MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cena żywego karpia 2023. Trwa sprzedaż żywej lub filetowanej ryby w gospodarstwach rybackich. Ile kosztuje kilogram?

Redakcja Strefy Agro
W październiku w stawach prowadzony jest odłów karpia i innych ryb, na ogół jest prowadzony do listopada. Ryby są sortowane i trafiają do magazynów rybnych. Tam czekają do grudnia, by na koniec dzięki płuczce pozbyć się mułu, którego klienci nie chcieliby czuć w smaku świątecznych dań.
W październiku w stawach prowadzony jest odłów karpia i innych ryb, na ogół jest prowadzony do listopada. Ryby są sortowane i trafiają do magazynów rybnych. Tam czekają do grudnia, by na koniec dzięki płuczce pozbyć się mułu, którego klienci nie chcieliby czuć w smaku świątecznych dań. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Karp na Wigilię w Polsce to tradycja. Cena żywego karpia prosto z wody lub już wypatroszonego z lodówki w gospodarstwie rybackim będzie niższa dzięki tańszemu zbożu? Największe zainteresowanie stawką za karpia pojawia się tuż przed Bożym Narodzeniem, sprawdzamy ceny.

Spis treści

Średnie spożycie ryb i organizmów wodnych w Polsce od wielu lat jest na stałym, dość niskim poziomie 11-13 kg na osobę w ciągu roku, wynika z danych uzyskanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Nikogo to nie zaskoczy, że spożycie ryb słodkowodnych najwyższe jest w grudniu i podnosi ogólną średnią. Rzecz jasna chodzi o tradycje kulinarne i symbolikę związaną z Bożym Narodzeniem, do którego pozostaje już niewiele czasu. Podczas kolacji wigilijnej w wielu domach króluje karp.

Polecamy też: Jak rozpoznać, czy karp jest świeży? Na przykład spójrz mu w oczy. Jak przenieść żywą rybę do domu? Poznaj zalecenia

Cena karpia w 2023 r. prosto ze stawu. Ile za kilogram?

Gospodarstwa rybackie zapraszają po karpia. Jedno z takich miejsc w województwie śląskim prowadzi sprzedaż, ale tylko hurtową. Ryba kosztuje 18 zł za kilogram, a pojedyncza sztuka waży 1,5-2,7 kg. Można tu kupić też gotowe przetwory z ryb albo ich części, np. karp patroszony, karp dzwonek albo filet.

Inne gospodarstwo w tym samym regionie sprzedaż detaliczną prowadzi w cenie 26 zł za kilogram karpia na świąteczny stół.

W Zachodniopomorskim karpia można już zamawiać, ale dostępny w sprzedaży będzie od 10 grudnia. Cena to 35 zł/kg. Właściciel małopolskich stawów proponuje karpia o wadze 1,5-2,5 kg w cenie 29 zł za kg.

Wielkopolskie. Filet z karpia w cenie 63 zł/kg. Autor proponuje: Karp skrobany, wycięte płetwy i grube ości brzusznej, oczyszczony, możliwe zapakowanie próżniowe.

Cena świeżego karpia całego lub w płatach w markecie

W gazetce promocyjnej od 16 listopada świeżego karpia — płat ze skórą miał już w ofercie Lidl. W przeliczeniu na kilogram ryba kosztowała 69,90 zł, zatem tyle samo, co na początku ubiegłorocznego sezonu.

W 2022 ryba na święta była droższa, co już wczesną jesienią sygnalizowali producenci karpia, wskazując na zdecydowanie droższe zboże do karmienia ryb, koszty paliwa czy rosnące wynagrodzenia dla pracowników.

– Cena karpia zależy w największym stopniu od cen pasz, zbóż, pracy i energii – tłumaczył w 2022 r. Marcin Wroński z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. – Wyhodowanie karpia to okres 2-3 lat. W 2020 roku tonę pszenicy można było kupić poniżej 700 zł, dziś musimy zapłacić ponad dwa razy więcej. Jesteśmy elementem światowego rynku zbóż, a ceny na nie dyktuje w Europie paryska giełda Matif.

W sklepie internetowym skupiającym się na sprzedaży ryb 30 października 2023 notujemy następujące ceny:

 • karp dzwonko świeże z polskiej hodowli 42,60 zł za 0,6 kg, wersja wędzona za 54 zł,
 • karp świeży patroszony bez głowy 66 zł/kg, większy 1,5 kg za 84 zł
 • świeży filet z karpia 60,20 zł/0,7 kg
 • świeży płat z karpia 51,80 zł/0,7 kg

Dla porównania tołpyga świeża z głową 54,60 zł/1,3 kg.

Płaty karpia od początku grudnia, a czasem już w drugiej połowie listopada pojawiają się w wybranych marketach. Cena za kilogram na początku sezonu w 2022 r. wynosiła ok. 70 zł za świeży płat karpia ze skórą. Dwa lata temu taka porcja tuż przed świętami Bożego Narodzenia (w tej samej sieci marketów) była w sprzedaży w cenie ok. 40 zł za kilogram. To o 75 procent więcej rok do roku.

Na niespełna 2 tygodnie przed świętami markety zaczęły wprowadzać promocje i płat karpia kosztował ok. 50 zł/kg, a nawet 30-35 zł/kg w specjalnych jednodniowych akcjach. Lidl czy Biedronka kusiły w ten sposób klientów w swoich aplikacjach.

Zanim poznamy tegoroczną ofertę Lidla, Biedronki czy innych marketów, przypominamy ubiegłoroczne stawki. W markecie kilogram karpia (płat ze skórą) to wydatek niemal 80 zł (dane z 8 listopada 2022). 14 listopada w jeden z sieci marketów dostępny był karp w następujących cenach:

 • karp patroszony ok. 38 zł/kg
 • karp filet 64 zł/kg
 • karp dzwonka 71 zł/kg
 • karp płat ze skórą 55 zł/kg
Trwa głosowanie...

Którą z tradycji uważasz za najważniejszą podczas świąt Bożego Narodzenia?

Ile kosztuje węgorz, sandacz, karaś z polskich stawów jesienią?

Prosto z łowiska można kupić nie tylko karpia. „Zapraszamy do zakupu ryb świeżych z własnej hodowli. Czyszczenie na miejscu gratis! Polecamy również ryby wędzone”, zachęca gospodarstwo rybackie z Kujawsko-Pomorskiego. Sprzedaż wędzonych ryb to częsta praktyka na łowiskach, choć w większości nie jest prowadzona codziennie.

 • Mazowieckie. Leszcz konsumpcyjny od kilograma do 3,5 kg. Cena od 12 zł do 13,50 zł zależnie od wielkości ryby.
 • Kujawsko-Pomorskie. Do sprzedania karp sazan i karp królewski różnej wielkości. Na łowisku od 15 kg wzwyż, 15 zł/kg.
 • Kujawsko-Pomorskie. Świeże leszcze wyłowione ze stawu 7 zł/kg, obrane wypatroszone 8 zł/kg.

Łowisko z Wielkopolski pod koniec października 2023:

 • Karp świeży 28 zł/kg,
 • Węgorz świeży 95 zł/kg,
 • Sandacz świeży 50 zł/kg,
 • Karaś świeży 12-15 zł/kg.

Sprzedaż żywych ryb m.in. karpi. Zasady uśmiercania

Główny Lekarz Weterynarii zaleca, aby sprzedaż ryb odbywała się wyłącznie po uprzednim ich uśmierceniu. Są też zalecenia GIW dla uśmiercania ryb w punktach sprzedaży detalicznej. „Uśmiercanie ryb powinno odbywać się w sposób humanitarny, uwzględniający specyfikę tej gromady kręgowców. Zgodnie z raportem EFSA do humanitarnych metod ogłuszenia ryb należą metody mechaniczna i elektryczna”.

Uderzenie w część czołową czaszki lub poddanie działaniu prądu elektrycznego powodujące utratę przytomności w połączeniu z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub przerwaniem rdzenia kręgowego albo dekapitacją.

Zabronione jest uśmiercanie ryb, w obecności dzieci. W związku z tym, miejsce ogłuszania i uśmiercania karpia w punktach sprzedaży detalicznej powinno być osłonięte lub wydzielone tak, aby uniknąć udziału i obecności osób postronnych.

Zalecenia GLW obejmują również warunki przetrzymywania żywych ryb czy opakowań stosowanych do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez klientów.

W przypadku braku możliwości uboju karpia przed sprzedażą opakowanie stosowane do przenoszenia ze sklepu żywych ryb przez konsumenta końcowego powinno zawierać wodę - podstawowe znaczenie ma zapewnienie rybie możliwości przyjęcia naturalnej pozycji, dlatego kluczowym jest rozmiar opakowania, tak aby ryba nie znajdowała się w nienaturalnej pozycji lub nie była wygięta bez możliwości zmiany pozycji - dotyczy to w szczególności pojemników o sztywnych ścianach, chociaż także ma znaczenie w przypadku foliowych toreb; z uwagi na brak możliwości stałego napowietrzania ilość wody w opakowaniu powinna być co najmniej w stosunku 1:2 masy karpia do objętości wody.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Cena żywego karpia 2023. Trwa sprzedaż żywej lub filetowanej ryby w gospodarstwach rybackich. Ile kosztuje kilogram? - Strefa Agro

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni