Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lata 90. w Katowicach. Archiwalne zdjęcia przypominają o mieście z tych szalonych czasów. Tak wyglądała stolica województwa katowickiego

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Katowice na zdjęciach z lat 90. XX wieku i z początku XXI wieku. Pamiętacie to miasto? Przedstawiamy fotografie Katowic z lat dziewięćdziesiątych, które dla wielu mieszkańców są niczym wehikuł czasu, a u niejednego Ślązaka wywołają garść wzruszeń. Łezka w oku zakręci się także tym, którzy pamiętają to miasto sprzed lat i wiążą z nim masę dobrych wspomnień. Młode pokolenie mieszkańców oraz osoby przyjezdne mogą natomiast z zainteresowaniem prześledzić miejsca z archiwalnych fotografii i porównać je z tymi, które znają w obecnej odsłonie. Zobacz, jak wyglądała stolica województwa śląskiego w latach dziewięćdziesiątych.

Katowice na zdjęciach z szalonych lat 90. Pamiętacie miasto z tamtych czasów?

Czas płynie nieubłaganie, a w raz z nim tak wiele się zmienia wokół nas, łącznie z krajobrazem naszych miast. Nowe budynki wyrastają jak grzyby po deszczu, powstają nowoczesne osiedla. W niektórych miejscach przybywa drzew, w innych zielone tereny znikają, a w zamian pojawia się beton. Są szersze ulice, gdzieniegdzie można zobaczyć nieistniejące wcześniej mosty, a wzdłuż ulic i osiedli ciągną się trasy rowerowe.

Niektórzy zauważają też, że zabrakło jakiegoś budynku, a w jego miejscu jest dziedziniec albo inny obiekt. Zmiany, czego nie da się ukryć, otaczają nas ze wszystkich stron. Najbardziej są widoczne dla tych, którzy pamiętają konkretne miejsca sprzed kilkunastu czy kilkudziesięciu lat. Bywa, że po długiej nieobecności nie mogą wyjść z podziwu, jak wszystko wokół stało się zupełnie inne.

Wraz z upływem czasu zmieniają się miasta, czego nie da się nie zauważyć na przykład w stolicy województwa śląskiego. Katowice na przestrzeni ostatnich dwudziestu, a nawet trzydziestu lat przeszły ogromną metamorfozę i mogą zadziwić tych, którzy ostatnio byli w tym mieście w latach dziewięćdziesiątych. Nie do poznania stały się niektóre miejsca, a wiele obiektów pojawiło się na horyzoncie dopiero w ostatnim czasie. Powracający do Katowic po latach zobaczą inny niż kiedyś rynek, dworzec PKP czy Supersam. Zmiany dostrzegalne są również na katowickich ulicach, co jest efektem przebudowy oraz remontów.

W załączonej galerii przedstawiamy zdjęcia archiwalne Katowic z lat dziewięćdziesiątych, które dla wielu mieszkańców są niczym wehikuł czasu, a u niejednego Ślązaka wywołają garść wzruszeń. Łezka w oku zakręci się także tym, którzy pamiętają to miasto sprzed lat i wiążą z nim masę dobrych wspomnień.

Młode pokolenie mieszkańców województwa śląskiego oraz osoby przyjezdne mogą natomiast z zainteresowaniem prześledzić miejsca z archiwalnych fotografii i porównać je z tymi, które znają w obecnej odsłonie. Zobacz, jak wyglądały Katowice w latach dziewięćdziesiątych i spójrz, jak bardzo się zmieniły!

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera