Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopalnie w Jaworznie na fotografiach archiwalnych. To w tym mieście uruchomiono pierwszą w Polsce kopalnię węgla kamiennego. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Kopalnie w Jaworznie na fotografiach archiwalnych utrwalono w różnych latach, począwszy od końca XIX wieku. To w tym mieście uruchomiono pierwszą w Polsce kopalnię węgla kamiennego. Przedsięwzięcie to zostało przerwane, ale wraz z późniejszym rozwojem górnictwa i poszerzaniem obszarów eksploatacji czarnego surowca budowano nowe szyby oraz tworzono kolejne kopalnie. Jedną z nich była „Dohms”, na terenie której funkcjonował szyb „Juliusz”, z jakim połączono kolejny – „Sobieski”. Tę samą nazwę co drugi z szybów otrzymała nowa kopalnia, powstała na miejscu poprzedniej – „Dohms” – i będąca jedyną, jaka funkcjonuje w Jaworznie do dzisiaj. W mieście działały również kopalnie „Piłsudski”, „Jan Kanty” oraz „Leopold”, które połączono w jedną i nazwano „Jaworzno”. Zobacz zdjęcia sprzed wielu lat, przedstawiające jaworznickie kopalnie!

Jedynie kopalnia „Sobieski” jest nadal czynna

Początki jaworznickich kopalni sięgają drugiej połowy XVIII wieku, kiedy to w 1766 roku w Szczakowej – obecnie dzielnica Jaworzna – założono pierwszą w Polsce kopalnię węgla kamiennego na polecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Przedsięwzięcie to zostało przerwane, ale wraz z późniejszym rozwojem górnictwa i poszerzaniem obszarów eksploatacji czarnego surowca budowano nowe szyby oraz tworzono kolejne kopalnie. Jaworzno było wówczas wsią, gdzie wyznaczono nowe miejsce na wydobywanie węgla, który eksploatowano od 1792 roku. Inicjatorem tej kopalni był hrabia Moszyński, a ta z biegiem lat przekształcił się w Kopalnię Węgla Kamiennego „Jaworzno”. W sąsiedniej wiosce Jeleń – również obecna dzielnica Jaworzna – uruchomiono inną kopalnię pod nazwą „Dohms”. Na jej terenie funkcjonował szyb „Juliusz”, z jakim połączono kolejny – „Sobieski”. Tę samą nazwę co drugi z szybów otrzymała nowa kopalnia, powstała na miejscu poprzedniej – „Dohms” – i będąca jedyną, jaka funkcjonuje w Jaworznie do dzisiaj.

Kopalnie łączono i rozdzielano na osobne zakłady

W Jaworznie działały również kopalnie „Piłsudski”, „Jan Kanty” oraz „Leopold”, które połączono ze sobą w 1945 roku pod nazwą Kopalnia Węgla Kamiennego „Jaworzno”. Dwa lata później włączono do niej kopalnię „Sobieski”, jaką wyłączono stamtąd w 1957 roku. W wyniku tego stała się ona odrębną kopalnią, ale do 1973 roku, kiedy ponownie przyłączono ją do Kopalni Węgla Kamiennego „Jaworzno”. Międzyczasie „Jana Kantego” przekształcono w odrębną kopalnię – pod nazwą „Komuna Paryska”. Pozostałą część „Jaworzna” nazwano Bierut i w 1963 roku połączono z kopalnią „Kościuszko” jako „Jaworzno”. Po połączeniu jej z elektrownią utworzono w 1999 roku Zakład Górniczo-Energetyczny Jaworzno III, ale ostatecznie kopalnia została zlikwidowana. Założono jednak funkcjonujący do dzisiaj Zakład Górniczy Sobieski, w którego zakres weszły wówczas pola eksploatacyjne „Sobieski” oraz „Piłsudski”. Z kolei kopalnia „Komuna Paryska” w 1989 roku odzyskała swoją wcześniejszą nazwę „Jan Kanty”, a eksploatację węgla na jej terenie zakończono w 2000 roku.

W załączonej galerii prezentujemy kopalnie w Jaworznie na fotografiach archiwalnych. Zobacz zdjęcia sprzed wielu lat!

Kopalnie w Jaworznie na fotografiach archiwalnych. Zobacz zdjęcia sprzed wielu lat!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera