Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaworzno w okresie międzywojennym na starych fotografiach. Zobacz, jak wyglądało miasto sto lat temu!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Jaworzno w okresie międzywojennym na starych fotografiach robi wrażenie. Jak można zauważyć, wygląda tam nieco inaczej niż współczesne miasto, choć nie brakuje miejsc, które nietrudno rozpoznać. Na zdjęciach daje się dostrzec między innymi obiekty, jakich już nie ma bądź zmieniły się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Widnieją tam również miejsca, gdzie obecnie znajdują się zupełnie inne budynki. Co więcej, na wielu zabudowanych obecnie terenach miejskich sto lat temu nie było jeszcze żadnych obiektów. Warto też przypomnieć, że wśród fotografii archiwalnych z tamtego okresu są również te, które przedstawiają ówczesny rynek. One także ukazują inne oblicze centralnej części Jaworzna niż to, które istnieje obecnie. Zobacz, jak wyglądało miasto sto lat temu!

Międzywojenne oblicze miasta

Na archiwalnych fotografiach z okresu międzywojennego nie da się nie zauważyć, że Jaworzno wyglądało wówczas nieco inaczej niż współczesne miasto, choć nie brakuje tam miejsc, które nietrudno rozpoznać. Na zdjęciach daje się dostrzec między innymi obiekty, jakich już nie ma bądź zmieniły się na przestrzeni kilkudziesięciu lat po przebudowie lub remontach. Widnieją tam również miejsca, gdzie obecnie znajdują się zupełnie inne budynki. Bywa też, że niektóre z nich stoją bezużyteczne, a nawet niszczeją, stając się niechlubnym elementem jaworznickiego krajobrazu. Co więcej, na wielu zabudowanych obecnie terenach miejskich sto lat temu nie było jeszcze żadnych obiektów. Warto też przypomnieć, że wśród fotografii archiwalnych z tamtego okresu są również te, które przedstawiają ówczesny rynek. One także ukazują inne oblicze centralnej części Jaworzna niż to, istniejące obecnie.

Zdjęcia z okresu międzywojennego, opublikowane w serwisie fotopolska.eu prezentują między innymi Rynek Główny w Jaworznie, zabudowania przy ulicach Grunwaldzkiej – na przykład gmach Urzędu Górniczego – oraz świętego Jana czy Rzemieślniczej. Przy tej ostatniej mieścił się chociażby „Koci Zamek” – budynek, który powstał na początku XX wieku, na wniesieniu przy obecnej ulicy Pocztowej. By on jednym z bardziej reprezentacyjnych obiektów przedwojennego Jaworzna. Po drugiej wojnie światowej popadł on w ruinę, a współcześnie w tym miejscu znajduje się gmach dawnego kina „Sasanka”. Na zdjęciach można zobaczyć również Dom Ludowy Towarzystwa Szkoły Ludowej w Jaworznie Szczakowej, a także Dom Rzemieślniczy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego czy Fabrykę Cementu „Szczakowa”. Na fotografiach archiwalnych nie zabrakło też kolejowego mostu granicznego na rzece Biała Przemsza.

Jaworzno w okresie międzywojennym na starych fotografiach. Zobacz!

Czas intensywnego rozwoju przemysłowego

Okres dwudziestolecia międzywojennego był dla Jaworzna czasem intensywnego rozwoju przemysłowego, ale i licznych konfliktów społecznych. Miasto, leżące wcześniej na terenie Galicji, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zostało włączone do odradzającego się państwa polskiego. W II Rzeczypospolitej znajdowało się konkretnie na terenie województwa krakowskiego.

Lata dwudzieste oraz trzydzieste były dla Polski szansą na odbudowę, chociaż ta była utrudniona przez skutki wojny i rządów zaborców, a także światowy kryzys gospodarczy. Problemy nie ominęły również mieszkańców Jaworzna. Wśród nich było sporo robotników, którzy żyli w biedzie, w związku ze złą sytuacją finansową w zakładach przemysłowych. Swój sprzeciw wyrażali oni poprzez uczestnictwo w licznych strajkach oraz protestach.

Warto przypomnieć, że na terenie miasta funkcjonowały wówczas kopalnia Piłsudskiego i Kościuszko, a oprócz nich powstały też nowe zakłady górnicze – Jan Kanty, Leopold, Szczotki oraz Niedzieliska. Budowano również elektrownię, która została uruchomiona w grudniu 1930 roku. W Jaworznie funkcjonowały także zakłady chemiczne, huty szkła, zakład bieli cynkowej i cementownia. Mimo trudności, miasto rozwijało się oraz rozbudowywało. Wznoszono domy, budowano nowe drogi i remontowano te użytkowane. Po wybuchu II wojny światowej Jaworzno zajęły wojska niemieckie.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia archiwalne, udostępnione przez serwis fotopolska.eu, które przedstawiają Jaworzno z czasów PRL-u. Zobacz, jak wyglądało miasto kilkadziesiąt lat temu!

Jaworzno w okresie międzywojennym na starych fotografiach. Zobacz!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera