Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki powstanie w Katowicach. Miasto ogłosiło przetarg na jego budowę

OPRAC.:
Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
PAP
PAP
W Katowicach-Bogucicach powstanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Zostanie wybudowane tuz obok budynku, w którym mieszkal himalaista.
W Katowicach-Bogucicach powstanie Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki. Zostanie wybudowane tuz obok budynku, w którym mieszkal himalaista. Archiwum DZ
Przetarg na budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach ogłosiły władze miasta. Obiekt powstanie w katowickiej dzielnicy Bogucice, tuż obok domu, w którym mieszkał słynny alpinista. Jeżeli umowę uda się podpisać jeszcze w tym roku, inwestycja mogłaby być gotowa w 2026 r.

Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki

Obiekt powstanie przy skrzyżowaniu ulic Markiefki i Katowickiej, obok miejsca, gdzie urodził się i mieszkał Jerzy Kukuczka. W rozstrzygniętym pod koniec 2021 r. konkursie architektonicznym na projekt Centrum zwyciężyła koncepcja przygotowana przez krakowskie KUMStudio Łukasz Skorek. Pracownia ta została zaproszona do zaprojektowania inwestycji.

Zgodnie z założeniami zwycięskiej pracy elewacja centrum ma nawiązywać kształtem do bloków skalnych, a jednym z materiałów użytych do budowy ma być szklana cegła, łącząca metaforycznie lodowce i typowo śląski budulec – czerwoną cegłę, wykorzystaną też w budynkach sąsiadujących z przyszłym centrum.

Nie tylko muzeum, także ośrodek edukacyjno-sportowy

Według założeń obiekt ma pełnić funkcję nie tylko muzeum, ale też ośrodka edukacyjnego i sportowego. Kompleks ma zawierać m.in. autentyczne mieszkanie Jerzego Kukuczki zaaranżowane tak, jak wyglądało za jego życia, przestrzeń muzealną poświęconą innym himalaistom i historii himalaizmu, a także ściankę wspinaczkową i miejsce spotkań dla miłośników gór i wspinaczki.

Aby zapewnić autentyczność miejsca do współpracy zaproszono ekspertów m.in. syna himalaisty i prezesa Fundacji Wielki Człowiek Wojciecha Kukuczkę, a także wspinaczy Janusza Majera, Krzysztofa Wielickiego i Piotra Xięskiego.

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy została opracowana koncepcja aranżacji wystawy. Będzie ona podstawą do ogłoszenia – w trakcie trwania robót budowlanych – przetargu na opracowanie dokumentacji technicznej, wykonanie, zainstalowanie i uruchomienie wystawy.

W części ekspozycyjnej - cztery wystawy

Będą one poświęcone: historii eksploracji Himalajów i Karakorum oraz pierwszym wejściom na ośmiotysięczniki, historii polskich wypraw, a także głównym łańcuchom górskim w Polsce i na świecie – w tym przejściom Jerzego Kukuczki, organizacji wypraw wysokogórskich czy himalaizmowi kobiecemu.

Z Centrum Himalaizmu będzie możliwe bezpośrednie wejście do mieszkania, w którym urodził się i mieszkał Kukuczka. Tam też znajdzie się część wystawy poświęcona jego życiu. W innej części ekspozycji możliwe ma być doświadczenia warunków panujących w wysokich górach. Posłużą do tego m.in. grota śnieżna i stanowiska poznawcze.

W części ekspozycyjnej planowane są stanowiska interaktywne, animowane ekrany, interaktywne ściany projekcyjne czy podświetlane plansze. W gablotach znajdą się pamiątki i wyposażenie wypraw wysokogórskich.

W budynku zaprojektowane są też biblioteka oraz sala audytoryjna, w której będzie można organizować spotkania i pokazy filmowe. Według wstępnego harmonogramu przetarg na część wystawienniczą zostanie ogłoszony w pierwszej połowie 2025 r. W poprzednich latach miasto deklarowało zabezpieczenie na realizację inwestycji kwoty 65 mln zł.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera