MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyczerpy w Częstochowie - dzielnica przez lata zmieniła swoje oblicze. Zobacz, jak teraz wyglądają charakterystyczne miejsca ZDJĘCIA

Dawid Wygas
Dawid Wygas
Wyczerpy-Aniołów - dzielnica Częstochowy znajdująca się w północno-wschodniej części miasta, na lewym brzegu Warty. Powierzchnia dzielnicy wynosi 16,72 km², co stanowi 10,47 proc. powierzchni miasta. Zaglądamy w charakterystyczne miejsca tego rejonu miasta. Zobacz, jak teraz wyglądają.

Wyczerpy–Aniołów, dzielnica Częstochowy, która obejmuje obszar ograniczony na zachodzie (od granic miasta) trasą DK-1, torami kolejowymi Częstochowa–Warszawa, ul. Cmentarną, ul. Warszawską, al. Jana Pawła II do rzeki Warty, rzeką do granic Mirowa i miasta.

Na terenie Wyczerp odkryto cmentarzysko kultury łużyckiej (materiał z wykopalisk znajduje się w zbiorach Muzeum Częstochowskiego); wieś Wyczerpy została lokowana w 1356 na mocy przywileju króla Kazimierza Wielkiego, dzieliła się na na Wyczerpy Małe i Wielkie – z czasem: Dolne i Górne. Lokowana na 22 łanach wieś należała do największych na obszarze parafii św. Zygmunta, miała obowiązek płacenia tzw. obiednego, utrzymywania króla na wypadek pobytu w mieście. Dobra ziemskie Wyczerpy Dolne dzieliły się na część starościńską i wójtowską, obejmowały folwark i wieś z karczmą – według rejestru z 1818 liczyły 131 morgów i 80 prętów. W 1856 Edward Wyttek (dzierżawca ekonomii rządowej Częstochowa), właściciel folwarków Wyczerpy i Aniołów, sprzedał teren Józefowi Majzlowi, a ten z kolei Dawidowi Goldmanowi. W 1897 powstała w Wyczerpach Dolnych Huta Szkła „Paulina”, której właścicielem był → Izydor Gajzler. W 1928–30 podczas prac przyłączeniowych Wyczerp Dolnych, → Kamienia i Aniołowa do Częstochowy toczył się spór pomiędzy miastem a gminą Grabówka o rejon Zakładów Chemicznych i magazynów rządowych na Aniołowie (dawny rosyjski skład monopolu spirytusowego). Tereny te weszły w obręb miasta jako XXI dzielnica o nazwie Kamień. Wyczerpy Górne zostały włączone w obręb miasta w 1977. W dzisiejszej dzielnicy nadal widoczne są ślady dawnych podziałów administracyjnych. Główną oś komunikacyjną stanowi ul. Warszawska, na terenie Wyczerp Górnych przeważa zabudowa jednorodzinna.

Źródło: https://encyklopedia.czestochowa.pl/hasla/wyczerpy-aniolow

Według danych z 31 marca 2022 roku dzielnicę zamieszkiwało 8 612 osób, co stanowiło 4,18% populacji Częstochowy

Architektura i urbanistyka

Z zabudowie dzielnicy dominuje budownictwo niskie, z szeregiem zakładów i warsztatów rzemieślniczych. Na Wyczerpach istnieje jednak również osiedle bloków mieszkaniowych i szeregowców. Zabudowa Wyczerp oraz Aniołowa jest dość zwarta. Choć podział na oba osiedla funkcjonuje w świadomości mieszkańców, trudno byłoby wyznaczyć między nimi dokładną granicę. Natomiast położone w północnej części dzielnicy Rząsawa oraz Zagajnik to osiedla oddalone przestrzennie, zachowujące w znacznej mierze rolniczy charakter.

Do dzielnicy należy także ulica Drogowców. Znajdują się przy niej obiekty o charakterze handlowo-usługowym, między innymi centrum handlowe Aniołów Park (położone w miejscu dawnego hipermarketu Tesco), Hotel Scout, salony meblowe (Agata, Vox, Kler) .

Na obszarze dzielnicy działają 3 parafie rzymskokatolickie:**

  • Parafia Opatrzności Bożej na Aniołowie (erygowana w 1950 roku),
  • Parafia św. Jacka w Wyczerpach (erygowana w 1982 roku),
  • Parafia Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Rząsawie (erygowana w 1990 roku).

Żródło: pl.wikipedia.org/wiki/Wyczerpy-Anio%C5%82%C3%B3w

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni