MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nieistniejące obiekty w Jaworznie - dziś można zobaczyć je tylko na fotografiach. Sprawdź, jak wyglądały miejsca, których już nie ma!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Nieistniejące obiekty w Jaworznie - dziś można je zobaczyć tylko na fotografiach sprzed kilkudziesięciu lub nawet stu lat. Niegdyś wpisywały się one w krajobraz miasta i były punktami rozpoznawalnymi nie tylko wśród mieszkańców, ale zapadały też w pamięć osobom przyjezdnym. W obecnej przestrzeni Jaworzna, w tamtych miejscach wznoszą się inne obiekty. W niektórych przypadkach zmieniła się jedynie ich forma, a wnętrza budynków przeznaczono na zupełnie inne cele. Sprawdź, jak wyglądały miejsca, jakich już nie ma!

Charakterystyczne miejsca już tylko na zdjęciach

Na współczesnej mapie Jaworzna brakuje wiele miejsc oraz obiektów, jakie dawniej znajdowały się przy znanych wówczas i powszechnie uczęszczanych ulicach, takich jak Sportowa, Grunwaldzka, Pocztowa, Rynek Główny czy plac świętego Jana. Niegdyś wpisywały się one w krajobraz miasta oraz były punktami rozpoznawalnymi nie tylko wśród mieszkańców Jaworzna. Zapadały też w pamięć osobom przyjezdnym i zamieszkującym sąsiednie ośrodki. Obecnie, nieistniejące obiekty w mieście można zobaczyć już tylko na fotografiach archiwalnych sprzed kilkudziesięciu lub nawet stu lat. W tamtych miejscach wznoszą się aktualnie inne obiekty, wypełniające współczesną przestrzeń Jaworzna. W niektórych przypadkach zmieniła się jedynie ich forma – wskutek przeprowadzonej przebudowy. Są też budynki, których wnętrza przeznaczono na zupełnie inne cele. Takim miejscem jest chociażby siedziba dawnego kina „Sasanka”, gdzie obecnie mieszczą się między innymi sklepy oraz pub.

Obiekty, które zniknęły z mapy Jaworzna

Wśród miejsc i budynków, których nie ma już w przestrzeni Jaworzna był między innymi „Koci Zamek”, jaki wzniesiono na początku dwudziestego wieku, przy obecnej ulicy Pocztowej. Uznawano go za jeden z najbardziej reprezentatywny obiekt w mieście, przy którym mieścił się również park, biblioteka oraz budynki gwarectwa. Stanowił on własność kopalń jaworznickich, ale popadł w ruinę, bowiem po drugiej wojnie światowej nie był użytkowany. Na jego miejscu wybudowano siedzibę dawnego kina „Sasanka”, jakie zlikwidowano na początku dwudziestego pierwszego wieku. W Jaworznie nie ma już także kamienicy kupca Chaima Nuefelda, w której w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej znajdowała się siedziba Milicji Obywatelskiej. Budynek zburzono w latach osiemdziesiątych dwudziestego wieku. W mieście funkcjonowały również nieistniejące dzisiaj stacje kolejowe, takie jak na przykład Jaworzno Główne czy Jaworzno Azoty, a także elektrownia Jaworzno I, cementownia i huta szkła. W krajobraz miasta wpisywały się też łodzie, jakimi do lat pięćdziesiątych przeprawiano się przez rzekę Przemszę. W latach sześćdziesiątych dwudziestego stulecia funkcjonował tam jeszcze prom.

W załączonej galerii prezentujemy zdjęcia nieistniejących obiektów w Jaworznie, które można zobaczyć tylko na fotografiach archiwalnych. Sprawdź, jak wyglądały miejsca, których już nie ma!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni