MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirek, czyli miasto Nowa Wieś potrzebuje innej nazwy. W dzielnicy Rudy Śląskiej kolonia robotnicza sąsiaduje z centrum handlowym

Paweł Kurczonek
Wirek - dzielnica Rudy Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wirek - dzielnica Rudy Śląskiej. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Paweł Kurczonek / Polska Press
Wirek to dawna kolonia robotnicza będąca dzielnicą Rudy Śląskiej. Została założona nad Potokiem Bielszowickim, stąd w swojej nazwie ma wir. Tę nazwę wymyślono z potrzeby chwili - gdy Nowa Wieś została miastem. Zapraszamy na wirtualny spacer ulicami rudzkiej dzielnicy, a poniżej wyjaśniamy zawirowanie z nazwą.

Wirek, czyli Nowa Wieś, czyli Antonienhütte

Zanim Wirek stał się Wirkiem, był znany pod innymi nazwami. Pierwsza była niezbyt oryginalna – osadę nazwano po prostu Nową Wsią. Pierwszą wzmiankę o Wirku możemy znaleźć w czeskim dokumencie, tam jednak jest mowa o wzgórzu Wirek, a nie o osadzie.

Na początku XIX wieku na terenie obecnej dzielnicy Rudy Śląskiej powstała huta żelaza Antonia. Wtedy Nowa Wieś została przemianowana na Antonienhütte. Rozwój przemysłu ciężkiego sprawił, podobnie, jak w innych częściach Śląska, że wieś zaczęła się szybko rozrastać. Przy obecnych ulicach Katowickiej, 1 Maja, Bytomskiego, Kubiny czy Robotniczej powstawały kolejne kolonie dla osób szukających pracy w hucie i kopalniach.

W latach 1860-1867 powstało osiedle dla pracowników kopalni Gottessegen (Błogosławieństwo Boże). Historyczną kolonię robotniczą Ficinus możemy do dziś oglądać przy ul. Kubiny. Na kolonię składa się 16 jednakowych, czterorodzinnych domów wykonanych z naturalnego piaskowca. Osiedle pełni obecnie rolę mieszkalno-usługową, w jednym z budynków mieści się filia miejskiej biblioteki. Kolonia została wpisana w rejestr zabytków w 1978 r. a od 2006 znajduje się na trasie Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.

Zobacz także

Na terenie Wirku można również znaleźć nowsze obiekty. Charakterystycznym punktem dzielnicy jest centrum handlowe Ruda Śląska Plaza znajdujące się u zbiegu ulic Głównej, Obrońców Westerplatte i 1 Maja. Nieopodal zlokalizowane jest targowisko miejskie z zadaszeniem, które pozwala na organizację plenerowych imprez miejskich bez względu na pogodę.

Zanim Wirek stał się dzielnicą Rudy Śląskiej był odrębnym miastem. Nowa Wieś otrzymała prawa miejskie w 1949 r. Wówczas zapadła decyzja o zmianie nazwy. Uznano, że miasto z członem „wieś” w nazwie byłoby nieco dziwne. Zaledwie dwa lata później Wirek połączył się z Nowym Bytomiem. A częścią Rudy Śląskiej stał się w 1959 r. – wtedy oficjalnie powstało miasto, które znamy do dziś.

Które części rudzkiej dzielnicy odwiedzacie najchętniej, a które wolicie omijać?

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni