Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą służyć Polsce, wybrali Dobrowolną Zasadniczą Służbę Wojskową. Wkrótce ruszy także obowiązkowa kwalifikacja wojskowa w Śląskiem

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W ramach I turnusu zgłosiło się 220 kandydatów z województwa śląskiego
W ramach I turnusu zgłosiło się 220 kandydatów z województwa śląskiego Wojciech Wojtkielewicz, arc Polska Press, zdjęcie poglądowe
Jedni zgłosili się na ochotnika, inni będą musieli stanąć przed komisją z obowiązku. Ruszył I turnus w ramach Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej dla wszystkich tych, którzy chcą poznać co to wojsko i być może wiążą swoją przyszłość z zawodową armią. 1 lutego, rozpocznie się z kolei kwalifikacja wojskowa, która w województwie śląskim obejmie około 20 tys. dziewiętnastolatków.

Dobrowolnie chcą służyć Polsce

Są zdyscyplinowani, pełni sił i chcą służyć Polsce. 220 ochotników z województwa śląskiego zgłosiło się w ramach I turnusu Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, który ruszył 15 stycznia. Wcielenie odbyło się w dwóch jednostkach wojskowych na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Gliwicach. Szkolenie rozpoczęło się w 6 Batalionie Powietrznodesantowym im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego oraz w 5 Tarnogórskim Pułku Chemicznym im. gen. broni Leona Berbeckiego.

Przed elewami kilka tygodni poznawania zasad musztry, regulaminów wojskowych praz nauki podstaw posługiwania się bronią. Szkolenie podstawowe trwa do 28 dni i zakończone jest uroczystą przysięgą wojskową.

- 10 lutego odbędą się uroczyste przysięgi wojskowe żołnierzy Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Zainteresowanie odbyciem DZSW kształtuje się na podobnym, wysokim poziomie w stosunku do ubiegłego roku - podkreśla ppłk Małgorzata Kobryń-Król z Ośrodka Zamiejscowego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach.

Żołnierze, którzy nie zdecydują się na kontynuowanie szkolenia, zostaną przeniesieni do rezerwy. Pozostali trafią na trwające do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym. W trakcie szkolenia specjalistycznego dowódca będzie mógł wyznaczyć żołnierza na inne stanowisko niż to, które mu wcześniej przydzielono. Na zakończenie tego okresu żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej będzie mógł złożyć wniosek o służbę zawodową, terytorialną czy rezerwę aktywną.

Kwalifikacja wojskowa w 2024 roku

Z kolei blisko 20 tysięcy mężczyzn z rocznika 2005 z województwa śląskiego, zostanie w tym roku powołanych do kwalifikacji wojskowej. Ta rozpocznie się 1 lutego i w zależności od poszczególnych regionów, potrwa do 30 kwietnia. W sumie, w całym kraju przed komisją stanie około 230 tys. osób. Do stawienia się do kwalifikacji wojskowej wezwani zostaną mężczyźni urodzeni w 2005 roku oraz urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. To jednak nie wszyscy, bo wezwanie otrzymają także osoby, które w latach 2022-2023 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, ale i po, jeżeli osoba ta złożyła wniosek o zmianę kategorii zdolności.

- Liczba mężczyzn z rocznika podstawnego wzywanych do kwalifikacji wojskowej w 2024 roku będzie większa w stosunku do roku 2023 roku , co wynika z uwarunkowań demograficznych - mówi ppłk Małgorzata Kobryń-Król.

Wezwania do stawienia się przed komisją lekarską otrzymają również kobiety rodzone w latach 1997–2005, które posiadają kwalifikację przydatne do służby wojskowej, a które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej. Chodzi między innymi o wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich oraz lotniczych, a także zawodów: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostyków laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy. Kwalifikacja wojskowa obejmie również kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w tych zawodach.

Przed komisją staną ponadto osoby kończące 60 lat życia i mające nieuregulowany stosunek do służby wojskowej, w przypadku, gdy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej. Kwalifikacja dotyczyć będzie także ochotników, którzy ukończyli 18 rok życia.

Jak podaje Wojsko Polskie, celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Z kolei uchylanie się od takiego obowiązku, może zakończyć się grzywną i doprowadzeniem przez policję. W trakcie klasyfikacji wojskowej, nadawana jest kategoria zdolności do służby wojskowej. Komisja stwierdza, czy dna osoba jest zdolna do czynnej służby wojskowej. Może jednak znać niezdolność czasową, trwałą i całkowitą lub taką, która dotyczy jedynie czasu pokoju.

6 godzin na stawienie się w wyznaczonym miejscu

Wraz z nowelizacją wzoru karty powołania do wojska, która obowiązuje od 13 stycznia, w rozporządzeniu pojawił się zapis o o natychmiastowym stawiennictwie w jednostce. Termin "natychmiast" oznacza, że osoba powołana powinna nie później niż w ciągu sześciu godzin od uzyskania informacji o ogłoszeniu mobilizacji powszechnej lub wybuchu wojny stawić się do określonego w tej karcie miejsca stawiennictwa. To o dwie godziny więcej, niż było to do tej pory. Brak terminowego uczestnictwa w mobilizacji, zagrożone jest karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata. Wskazywane kary oraz terminy dotyczą jednak wyłącznie żołnierzy rezerwistów powoływanych w trakcie mobilizacji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera