Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przedwojenne Zagłębie zachwycało! Zobacz niesamowite kolorowe ZDJĘCIA Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Będzin w dwudziestoleciu międzywojennym Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Będzin w dwudziestoleciu międzywojennym Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE NAC
Przedwojenne Zagłębie na kolorowych zdjęciach wygląda niesamowicie. Nakładanie obrazu na czarno-białe zdjęcia wymagało jeszcze do niedawna konieczności użycia specjalistycznego sprzętu i nowinek technologicznych. Dziś, dzięki nowoczesnej technologii, a także archiwom zdjęć Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy zobaczyć jak wyglądało dwudziestolecie międzywojenne w Zagłębiu.

Zagłębie w dwudziestoleciu międzywojennym

Nakładanie obrazu na czarno-białe zdjęcia wymagało jeszcze do niedawna konieczności użycia specjalistycznego sprzętu i nowinek technologicznych. Dzisiaj nie jest to już trudne, a wystarczy tylko użyć do tego odpowiednich narzędzi, jakie znajdują się w wirtualnej przestrzeni.

ZOBACZCIE PRZEDWOJENNE ZAGŁĘBIE NA KOLOROWYCH ZDJĘCIACH

Kolorowe zdjęcia przedwojennego Zagłębia są efektowne

Niektóre zdjęcia wyglądają naprawdę efektownie. Wprowadzone zmiany i koloryzacja zależą bowiem w dużej mierze od jakości oryginalnych fotografii. Jedne zachowały się w doskonałej jakości, inne w gorszej. Tak czy inaczej to nowe spojrzenie na historię zagłębiowskich miast.

W Dąbrowie Górniczej widać kopalnie i huty, budynek poczty w śródmieściu, dzisiejszą ulicę 3 Maja. Na unikatowych fotografiach NAC z Będzina można zobaczyć między innymi jak wyglądał będziński zamek około 1933 roku, rynek, dworzec kolejowy i kościół pod wezwaniem św. Trójcy. Zdjęcia potwierdzają, że już w 1927 roku na ul. Będzińskiej oraz Małobądzkiej pojawiły się tory tramwajowe.

W tym samym czasie powstawała również zajezdnia tramwajowa. Zobaczymy także, jak w 1934 roku powstawało piłkarskie boisko. Widoczny jest delegat rządu dla spraw zakładu ubezpieczenia od wypadków Tadeusz Sośniak. Zachowały się także zdjęcia członków Towarzystwa Sportowego Hakoach oraz klubu sportowego Zagłębianka.

Przedwojenne Zagłębie: pokazy strażackie, 10-lecie 23 Pułku

Są też uwiecznione strażackie pokazy w zwalczaniu pożaru w 1930 roku, a także 10-lecie 23 Pułku Artylerii Lekkiej w Będzinie. Widok ogólny na defiladę wszystkich dywizjonów pułku.

Na zachowanych zdjęciach Czeladzi widać m.in. fragmenty istniejących do dziś ulic, budynków, placów czy kopalnianych budynków. Tak więc warto przyjrzeć się bliżej kościołowi św. Stanisława BM oraz jego otoczeniu. Na fotografiach widać też m.in. kopalnię Saturn z 1936 roku, budynek sądu grodzkiego, który stał na środku rynku, a dziś go już nie ma, a także budynek Towarzystwa Górniczego Saturn SA. Widać też stary dom pokryty gontem przy ul. Kościelnej oraz siedzibę urzędu miasta, a także sklep spożywczy B. Kupfera.

W Sosnowcu na archiwalnych zdjęciach widać teatr, obrazki sprzed dwóch kopalni - kopalni Modrzejów oraz strajk górników w kopalni Klimontów. Jest tramwaj kursujący po Sosnowcu na ulicy 3 Maja, a także ludzie, którzy spacerują po ulicach Sosnowca, np. ulicy Sienkiewicza. Możemy również zobaczyć, jak wówczas wyglądał handel w Sosnowcu, dzięki zdjęciom niektórych sklepów. Zobaczycie również stare szyldy reklamowe, klientów czekający w kolejce po towar oraz sprzedających.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera