Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba nie pozbawi Cię odprawy [ODPRAWY EMERYTALNE]

Beata Sikora-Nowakowska
Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach
Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach
Odprawa emerytalna jest świadczeniem przysługującym pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury z tytułu ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę.

Ekspert wyjaśnia

Beata Sikora-Nowakowska, rzecznik prasowy OIP w Katowicach

Zgodnie z art. 92(1) Kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa.

Odprawa emerytalna jest świadczeniem przysługującym pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury z tytułu ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę.

Gwarancję skorzystania z tego świadczenia mają osoby zatrudnione przed przejściem na emeryturę w ramach stosunku pracy - pod warunkiem spełnienia takich przesłanek: pracownik ma prawo do emerytury, faktycznie przechodzi na to świadczenie i w związku z tym rozwiązuje stosunek pracy. Wysokość odprawy odpowiada jednomiesięcznemu wynagrodzeniu.

Za datę przejścia na emeryturę należy uważać albo datę rozwiązania stosunku pracy po uprzednim przyznaniu pracownikowi tego świadczenia (ustaleniu do niego prawa), albo datę przyznania świadczenia, jeżeli nastąpiło ono po rozwiązaniu stosunku pracy na wniosek złożony w czasie zatrudnienia. W tym też terminie powstaje roszczenie pracownika o wypłatę odprawy.

Należy dodać, że nabycie prawa do odprawy emerytalnej nie jest uzależnione ani od sposobu rozwiązania stosunku pracy, ani od tego, która ze stron stosunku pracy dokonuje jego rozwiązania. Zgod-nie z ukształtowaną linią orzecznictwa, odprawa emerytalna lub rentowa przysługuje pracownikowi także wówczas, gdy przejście na emeryturę lub rentę zbiega się z innymi przyczynami rozwiązania stosunku pracy, np. po długotrwałej chorobie lub zwolnieniu z przyczyn niedotyczących pracownika. (JJ)


*Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
*Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
*Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
*Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
*Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
*Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
*Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!