Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cmentarz Centralny w Gliwicach zaprasza… na spacer. Nekropolia nieprzypadkowo wygląda jak park. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Cmentarz Centralny w Gliwicach - nekropolia wygląda jak park.
Cmentarz Centralny w Gliwicach - nekropolia wygląda jak park. Paweł Kurczonek / Polska Press
Cmentarz Centralny w Gliwicach został założony w latach 1920–1927. Projekt architekta Karla Schabika oraz gliwickiego miejskiego inspektora ogrodniczego Richarda Riedla zakładał utworzenie założenia parkowego na planie krzyża łacińskiego. Miejsce miało łączyć rolę nekropolii z parkiem oraz miejscem sztuki i wypoczynku.

Cmentarz Centralny w Gliwicach – park i nekropolia w jednym

Cmentarz Centralny w Gliwicach do dziś zachował swój pierwotny charakter i kształt. Symetryczne rozplanowanie najlepiej jest widoczne z lotu ptaka, jednak nawet spacerując alejkami nekropolii szybko zorientujemy się, w jaki sposób je wytyczono.

Zobacz ZDJĘCIA z Cmentarza Centralnego w Gliwicach

Początkowo, by zachować wysoką wartość artystyczną i wzorcową cmentarnej architektury, nie pozwalano na swobodne nasadzenia kwiatów w tym miejscu. Każda część nekropolii była obsadzona innym rodzajem roślin. Spacerując po parku/cmentarzu zobaczymy brzozy, sosny, świerki i lipy drobnolistne. Alejki zostały ozdobione małymi formami architektonicznymi, w tym fontannami zwieńczonymi rzeźbami.

Dwie osie cmentarza wyznaczono alejami, na przecięciu których wybudowano dom przedpogrzebowy. Budynek, z charakterystycznymi podcieniami, z daleka może przypominać pałacyk schowany pośród drzew. Zaprojektował go Karl Schabik, zaś za wystrój wnętrz odpowiadał gliwicki artysta Erich Johannes Gottschlich. Niestety 10 alegorycznych malowideł, które stworzył, w późniejszych latach zamalowano.

Pierwsze pochówki na gliwickim cmentarzu rozpoczęły się w 1924. Dwa lata później oddano do użytku drewniany kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który przeniesiono tu z Zębowic koło Olesna. XV-wieczną świątynię rozebrano w 1992 r., dziś pełni swoją funkcję na terenie Parku Starokozielskiego, można ją znaleźć pod adresem Kozielska 29.

Do naszych czasów nie dotrwało krematorium, które powstało w latach 1937–1938. Swoją funkcję pełniło zaledwie do 1945. Jego ruiny zostały rozebrane w 2007. Po II wojnie światowej na cmentarzu ulokowano 14 zbiorowych mogił z prochami żołnierzy Wojska Polskiego. W 1948 powstało tu 8 mogił zbiorowych, w których spoczęły szczątki zmarłych podczas marszu śmierci z Auschwitz-Birkenau.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty