Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Świętochłowicach powstaje wielkie centrum logistyczne! Zatrudni 150 osób. Byliśmy na miejscu budowy. Zobaczcie ZDJĘCIA

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Grupa Delta Trans rozbudowuje centrum logistyczne Świętochłowicach przy ul. Chorzowskiej. Zobacz zdjęcia z budowy >>>
Grupa Delta Trans rozbudowuje centrum logistyczne Świętochłowicach przy ul. Chorzowskiej. Zobacz zdjęcia z budowy >>>Magdalena Grabowska
Grupa Delta Trans rozbudowuje centrum logistyczne w Świętochłowicach przy ul. Chorzowskiej, które ma dać aż 150 miejsc pracy. Już w przyszłym roku zaplecze magazynowe GDT powiększy się o nowoczesną halę produkcyjno-magazynową o powierzchni 10.100 m² oraz budynek socjalno-biurowy o powierzchni 300 m². Zakład będzie produkował m.in. kabiny pociągów. Całość inwestycji opiewa na kwotę ponad 50 mln zł.

Inwestycja jest rezultatem długotrwałej współpracy Grupy Delta Trans z Alstom, największym producentem w branży kolejowej w Polsce. Firma prowadzi działalność w dziewięciu lokalizacjach na terenie kraju. W Świętochłowicach Alstom obecne jest natomiast od 2017 roku. Lokalny oddział zatrudnia ponad 350 pracowników, głównie specjalistów takich jak elektrycy, elektrotechnicy i spawacze.

Alstom zatrudni w Świętochłowicach 150 osób

Wraz z rozbudową zakładu, Alstom planuje zwiększenie zatrudnienia o 150 osób do końca przyszłego roku, co umożliwi firmie dalszy rozwój w obszarze spawania, obróbki stali węglowej oraz produkcji kabin pociągów dostarczanych do różnych krajów Europy. Rozwój zakładu przyczyni się także do zacieśnienia współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami.

- Przewiduje się, że do końca przyszłego roku powstanie tu około 150 miejsc pracy, natomiast za tym budynkiem są kolejne tereny, na których planowane są kolejne prace, prywatnego inwestora. Będzie on tworzył koleje miejsca pracy, więc ta liczba wielokrotnie się pomnoży - zapowiada Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

Zakład w Świętochłowicach ma ruszyć z produkcją już w lipcu

Zakończenie inwestycji przewidziane jest na czerwiec 2024 roku.

- Hala musi być zakończona do połowy czerwca tego roku, w lipcu musi rozpocząć się produkcja - mówi Adam Rams, wiceprezes Zarządu Grupy Delta Trans. - Mówimy o taborze kolejowym. Będą produkowane tutaj na przykład wagony. Firma Alstom powinna się kojarzyć z Pendolino. Z naszym drobnym udziałem firma wyprodukowała kilka typów pociągów dla różnych odbiorców. Obecnie największy kontrakt jest na rzecz kolei holenderskich, w ramach którego powstają na przykład konstrukcje pociągów z możliwością napędu wodorowego - wyjaśnia.

Za realizację inwestycji odpowiada firma PROMUS Ruda Śląska.

- Wagony, które będzie produkowała w Świętochłowicach firma Alstom będą miały długość 28 metrów, stąd rozstaw słupów jest na 32 metry, aby ta produkcja mogła się tutaj normalnie odbywać - wyjaśnia Maciej Wiora, członek Zarządu Promus Ruda Śląska. - Nasza firma głównie specjalizuje się w obiektach przemysłowych, więc mamy doświadczenie zarówno w projektowaniu, jak i wykonawstwie tego typu obiektów, aczkolwiek im większa rozpiętość hali, tym te obiekty są trudniejsze, cięższe i droższe - przyznaje Maciej Wiora, członek Zarządu Promus Ruda Śląska.

Wykonawca przyznaje, że tereny na Śląsku aktualnie nie są łatwe do przeprowadzania prac budowlanych, jednak dzięki zastosowaniu nowych technologii wiele problemów napotykanych "po drodze" da się ominąć.

- Tereny na Śląsku wymagają określonego wzmocnienia. Hala jest postawiona na palach, ponieważ grunt rodzimy nie ma odpowiednich parametrów, żeby ją posadowić bezpośrednio. Jesteśmy jednak w XXI w. i mamy takie możliwości technicznie, które pozwalają praktycznie w każdym gruncie realizować tego typu przedsięwzięcia. Niestety drożeją koszty realizacyjne, ale jak wiemy, na Śląsku dobrych gruntów już nie ma, bo zostały już dawno zabudowane - dodaje.

Jak twierdzi Maciej Wiora, zima i trudne warunki pogodowe nie przerażają budowlańców.

- Oczywiście lepiej się buduje latem, jak jest ciepło, niż jak jest zimno i pada deszcz czy śnieg, natomiast dla tego typu inwestycji najważniejsze jest, żeby "uciec z ziemi". Wszystkie prace, które odbywają się w ziemi wymagają stosunkowo dobrej pogody, natomiast to nam się udało. To co najgorsze jest już za nami - wyjaśnia.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera