Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mysłowice w PRL-u. Tak miasto wyglądało przed laty. W latach 70. odwiedził je Fidel Castro! Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
ul. Powstańców, Dworzec kolejowy.
ul. Powstańców, Dworzec kolejowy. fotopolska.eu
Historia Mysłowic sięga XI wieku. Zarówno pochodzenie nazwy miasta, jak i jego herbu nie są jednoznaczne. W mieście mieszka obecnie ponad 72 tys. osób i dziś Mysłowice nie przypominają miejsca, które możemy oglądać na starych zdjęciach. Jak miasto wyglądało w PRL-u? Co się zmieniło, a co dziś jest takie samo, jak dawniej? Zapraszamy na spacer po Mysłowicach przed laty.

Mysłowice to bardzo stare miasto

Położone na Wyżynie Śląskiej Mysłowice są jednym ze starszych miast w naszym województwie. Choć dostępne źródła nie pozwalają na precyzyjne wskazanie daty powstania miasta, przyjmuje się, że prawa miejskie nadano Mysłowicom w 1260 r.

Mysłowice w PRL-u - zobacz zdjęcia

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia nazwy miasta. Jedna z nich mówi, że to nazwa patronimiczna pochodząca od starosłowiańskiego imienia Mysław, Mysł lub Miłosław. Zgodnie z tą teorią rycerz Mysław miał być pierwowzorem męskiej głowy widniejącej w herbie miasta. Możliwe jest również, że nazwa wywodzi się od słowa „myśleć”, tak przynajmniej twierdzi Jacob Lustig, autor pierwszej monografii poświęconej Mysłowicom.

Z kolei Heinrich Adamy, niemiecki nauczyciel oraz popularyzator wiedzy geograficznej i historycznej o Śląsku i Wrocławiu, za źródło nazwy miasta podaje… mysz. W jego dziele dotyczącym nazw śląskich miejscowości znajduje się informacja o tym, że nazwę miasta odnotowano w dokumencie z 1105 r. Wedle tego dokumentu nazwa Myslowice (bez „ł” – przyp. red.) oznacza Mausenplatz, czyli miejsce myszy.

Równie niejednoznaczne jest pochodzenie herbu Mysłowic przedstawiającego głowę mężczyzny z bujnym zarostem. Czy to wizerunek wspomnianego rycerza Mysława? Być może. Istnieje jednak inna teoria. Jacob Lustig w swoim dziele poświęconym miastu twierdzi, że herb przedstawia głowę Jana Chrzciciela. Za tą teorią przemawia fakt, że najstarszy kościół parafialny w Mysłowicach najprawdopodobniej miał za patrona właśnie św. Jana Chrzciciela. Dziś to kościół pw. Narodzenia NMP. Która z teorii jest prawdziwa? Tego raczej już się nie dowiemy, 11 października 1587 w Mysłowicach wybuchł pożar, który doszczętnie pochłonął miasto oraz znajdujące się w nim archiwum.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera