Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 lat temu zlikwidowano województwo bielskie. Bielsko-Biała, Oświęcim, Cieszyn, Żywiec i inne na kolorowych zdjęciach z tamtych lat

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Żywiec w województwie bielskim, lata 1975-1998
Żywiec w województwie bielskim, lata 1975-1998 fotopolska.eu
To była prawdziwa Mekka przemysłu w skali krajowej! 25 lat temu zlikwidowano województwo bielskie. Było jednym z 49 województw w Polsce. Województwo bielskie zniknęło z mapy po reformie administracyjnej 1 stycznia 1999 roku, a jego główne miasta zostały wchłonięte przez kilka nowych województw, głównie przez województwo śląskie i małopolskie. Jak wyglądało życie codzienne w województwie bielskim? Zobaczcie zdjęcia z tamtych lat!

Województwo bielskie utworzono 45 lat temu. Było prawdziwą Mekką przemysłu w Polsce!

Województwo bielskie utworzono w południowej Polsce w roku 1975. Stolicę ulokowano w Bielsku-Białej.

W 1998, mimo protestów części mieszkańców i lokalnych polityków, województwo zostało podzielone. 1 stycznia 1999 roku, po reformie administracyjnej, miasta na jego terenie wchłonęły dwa nowe województwa: śląskie i małopolskie.

W chwili powstania województwo bielskie składało się z 18 miast i 52 gmin. Liczba jednostek ulegała kilku zmianom, spośród których największa miała miejsce 1 stycznia 1992, gdy połączono 12 miast z gminami wiejskimi, które miały w nich siedzibę.

W 1976 liczbę gmin wiejskich zmniejszono do 50, w 1977 – do 47, w 1991 zwiększono ponownie do 50, zaś od 1992 województwo dzieliło się na 8 gmin miejskich, 10 miejsko-wiejskich i 41 wiejskich.

TAK ŻYŁO SIĘ W WOJEWÓDZTWIE BIELSKIM:

Obszar województwa wynosił 3704 km². Dzieliło się na 18 miast i 59 gmin, a w jego skład w całości wchodziły obecne powiaty: m. Bielsko-Biała, wadowicki i żywiecki, a częściowo: bielski, cieszyński, oświęcimski i suski.

Graniczyło z województwem katowickim, krakowskim i nowosądeckim oraz Czechami i Słowacją (do 1993 Czechosłowacja).

Województwo bielskie obejmowało Pogórze Śląskie, Podgórze Wilamowickie, Kotlinę Żywiecką, Beskid Mały, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, a częściowo również Pogórze Wielickie, Beskid Makowski, Dolinę Górnej Wisły i Kotlinę Ostrawską.

Głównymi rzekami były: Olza, Wisła, Soła, Biała i Skawa, a w masywie Babiej Góry znajdował się Babiogórski Park Narodowy.

Województwo bielskie obejmowało 18 miast:

  • Bielsko-Biała
  • Oświęcim
  • Cieszyn
  • Żywiec
  • Andrychów
  • Wadowice
  • Kęty
  • Ustroń
  • Skoczów
  • Wisła
  • Sucha Beskidzka
  • Chełmek
  • Maków Podhalański
  • Szczyrk
  • Kalwaria Zebrzydowska
  • Zator
  • Strumień
  • Wilamowice
  • i 59 gmin.

W gospodarce województwa dominował przemysł (głównie samochodowy, elektromaszynowy, włókienniczy i chemiczny), turystyka (głównie w południowej części województwa), a także handel i usługi.

Na jego terenie znajdował się Bielski Okręg Przemysłowy, jeden z 11 głównych okręgów przemysłowych Polski. W 1998 r. bezrobocie wyniosło 9,1% (czwarty najniższy stopień w kraju), a województwo było jednym z ośmiu, gdzie liczba zatrudnionych w przemyśle wyniosła ponad 40%.

Głównymi ośrodkami przemysłowymi województwa były: Bielsko-Biała, Andrychów, Cieszyn, Żywiec, Oświęcim, Kęty, Skoczów i Wadowice.

Województwo bielskie wróci na mapę administracyjną kraju? Zaproponowano korektę terytorialną

Jesienią 2023 roku dr Łukasz Zaborowski z Instytutu Sobieskiego opracował raport dotyczący korekty liczby województw w Polsce.

W jednym z wariantów proponuje utworzenie zaledwie kilkunastu, gdzie jednym z nich miałoby być "cieszyńsko-krakowskie" z ośrodkiem wojewódzkim w Bielsku-Białej.

W najciekawszym zestawieniu dr Zaborowski sugeruje stworzenie 12 dużych województw z najistotniejszymi punktami - metropoliami.

W założeniu, obejmującym obecny podział terytorialny województwa śląskiego, miałaby powstać województwo śląsko-częstochowskiego (z ośrodkiem wojewódzkim w Częstochowie i ośrodkiem metropolitalnym w konurbacji śląsko-dąbrowskiej) oraz
cieszyńsko-krakowskiego (ośrodki wojewódzkie w Bielsku-Białej i Nowym Sączu, metropolitalny - Kraków).

Zdania internautów, jak i samych mieszkańców, na ten temat są jednak mocno podzielone...

Zwyczajny dzień w woj. bielskim sprzed 25 la na zdjęciach w kolorze! Tak się wtedy żyło

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera