Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wisła przed II wojną światową. Kuracjusze, pensjonaty, amfiteatr i basen miejski. W PRL wypoczywały tu tłumy turystów z Górnego Śląska!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Wisła to urokliwe miasto położone w województwie śląskim. Przed II wojną światową było jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych i turystycznych w regionie. Stanowiło atrakcyjny cel zarówno dla kuracjuszy z Polski, jak i zagranicy. W poszukiwaniu natchnienia i twórczej weny gościli tu artyści, a zimą - wielbiciele nart. Dziś zabieramy Państwa w podróż do Wisły sprzed II wojny światowej. Wyjątkowe fotografie z całą pewnością przywołają magicznego ducha beskidzkiego kurortu sprzed lat!

Wisła na zdjęciach sprzed II wojny światowej. Jak zmienił się ten beskidzki kurort?

Przed wybuchem II wojny światowej Wisła była znana ze swojego pięknego otoczenia przyrodniczego, co sprawiało, że była popularnym celem wycieczek i wakacji.

Otaczające miasto góry Beskidu Śląskiego, liczne lasy, łąki i szlaki turystyczne przyciągały miłośników przyrody oraz świeżego powietrza. Wisła była również znana z malowniczych widoków, które można było podziwiać z okolicznych szczytów górskich.

Wisła przed II wojną światową. Zobaczcie unikatowe fotografie!

Wisła stanowiła ważny ośrodek kultury i rozrywki. Wielu artystów, pisarzy i muzyków znalazło inspirację w tym uroczym miejscu, co przyczyniło się do rozwoju lokalnej sceny artystycznej. Tworzył tu m.in. Jerzy Pilch.

Miasto było także znane ze swojego uzdrowiska, a woda mineralna z pobliskich źródeł była (i jest po dziś dzień!) ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze.

Trudne lata wojenne i powojenne losy Wisły

Jak wiele innych miejsc w Polsce, Wisła nie uniknęła wpływu okupacji niemieckiej. Czas ten należał do najtragiczniejszych w historii miasta.

Podczas II wojny światowej Wisła nosiła nazwę Weichsel O.S. (1941-45), a w 1945 r. Hohenweichsel. Wówczas większość pensjonatów zajęło wojsko, a wiele rodzin deportowano w głąb Rzeszy lub do Generalnego Gubernatorstwa.

Po zakończeniu wojny, po 1945 roku, większość przedwojennych pensjonatów upaństwowiono. Trafiły m.in. do Funduszu Wczasów Pracowniczych, a Wisła stała się najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym dla mieszkańców Górnego Śląska.

Dalszy rozwój miejscowości nastąpił w latach 60. W 1962 roku Wisła otrzymała prawa miejskie. Równocześnie zaczęły powstawać pierwsze branżowe i zakładowe domy wypoczynkowe oraz ośrodki campingowe w Kopydle, Głębcach i Malince.

Następne lata to sukcesywne otwieranie kolejnych kompleksów domów wczasowych: na stokach Jarzębatej (1971 r.), ośrodka wypoczynkowego „Partecznik” na stokach Czerhli (1975 r.), a w latach 80. domów wypoczynkowych na południowych stokach Bukowej.

Dzisiaj nadal przyciąga turystów swoją malowniczością, urokiem i możliwościami aktywnego wypoczynku w otaczających Beskidach Śląskich.

Tak przed II wojną światową wyglądała Wisła. Kuracjusze, oblegany basen i nieskazitelne, górskie krajobrazy!

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera