MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolegiata w Jaworznie to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Zobacz zdjęcia współczesne i archiwalne!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Kolegiata świętego Wojciecha i świętej Katarzyny w Jaworznie to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, mieszczący się przy rynku. Widoczny jest na pocztówkach oraz w galeriach zdjęć i filmach, przedstawiających Jaworzno. Kościół ten nieodłącznie wpisuje się więc w wizerunek Jaworzna, a jego początki – jako murowanej świątyni – sięgają szesnastego wieku. Przez lata budowla oraz jej wystrój zmieniały się, co można dostrzec na starych fotografiach. Zobacz, jak kolegiata wygląda na zdjęciach współczesnych i archiwalnych!

Usytuowana w śródmieściu góruje nad miastem

Jaworzno słynie z różnych miejsc i obiektów, jakie są rozpowszechniane przez jego mieszkańców oraz turystów. W ostatnim czasie niezwykle popularnym obszarem w mieście jest Park Gródek, w którym znajdują się słynne „polskie Malediwy”. Wśród terenów rekreacyjnych znany stał się też zalew Sosina, gdzie można spotkać wielu przyjezdnych nie tylko z województwa śląskiego, ale również z Małopolski. Wizytówką Jaworzna jest także śródmieście, a tam kolegiata świętego Wojciecha i świętej Katarzyny. To jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście, mieszczący się przy rynku. Widoczny jest na pocztówkach oraz w galeriach zdjęć i filmach, przedstawiających Jaworzno. Kościół ten nieodłącznie wpisuje się więc w wizerunek Jaworzna, a jego początki – jako murowanej świątyni – sięgają szesnastego wieku. Przez lata budowla oraz jej wystrój zmieniały się, co można zobaczyć na starych fotografiach.

Kościół był niejednokrotnie przebudowywany

Kolegiata świętego Wojciecha i świętej Katarzyny w Jaworznie pochodzi z 1532 roku, choć zanim wzniesiono murowaną budowlę, to w jej miejscu znajdował się drewniany kościół, przy którym od 1335 roku funkcjonowała parafia pod wezwaniem świętego Wojciecha. Jej pierwszym proboszczem był Jan z Jaworzna. Dopiero po wybudowaniu murowanej świątyni – jaką wznoszono w latach 1535-1558 – do jej wezwania dodano drugiego patrona, czyli świętą Katarzynę Aleksandryjską. Początkowo kościół był jednonawowy oraz miał niewielką wieżę. Tę rozbudowano w ostatnim dziesięcioleciu siedemnastego wieku, co skutkowało powstaniem kaplicy Matki Bożej Szkaplerznej. Świątynia przeszła diametralną modernizację w 1833 roku, w związku z czym wcześniejsza budowla stała się częścią nowego kościoła. Kolejną rozbudowę rozpoczęto przed druga wojną światową, a dokończono w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku.

Kościół został poświęcony 24 grudnia 1979 roku przez metropolitę krakowskiego Franciszka Macharskiego. Tytuł kolegiaty świątynia nosi od 1997 roku. Warto dodać, że w obiekcie znajduje się ołtarz barokowy, obraz z wizerunkiem Matki Bożej Pasawskiej, a także jeden z największych witraży w Europie. Jest to dzieło autorstwa Jerzego Skąpskiego, wykonane w pracowni Anny i Ireneusza Zarzyckich w Krakowie. Witraż w swojej centralnej części przedstawia świętego Wojciecha.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia kolegiaty świętego Wojciecha i świętej Katarzyny w Jaworznie. Zobacz fotografie współczesne oraz archiwalne!

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera