Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny na nowy rok. Turek: Gminy znów podniosły nam rachunki

Bartosz Turek
Bartosz Turek: Wzrost opłat za odpady jest szokujący
Bartosz Turek: Wzrost opłat za odpady jest szokujący mat. prasowe
Rozmowa z Bartoszem Turkiem, ekspertem w branży nieruchomości Lion's Bank

W ubiegłym roku dość znacznie wzrosły koszty utrzymania mieszkania. Dlaczego?
To prawda, z naszych analiz wynika, że w ciągu roku koszt utrzymania mieszkania zajmowanego przez czteroosobową rodzinę wzrósł o ok. 19 zł. Głównym powodem tej podwyżki był niemal 30-proc. wzrost stawek za wywóz śmieci. Wyraźnie więcej płacono też za wodę i usługi kanalizacyjne, ale mniej za gaz.

Z naszych informacji wynika, że wiele gmin zawyżyło w ubiegłym roku opłaty za śmieci. Co teraz powinny zrobić - czy mieszkańcom tych gmin należą się jakieś rekompensaty?
Nie można oczekiwać, że zwrócą nam w gotówce w ten sposób uzyskaną nadwyżkę. Jednak gmina ma obowiązek wydać wszystkie zebrane pieniądze z opłat za wywóz śmieci. Jeśli zostaną jakieś środki, gmina powinna obniżyć ceny w następnym roku. I tak się właśnie dzieje w wielu gminach. Warto dodać, że niższe opłaty są za odpady segregowane. Ustawodawca nałożył bowiem na gminy obowiązek ustalania niższych cen za śmieci posegregowane. W niektórych regionach mogą być one nawet o połowę niższe.

Ten wzrost opłat za śmieci jest szczególnie szokujący w zestawieniu z inflacją, która w Polsce jest na niskim poziomie.
To prawda, zaledwie 0,7 procent wg GUS wzrósł w ciągu roku ogólny poziom cen konsumpcyjnych. Co warto zauważyć, grudzień 2013 roku był też 13. z kolei miesiącem, w którym inflacja pozostawała poniżej celu wyznaczonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 procent), a sytuacja taka może trwać jeszcze około dwa lata. To dobra informacja dla kredytobiorców, którzy w warunkach niskiej inflacji mogą spodziewać się niskich stóp procentowych, a więc także względnie niskiego oprocentowania swojego długu.

Co jeszcze - prócz utrzymania mieszkania - mocno podrożało?
Niestety, jest to kultura, czyli dobro cenne i często rzadkie, po które wielu Polaków sięga w drugiej kolejności - gdy coś zostanie po opłaceniu rachunków i innych podstawowych wydatków. Szybciej niż ogólny poziom cen drożała też żywność, napoje i używki oraz zdrowie, choć wzrost w skali roku o 1,9% nie można nazwać dynamicznym. Jeśli chodzi o mieszkanie, to prócz wywozu śmieci wyraźnie więcej trzeba obecnie płacić też za usługi kanalizacyjne (wzrost w ciągu roku o 6 procent), zaopatrzenie w wodę (4,7 procent) i ciepło z sieci (4,5 procent). Mniej trzeba natomiast płacić za gaz (6,1 procent) i sprzęt gospodarstwa domowego (1,3 procent).

Czy coś jeszcze potaniało?
Mniej niż rok wcześniej trzeba było płacić za dobra i usługi związane z łącznością (spadek był znaczny, aż 11,6 procent licząc rok do roku, co pokazuje dużą konkurencję w tym sektorze), edukacją (minus 6 procent r/r), odzieżą i obuwiem (minus 4,9 procent r/r), i transportem (minus 0,9 procent r/r).

A jakie są prognozy na ten rok?
Liczymy na utrzymywaniu się inflacji na umiarkowanym poziomie. Taki scenariusz przewidują eksperci z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Podkreślają, że w gospodarce dominują tendencje do ograniczania tempa wzrostu cen.
Rozmawiał: Mariusz Urbanke


*Zimy w styczniu nie będzie [PROGNOZA POGODY NA STYCZEŃ 2014]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Urlop macierzyński i urlop rodzicielski 2014 [ZASADY I TERMINY]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty