Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum przesiadkowe Zabrze Goethego – już obsługuje pasażerów. Po dawnej „belce” nie ma już śladu. Co na to mieszkańcy?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 12 lat
Zabrze Goethego i Rokitnica Pętla, dwa nowe centra przesiadkowe, już obsługują pasażerów. W obu miejscach zatrzymują się autobusy niemal 40 linii. Obiekt przy ul. Goethego powstał na miejscu dawnego dworca autobusowego, tzw. „Belki”. - Kto pamięta jak wyglądała nasza "Belka" jeszcze w 2022 roku? Deszcz, wiatr i zimno, z którymi musieli mierzyć się pasażerowie komunikacji publicznej. Dziś to miejsce jest nie do poznania – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Spis treści

Zabrze Goethego – centrum przesiadkowe obsługuje pasażerów

9 lutego odbyło się otwarcie dworca autobusowego wybudowanego na miejscu dawnej „Belki” przy ul. Goethego w Zabrzu. Dzień później obiekt zaczął obsługiwać pasażerów.

Prace przy budowie nowego obiektu przy ul. Goethego ruszyły w lutym 2022 r. Centrum przesiadkowe ma powierzchnię ponad 10 tys. metrów kwadratowych. Znalazły się w nim perony komunikacji autobusowej i dwupoziomowy parking dla samochodów osobowych, a także poczekalnia i punkty usługowe. Można tu skorzystać ze stacji ładowania pojazdów elektrycznych i strefy Kiss&Ride. Korzystanie z centrum przesiadkowego ułatwiają biletomaty, tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i tablice zajętości miejsc na parkingu.

Zakończone prace nie ograniczały się wyłącznie do wzniesienia budynku nowego centrum przesiadkowego.

- W ramach projektu musieliśmy przebudować półkilometrowy odcinek ul. Goethego, która znajduje się w centrum miasta. Pracowaliśmy więc przy dużym ruchu pieszych i samochodów, ale też komunikacji miejskiej. Dla nas, jako generalnego wykonawcy, była to skomplikowana i wymagająca budowa, ale dzięki zaangażowaniu i dobremu planowaniu ze wszystkim sobie poradziliśmy – komentuje Kamil Kasprzak z Grupy NDI, Dyrektor Projektu Centrum Przesiadkowego przy ul. Goethego.

Charakterystycznym punktem nowego obiektu jest zielony dach, z którego będą mogli korzystać podróżni. Znalazło się na nim 17 drzew i prawie 4 tys. roślin. Nawadniane będą dzięki specjalnemu systemowi pobierającego wodę deszczową ze zbiornika retencyjnego znajdującego się pod budynkiem.

- Dzięki realizacji inwestycji poprawimy jakość komunikacji oraz przesiadania się na transport zbiorowy i rowerowy. Wzrośnie również liczba miejsc parkingowych. Inwestycja będzie służyła mieszkańcom Zabrza oraz podniesie poziom bezpieczeństwa. Istotnym efektem realizacji projektu będzie redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza – komentuje Małgorzata Mańka-Szulik.

Projekt „Centrum Przesiadkowe w Zabrzu” był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. 8 lutego otwarta została Rokitnica-Pętla – drugi obiekt wybudowany w ramach projektu. Obie inwestycje w Zabrzu kosztowały ponad 100 mln złotych.

Centrum przesiadkowe Zabrze Goethego – co na to mieszkańcy?

Jak zwykle w takich przypadkach, opinie na temat nowo otwartego centrum przesiadkowego w Zabrzu są podzielone. „Przez ostatnie lata tyle się w Zabrzu zrobiło, że czapki z głów”, „Nareszcie mamy dworzec autobusowy godny XXI wieku” – komentują internauci. „Dobrze to Pani nazwała... Nie jest to centrum przesiadkowe a dworzec. Może w przyszłości we współpracy z PKP i Tramwaje Śląskie stworzyć faktycznie centrum przesiadkowe” – czytamy w odpowiedzi.

Część komentujących zwraca uwagę na fakt, że obiekt dzieli od dworca kolejowy dość duży odcinek, który trzeba pokonać na piechotę.

- Niektórym wyraźnie klucha stoi w gardle, że tyle się w Zabrzu dzieje. Ja jestem zadowolona i oby jak najwięcej takich koncertów dla ludzi – odpowiada internautka Oliwia [pisownia oryginalna – przyp. red.].

Niektórzy użytkownicy zwracają uwagę na całkowicie otwarty poziom, na którym znajdują perony autobusowe.

- Nie ma bocznych osłon na poziomie zero, który w trakcie zimy nie osłoni ludzi stojących przed wiatrem i mrozem. W starym dworcu było chociaż zasłonięcie jednej ściany blaszakiem tutaj już tego nie ma – komentuje użytkownik [pisownia oryginalna – przyp. red.].

Centra przesiadkowe w Zabrzu – nowe rozkłady jazdy

Na przystanki Rokitnica Pętla i Zabrze Goethego wjeżdżają autobusy prawie 40 linii. W związku z uruchomieniem ukończonych obiektów, Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje o zmianach w rozkładach jazdy autobusów kursujących w Zabrzu.

Przystanek Zabrze Goethego obsługuje autobusy 33 linii: M16, M24, 6, 7, 7N, 15, 23, 32, 32N, 47, 81, 83, 86, 89, 111, 156, 198, 199, 234, 250, 270, 280, 286, 617, 617N, 647, 659, 706, 709, 720, 840, 840N i 932.

- Korzystając z tych połączeń można m.in. dojechać do Biskupic, Grzybowic, Helenki, Kończyc, Mikulczyc, Pawłowa i Zaborza w Zabrzu, ale i do Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Katowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Świętochłowic i Tarnowskich Gór – podkreśla ZTM.

Na Rokitnicy Pętli zatrzymują się autobusy 11 linii: 15, 20, 57, 81, 83, 92, 111, 132, 158, 169 i 617N. Stąd możliwy jest dojazd do Helenki, Mikulczyc, Biskupic i Grzybowic – dzielnic Zabrza, a także do Bytomia, Chorzowa, Gliwic, Pyskowic, Tarnowskich Gór i Zbrosławic.

- Wraz z wprowadzeniem zmian na wyżej wymienionych liniach wdrożone jednocześnie zostaną inne modyfikacje w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Do najważniejszych należy zaliczyć m.in. likwidację tymczasowych przystanków Rokitnica Pętla oraz Zabrze Plac Dworcowy, uruchomienie obsługi przystanków Mikulczyce Moniuszki nż i Os. Kopernika – dodaje ZTM.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich zmian w rozkładach jazdy są dostępne na stronie rj.metropoliaztm.pl w zakładce „komunikaty”.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera