Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ficinus – kolonia robotnicza w Rudzie Śląskiej to część Szlaku Zabytków Techniki. Zabytkowe budynki przyciągają wzrok. Zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Kolonia robotnicza Ficinus znajduje się w Rudzie Śląskiej.
Kolonia robotnicza Ficinus znajduje się w Rudzie Śląskiej. Paweł Kurczonek / Polska Press
Historyczna kolonia robotnicza Ficinus znajduje się w dzielnicy Rudy Śląskiej – Wirku. Została wybudowana dla pracowników kopalni Gottessegen (Błogosławieństwo Boże). Osiedle pełni obecnie rolę mieszkalno-usługową, w jednym z budynków mieści się filia miejskiej biblioteki. Od 2006 r. kolonia na Wirku to część Szlaku Zabytków Techniki.

Ficinus – unikatowa kolonia robotnicza w Rudzie Śląskiej

Osiedle dla pracowników kopalni Gottessegen (Błogosławieństwo Boże) powstało w latach 1860-1867. Na kolonię Ficinus składa się 16 jednakowych domów wykonanych z naturalnego piaskowca ustawionych wzdłuż ul. Kubiny.

Kolonia Ficinus - zobacz ZDJĘCIA

W każdym dwukondygnacyjnym domu znajdowały się cztery mieszkania. Do każdego z nich prowadziło oddzielne wejście przez przybudówki. Same lokale mieszkalne nie były zbyt obszerne, miały ok. 40 m kw. i składały się z przedsionka, kuchni i jednego pokoju.

Z czasem osiedle zaczęło niszczeć. Na początku lat 90. ubiegłego wieku kolonia Ficinus była w bardzo złym stanie. Zaledwie jeden z 16 budynków był użytkowany. Pomysł odrestaurowania osiedla pojawił się w 1990, opracowano wówczas koncepcję programowo-przestrzenną zakładającą utworzenie pasażu usługowego. Realizacje projektu rozpoczęto pięć lat później.

Osiedle pełni obecnie rolę mieszkalno-usługową, w jednym z budynków mieści się filia miejskiej biblioteki. Kolonia została wpisana w rejestr zabytków w 1978 r., a od 2006 znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Jedną z atrakcji kolonii jest galeria wyjątkowych postaci związanych z Rudą Śląską. Można tu poznać życiorysy m.in. górnośląskiego przedsiębiorcy Karola Goduli i Mariana Foika – urodzonego w Bielszowicach sportowca i zdobywcy srebrnego medalu na olimpiadzie w Tokio.

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty