MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bielsku-Białej. Msza, ślubowanie kadetów i defilada na pl. Wojska Polskiego. ZDJĘCIA

JAK
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bielsku-Białej
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Bielsku-Białej JAK
Msza w intencji Ojczyzny, przemarsz ulicami miasta, ślubowanie kadetów i wojskowa defilada - to tylko niektóre punkty obchodów dzisiejszego Święta Konstytucji 3 Maja w Bielsku-Białej. Wzięli w nich udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, a także mieszkańcy miasta. ZOBACZCIE ZDJĘCIA Z UROCZYSTOŚCI.

Święto 3 Maja w Bielsku-Białej zaczęło się mszą

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w tym roku były niby takie same, jak w latach poprzednich, czyli uroczyste i podniosłe, ale jednak nieco inne. Pewnie dlatego, że w poprzednich latach zaczynały się na pl. Ratuszowym, a kończyły mszą św. w bielskiej katedrze św. Mikołaja. Dzisiaj oficjalne obchody rozpoczęły się właśnie mszą św. w intencji Ojczyzny w bielskiej katedrze.

Następnie uczestnicy, w tym parlamentarzyści, wśród których można było wypatrzyć Mirosławę Nykiel, Przemysława Drabka i Mirosława Suchonia, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz licznie zebrani mieszkańcy przemaszerowali przy akompaniamencie orkiestry wojskowej 18. Bielskiego Batalionu Powietrznodesantowego przez starówkę i ul. Stojałowskiego w rejon Ratusza, gdzie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Konfederatów Barskich.

Uroczystości na bielskim placu Wojska Polskiego

Dalsza część obchodów Święta Konstytucji 3 Maja odbyła się na pl. Wojska Polskiego, gdzie odśpiewano hymn i wciągnięto na masz flagę państwową. Później uczniowie dwóch szkół mundurowych - Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki oraz Zespół Szkół im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Bielsku-Białej - złożyli ślubowanie.

- Ja, uczeń klasy mundurowej, ślubuję: spełniać swoje patriotyczne i obywatelskie obowiązki. Być wzorowym uczniem szkoły. Stawiać sobie najwyższe wymagania. Postępować zgodnie z prawem i statutem szkoły - można było usłyszeć słowa ślubowania bielskich kadetów.

Po ślubowaniu głos zabrał prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, który m.in. przypomniał okoliczności, w jakich uchwalono Konstytucję 3 Maja.

- 3 maja to w historii naszego kraju data szczególna. Tego bowiem dnia 233 lata temu uchwalona została ustawa zasadnicza, która była prawdziwym przełomem w ówczesnym prawodawstwie. Jej fundamentem był zapis mówiący o tym, że wszelka władza od społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu. W tamtym momencie dziejów żaden europejski kraj nie posiadał tak nowatorskiej konstytucji, a na świecie jedynie Stany Zjednoczone mogły się pochwalić podobnym dokumentem - mówił Jarosław Klimaszewski.

Prezydent Bielska-Białej przypomniał, że konstytucja miała wzmocnić nasze państw i uchronić je przed upadkiem, dlatego znosiła m.in. zasadę liberum veto. Niestety, nie obowiązywała długo, zaledwie 14 miesięcy, bo wiosną 1722 roku zawiązała się pod patronatem carycy Katarzyny II konfederacja targowicka, które sygnatariusze wystąpili przeciwko reformom Sejmu Wielkiego.

- Mimo wszystko Konstytucja 3 Maja na zawsze pozostanie symbolem odrodzenia Polski i dowodem na to, że w trudnych momentach Polacy potrafią się jednoczyć i stawić czoła wszelkim przeciwnościom. Historia tego przełomowego aktu prawnego uświadamia nam jeszcze jedną ważną prawdę: ani wolność, ani niepodległość, ani suwerenność nie są nikomu dane raz na zawsze. Niech to ważne święto, które dziś obchodzimy, z jednej strony przypomina nam o tej prawdzie, a z drugiej niech będzie dla nas symbolem patriotyzmu, rozsądku i odpowiedzialności - mówił Jarosław Klimaszewski.

W imieniu kombatantów przemówienie wygłosił z kolei Jan Dąbrowski, prezes bielskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Medal dla państwa Dudysów i defilada wojskowa

Ważnym punktem dzisiejszych uroczystości w Bielsku-Białej było uhonorowanie srebrnym medalem za „Zasługi dla obronności kraju" przyznanym przez ministra obrony narodowej Jadwigi i Karola Dudysów, których trzej synowie pełnią służbę wojskową.

Na zakończenie obchodów odbyła się defilada z kompanii honorowej wystawionej przez 18. Bielski Batalion Powietrznodesantowy i pokaz walki wręcz w wykonaniu uczniów szkoły mundurowej. Po oficjalnej części mieszkańcy mogli zobaczyć sprzęt, jakiego używają na co dzień żołnierze, policjanci czy funkcjonariusze straży granicznej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni