Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szokujące! Potrącenie mężczyzny na przejściu dla pieszych w Katowicach. Zobaczcie ku przestrodze!

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Kierowca tego samochodu nie zatrzymuje się przed przejściem, mimo, że na zebrze już znajduje się człowiek. Wystraszony mężczyzna, widząc samochód przyspiesza, co dodatkowo wpływa na to, że za moment ląduje pod kołami nadjeżdżającego auta.
Kierowca tego samochodu nie zatrzymuje się przed przejściem, mimo, że na zebrze już znajduje się człowiek. Wystraszony mężczyzna, widząc samochód przyspiesza, co dodatkowo wpływa na to, że za moment ląduje pod kołami nadjeżdżającego auta. Policja Ślaska
Śląska policja alarmuje! Od początku nowego roku, na drogach naszej aglomeracji doszło do 38 wypadków z udziałem pieszych. Rannych w wypadkach zostało blisko 40 osób. W materiale prezentujemy zapis wideokamery z samochodu osobowego, która zarejestrowała potracenie 43-letniego mężczyzny na jednej z katowickich ulic.

Szokujący film z Katowic. 43-latek potrącony na przejściu

Zaostrzenie ustawy prawo o ruchu drogowym dotyczyło między innymi sytuacji przechodzenia przez jezdnię, gdzie pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Celem zmiany przepisów było więc nie tyle wprowadzenie pierwszeństwa pieszych na pasach, ale rozszerzenie przepisu o pojęcie wchodzenia na jezdnię, co miało zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Czy rzeczywiście przełożyło się to na poprawę sytuacji na drogach pod względem zmniejszenia ilości wypadków z udziałem pieszych? Początek roku na śląskich drogach, niestety temu przeczy.

Śląsk, początek stycznia: 38 wypadków z udziałem pieszych

Minęło zaledwie kilkanaście dni nowego roku. Niestety początek roku na drogach województwa śląskiego przyniósł niepokojace statystyki.

- W tym krótkim czasie doszło już do 38 wypadków z udziałem pieszych, w których rannych zostało 39 osób. Najczęstszą przyczyną tych zdarzeń było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu - informują śląscy policjanci ruchu drogowego

.

Nagranie ku przestrodze: potrącenie na pasach 43-latka

Środek dnia, godzina 14.40, 5 stycznia 2023 roku. Nieco dżdżysta aura utrudnia widoczność, ale warunki pogodowe nie są złe. Do pasów na jezdni jednej ze śląskich ulic zbliża się mężczyzna. Widać, jak zatrzymuje się przed pasami. Przejście jest wolne. Nie wykonuje co prawda tego, czego uczą się przedszkolaki, czyli nie ogląda się przed wkroczeniem na jezdnie trzy razy. Spogląda dwukrotnie. Dodatkowo, jego widoczność może ograniczać kaptur. Jednak z żadnej strony nie widać niebezpieczeństwa.

Kierowca osobówki, której videorejestrator nagrał zdarzenie jakie za kilka chwil ma stać się udziałem pieszego, prawidłowo zwalnia i ustępuje mężczyźnie pierwszeństwa. Kiedy pieszy znajduje się na pasach, zza zakrętu z przeciwnej strony nadjeżdża kolejny pojazd.

Kierowca tego samochodu nie zatrzymuje się przed przejściem, mimo, że na zebrze już znajduje się człowiek. Wystraszony mężczyzna, widząc samochód przyspiesza, co dodatkowo wpływa na to, że za moment ląduje pod kołami nadjeżdżającego auta. Nagranie z potrącenia 43-letniego mężczyzny na przejściu dla pieszych publikujemy ku przestrodze.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera