Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Luksusowa willa Edwarda Gierka. To właśnie tu wypoczywał. Budynek został wyburzony, teraz rośnie tu las... ZDJĘCIA

zal / bead
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE archiwum DŁ i Naszemiasto.pl
Edward Gierek wypoczywał właśnie tu. Pierwszy sekretarz KC PZP w woj. śląskim miał willę nie tylko w Ustroniu - to w niej spędził ostatnie lata swojego życia. Posiadał również letnią rezydencję - zwaną "Gierkówką". Znajdowała się ona blisko trasy Katowice - Warszawa, w Konewce koło Spały. W tym roku mija 12 lat od jej wyburzenia. Dziś w tym miejscu... rośnie las.

Po letniej rezydencji Gierka pozostał... tylko las

W okolicach wsi Konewka, niedaleko Spały, znajdowała się letnia rezydencja Edwarda Gierka - był to wówczas obiekt ściśle strzeżony, po 1989 roku, teren wraz z budynkiem przejął LOT. Upadek zaczął się na początku XXI wieku. 12 lat temu obiekt wyburzono.

- Jak informował w roku 2012 serwis nasztomaszow.pl - Dokonujący rozbiórki budynku robotnicy zgodnie twierdzą, że willa została niezwykle solidnie zbudowana. Dotyczy to zarówno murów, jak i fundamentów. - Aż szkoda to rozbierać - mówi jeden z nich i dziwi się, że nie znalazł się nikt, kto nie chciałby wykorzystać tego miejsca w sposób bardziej pożyteczny. - Można tu było zrobić hotel, dom pomocy społecznej czy cokolwiek naprawdę innego. Niech pan spojrzy tylko na te cegły - dodaje. - Nigdzie tu nie było śladu grzyba, czy wilgoci.

Letnia rezydencja Gierka

Rezydencja obejmowała aż 114 ha lasów w Spalskim Parku Krajobrazowym. Wybudowano ją na początku lat 70. Obiekty był wówczas ściśle tajne. W ośrodku, w którym bardzo często wypoczywał Gierek wraz z małżonką i rodziną, urządzone były sala kinowa z kominkiem i gimnastyczna. Do dyspozycji I sekretarza partii był także niewielki basen kąpielowy i sauna. Wszystkie pomieszczenia, jak na tamte czasy, były wyposażone w jak najlepszy sprzęt, głównie pochodzący z zagranicy.

Krążyły opowieści, że I sekretarz przylatywał do rezydencji śmigłowcem, który lądował tuż przed budynkiem, a przez Konewkę często przejeżdżały rządowe limuzyny, bo bywali tutaj i inni komunistyczni dygnitarze.

Gdy Edward Gierek został odsunięty od władzy, ośrodek w Konewce został zamknięty na cztery spusty i trafił pod zarząd Lasów Państwowych. W połowie lat 80. dzierżawcą zostały Polskie Linie Lotnicze LOT, które urządziły ośrodek kolonijny i wczasowy, miejsce znowu tętniło życiem i tak było do końca lat 90.

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Luksusowa willa Edwarda Gierka. To właśnie tu wypoczywał. Bu...

Upadek zaczął się na początku XXI wieku, gdy LOT zrezygnował z dzierżawy, a ośrodek zamknięto. Początkowo przez kilka lat był jeszcze ogrodzony i pilnowany, ale z czasem ochrona została zdjęta, a ośrodek stał się łatwym celem dla złomiarzy. Rozkradany i niszczony został potraktowany przez Lasy Państwowe jako tzw. mienie porzucone.

Nadleśnictwo pozyskało pieniądze na rekultywację tego terenu, czyli w praktyce rozbiórkę rezydencji i powrotne zalesienie terenu. Tak się też stało w 2012 roku. Dziś w miejscu rezydencji rośnie las.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera