Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cała Dąbrowa Górnicza w przebudowie. Powstają ronda, chodniki, drogi rowerowe, nowe przystanki. Finał prac coraz bliżej

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej trwa przebudowa głównych dróg prowadzących przez miasto, ul. Piłsudskiego, Królowej Jadwigi i Sobieskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej trwa przebudowa głównych dróg prowadzących przez miasto, ul. Piłsudskiego, Królowej Jadwigi i Sobieskiego Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej trwa wyścig z czasem. Do końca tego roku ma się bowiem zakończyć jedna z największych w historii tego miasta inwestycja drogowa, dzięki której przebudowana zostanie całkowicie główna sieć komunikacyjna, prowadząca przez miasto, a więc ul. Piłsudskiego, Królowej Jadwigi i Sobieskiego. Prac pozostało jeszcze sporo, ale wykonawcy wykorzystują w miarę dobre warunki pogodowe, by zmieścić się w zaplanowanym harmonogramie.

Inwestycje w Dąbrowie Górniczej: nowe drogi, ronda, drogi pieszo-rowerowe

Większość odcinków ulicy Piłsudskiego od strony dzielnicy Gołonóg, po ułożeniu nowej nawierzchni, jest już przejezdna, wraz z nowymi rondami, jakie tam powstały, zastępując tradycyjne skrzyżowania. Na włączenie do nowej sieci transportowej czeka także jeden z dwóch przystanków autobusowo-tramwajowych, który powstał na wysokości osiedla Manhattan. Tam mieszkańcy i pasażerowie skorzystają również z całkowicie przebudowanego przejścia podziemnego.

Cały czas trwają natomiast prace przy przebudowie ronda Budowniczych Huty Katowice, które rondem było dotychczas tylko z nazwy, a obowiązywały tu inne zasady poruszania się. Po przebudowie rondo ma stać się pełnoprawnym rondem, z obowiązującymi w przypadku takiego rozwiązania komunikacyjnego przepisami ruchu drogowego.

Ciężki sprzęt pracuje także nadal na powstającym, kolejnym rondzie. Tym razem zastąpi ono skrzyżowanie ul. Królowej Jadwigi, al. Majakowskiego oraz Piłsudskiego przy targowisku miejskim. Przy ul. Królowej Jadwigi układany jest nowy chodnik, w ostatnich dniach montowana była również nowa wiata przystankowa.

Mnóstwo koparek, walców i innego ciężkiego sprzętu pracuje też w ścisłym śródmieściu, gdzie na rondzie układane były w ostatnich dniach kolejne warstwy asfaltu. Tu również do ułożenia pozostały też m.in. chodniki. Kierowcy mogą natomiast już jechać przebudowaną ul. Sobieskiego w stronę Będzina. Aktualnie nadal wykonywane są nadal brakujące drogi pieszo-rowerowe oraz oświetlenie drogowe. Na ukończonych odcinkach drogowych wprowadzane jest docelowe oznakowanie. Przy okazji drogowych prac powstawała też kanalizacja deszczowa.

W piątek 15 grudnia prace przy układaniu ostatniej, ścieralnej warstwy asfaltu trwać będą na odcinku ul. Królowej Jadwigi od ul. Augustynika do ronda w centrum (kierunek Będzin) a w poniedziałek 18 grudnia na odcinku od alei Róż do alei Majakowskiego (kierunek Gołonóg). W tych dniach miasto zaleca korzystanie z innych miejskich dróg.

Inwestycje w Dąbrowie Górniczej: nowe torowisko, lepszy komfort dla pasażerów

Wszystkie roboty budowlane, zgodnie z zapowiedziami władz lokalnych, mają się zakończyć jeszcze w tym roku. Tramwaje Śląskie wymieniły także na odcinku prawie 5 kilometrów, całe torowisko, biegnące środkiem ul. Piłsudskiego, Królowej Jadwigi i Sobieskiego, aż do ronda Budowniczych Huty Katowice. Zajmująca się całością tej inwestycji krakowska firma ZUE wykonała prace związane m.in. z montażem nowej sieci trakcyjnej i jej regulacją, budową peronów i torowisk na skrzyżowaniach.

Koszt całej inwestycji po stronie miasta (osobne koszty związane z przebudową torowiska tramwajowego ponoszą Tramwaje Śląskie) to 116 mln 414 tysięcy 746,37 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 87 mln 833 tys. 468,20 zł.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera