MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla emerytów i rencistów. Pierwsze trzynastki trafią na konta jeszcze przed świętami. Ile dostaniesz "na rękę"? Sprawdź

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Jeśli Twoja emerytura wynosi 1700 złotych wraz z "trzynastką" na rękę otrzymasz 2750 zł
Jeśli Twoja emerytura wynosi 1700 złotych wraz z "trzynastką" na rękę otrzymasz 2750 zł pexels.com
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty trzynastych emerytur. - Pierwszy termin wypada 1 kwietnia, czyli w świąteczny poniedziałek. To oznacza, że pierwsze trzynastki trafią do emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą - podkreśla Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Pierwsze trzynastki trafią na konta jeszcze przed świętami

"Trzynastka" przysługuje w wysokości najniższej emerytury. W tym roku to kwota 1780,96 zł brutto. Aby otrzymać to świadczenie nie trzeba składać żadnego wniosku, ZUS przyzna je automatycznie.

- Emeryci i renciści w kwietniu mają powody do zadowolenia. To właśnie w tym miesiącu wraz ze swoim świadczeniem otrzymają trzynastą emeryturę. Świadczeniobiorcy, których termin wypłaty emerytury czy renty mają ustalony na 1. dzień miesiąca, trzynastą emeryturę otrzymają jeszcze pod koniec marca, tuż przed świętami wielkanocnymi – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.

Tyle wyniesie twoja emerytura "na rękę" razem z "trzynastką"!

Dla kogo trafi "trzynastka"?

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne przysługuje osobom, które na dzień 31 marca br. mają prawo do:

  • wypłaty emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
  • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych,
  • rent wypadkowych, renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej – w tym renty rodzinnej po inwalidzie wojennym lub wojskowym oraz rent rodzinnych wypadkowych, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.

Kiedy wypłata "trzynastki"?

Trzynaste emerytury będą wypłacane wraz ze świadczeniem podstawowym, w terminie jego wypłaty. A te następują 1; 6; 10; 15; 20 i 25. dnia każdego miesiąca.

- Zasada jest taka, że wypłaty realizowane są tak, aby do wyznaczonego terminu pieniądze dotarły do klientów. Zatem, jeśli termin wypłaty świadczenia wypada na dzień wolny od pracy, to wypłacane jest ono na tyle wcześniej, aby najpóźniej w ostatnim dniu roboczym, tuż przed terminem wypłaty, środki trafiły do emeryta czy rencisty i to bez względu na to, czy pobiera on świadczenie na konto, czy przekazem pocztowym – informuje rzeczniczka.

I tak, osoby, które pobierają świadczenia:

  • 1 kwietnia - "trzynastkę" otrzymają najpóźniej 29 marca,
  • 6 kwietnia - "trzynastkę" otrzymają najpóźniej 5 kwietnia,
  • 20 kwietnia - "trzynastkę" otrzymają najpóźniej 19 kwietnia.

"Trzynastkę" wcześniej otrzymają też osoby, które pobierają świadczenia i zasiłki przedemerytalne, których termin wypłaty trzynastki przypada na 1 maja. Z uwagi na to, że jest to dzień wolny od pracy, "trzynastka" powinna trafić do świadczeniobiorców najpóźniej 30 kwietnia.

Renta rodzinna a trzynasta emerytura

W przypadku renty rodzinnej pobieranej przez kilka uprawnionych osób (np. wdowa i osierocone dziecko) wówczas przysługuje jedno świadczenie pieniężne i jest ono podzielone na równe części dla wszystkich uprawnionych.

- Podobnie wygląda sytuacja przy zbiegu prawa do świadczeń, np. emerytury z ZUS i KRUS lub emerytury wypłacanej wraz z rentą wypadkową. Osobie uprawnionej przysługuje tylko jedna "trzynastka”. Jeśli świadczenia wypłacane są przez dwa różne organy emerytalno-rentowe, wtedy tę „dodatkową emeryturę” wypłaci ZUS - podsumowuje rzeczniczka.

Ile dokładnie będą wynosić najbliższe emerytury wypłacane wraz z "trzynastką"? Tego dowiedziecie się z naszej galerii.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni