MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Godula - lata temu to oddzielna miejscowość, dziś dzielnica Rudy Śląskiej. Można tu zobaczyć powojenne bunkry i osiedle robotnicze ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Ruda Śląska - Godula. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ruda Śląska - Godula. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Ruda Śląska jest nietypowym miastem na mapie naszego województwa. Każda z dzielnic rozwijała się początkowo jako odrębna miejscowość. Z tego powodu powiązanie między poszczególnymi dzielnicami jest dość luźne. Za centrum administracyjne uznaje się Nowy Bytom, w którym znajduje się Urząd Miasta i wiele instytucji publicznych, zaś funkcje handlowo-usługowe pełni w głównej mierze Wirek. Godula stała się jedną z pierwszych dzielnic, które w 1959 r. utworzyły miasto Ruda Śląska.

Godula, dzielnica Rudy Śląskiej, była przed laty odrębną miejscowością

Ruda Śląska została utworzona 1 stycznia 1959 z połączenia miast Ruda i Nowy Bytom. Tereny zajmowanie dziś przez miasto już kilku stuleci temu rozwijały się dzięki wydobyciu rud. Węgiel kamienny odkryto tu w II połowie XVII wieku. To sprawiło, że teren szybko się uprzemysłowił. Powstawały tu liczne kopalnie, a także huty, koksownie i cementownie.

Tak dzisiaj wygląda Godula - zobacz ZDJĘCIA

Rozwój przemysłu spowodował również szybki wzrost liczby ludności i całkowitą zmianę stylu życia mieszkańców wsi będących dziś dzielnicami Rudy Śląskiej. Wokół zakładów przemysłowych pojawiły się liczne osiedla robotnicze, które możemy oglądać do dziś. Z czasem zaczęto scalać szereg miejscowości istniejących od stuleci na terenie współczesnej Rudy Śląskiej. W 1951 zlikwidowano powiat katowicki i stworzono dwa wydzielone miasta: Nowy Bytom, który był tzw. eksklawą Bytomia i Rudę. Następnie do Rudy przyłączono Orzegów, Chebzie i Godulę, by w 1959 r. połączyć Nowy Bytom i Rudę w nowe miasto – Rudę Śląską.

Zanim Godula stała się dzielnicą miasta, była częścią majątku dworskiego Orzegów. Podobnie, jak inne miejscowości w naszym regionie, Godula rozwijała się dzięki przemysłowi. Karol Godula, któremu dzielnica zawdzięcza swoją nazwę, planował wybudować tu hutę cynku „Godullahütte”. Zakład powstał dopiero po jego śmierci, w 1855 r. Działał do 1919 r. Obok huty powstała osada, która przejęła jej nazwę.

Na początku XX wieku wybudowano patronackie osiedle robotnicze w rejonie obecnych ulic M. Kolbego, K. Goduli i Czereśniowej. To tzw. Kolonia Hofrichter, nazywana również Osiedlem Godulskim lub Osiedlem Tiałowskiego. Mieszkania były przeznaczone dla pracowników zakładów przemysłowych należących do rodu Schaffgotschów.

Po plebiscycie w 1921 r. Godulę przyłączono do Polski. Do 1951 roku była siedzibą gminy Godula. Spacerując ulicami dzielnicy warto zajrzeć do kościoła ścięcia św. Jana Chrzciciela wzniesionego w latach 1868-1871. Uwagę zwrócą również powojenne bunkry będące częścią Obszaru Warownego Śląsk. Jeden z nich można bez trudu zauważyć idąc ulicą Karola Goduli.

Zobacz także

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pogoda na Boże Ciało i długi weekend

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera