Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów zatrucie czadem. Tlenek węgla jest niewidzialny i zabójczy

Kamila Rożnowska
Chorzów: Sześć osób uległo zatruciu, gdy w ich mieszkaniu pojawił się czad. Być może był to wynik tzw. cofki, czyli cofnięcia się spalin do mieszkania.

Cofnięcie się spalin w przewodzie kominowym - taką przyczyną niedzielnego podtrucia tlenkiem węgla w Chorzowie podało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Z kolei Arkadiusz Labocha z chorzowskiej straży pożarnej poinformował nas, że wczoraj trwały jeszcze czynności, które mają wyjaśnić jak doszło do pojawienia się w niedzielę wieczorem czadu w mieszkaniu przy ul. Granicznej.

- Jeśli dochodzi do tzw. "cofki" wówczas widzimy w mieszkaniu wracające spaliny w postaci dymu. Natomiast w tej sytuacji mieliśmy do czynienia z pojawieniem się bezbarwnego tlenku węgla - wyjaśnia Labocha.

Dodaje także, zadymienie nie pojawiło się w mieszkaniu, gdzie przytomność straciła 31-latka, ani w sąsiadującym nim powyżej, gdzie także pojawił się tlenek węgla.

Cofnięcie spalin. To niestety częste podczas odwilży

Chociaż przyczyny niedzielnego zatrucia nie są jeszcze jasne to postanowiliśmy zapytać Rafała Dydaka, rzecznika prasowego Spółdzielni Pracy Kominiarzy z Chorzowa, jak może dojść do tego zjawiska. Dydak nie ukrywa, że tzw. "cofki" niestety są dość częste, zwłaszcza przy takiej aurze, jaka panuje obecnie.

Do cofnięcia się spalin w przewodzie kominowym najczęściej dochodzi w momencie odwilży, kiedy zostają zawilgocone przewody kominowe. - Dzieje się tak, ponieważ na kominach zalega śnieg, który się topi, woda wlatuje do przewodu i w ten sposób następuje cofnięcie spalin - wyjaśnia Dydak.

A dalszy scenariusz może mieć dwojaki przebieg. Wszystko zależy od tego czy mamy gazowy kocioł centralnego ogrzewania czy też posiadamy automat gazowo-kąpielowy. W tej pierwszej sytuacji rzadko dochodzi do cofnięcia się spalin, ponieważ przewód kominowy jest ciągle podgrzewany i na bieżąco usuwana jest z niego woda. Problem może być gdy mamy automat.
- On uruchamia się okresowo, to znacz wtedy kiedy np. ktoś włącza wodę. Wtedy w przewodzie kominowym jest do pokonania poduszka powietrzna. Jeśli nie uda się jej przepchnąć, to wtedy dochodzi do cofnięcie spalin do mieszkania - dodaje Dydak.
Jak zatem się chronić ? Przede wszystkim mieć regularnie wykonywany przegląd stanu technicznego grzejnika i sprawny czujnik tlenku węgla oraz dymu. Poza tym okna powinny być wyposażone w nawiewniki.

Dodajmy, że nawiewniki mają już teraz wszystkie okna, która są instalowane od 2008 roku, bo producenci zostali zobowiązani do tego przez ustawodawcę.

- Tylko poprzez rozszczel-nienia okna i wyrównanie ciśnienia, może zostać wypchnięty tlenek węgla z danego pomieszczenia - dodaje rzecznik prasowy Spółdzielni Pracy Kominiarzy.

Poza tym powinniśmy pamiętać o tym, żeby nasz czujnik tlenku węgla miał regularnie wymieniane baterie. Ale nie zawsze podawane przez niego wskazania muszą nas niepokoić. - Nie zawsze tak się dzieje, ale czasami przy uruchomieniu czujnika może on pokazać wartość 30 ppm, czyli wartość stężenia tlenku węgla po uruchomieniu piecyka - mówi Dydak.
W takiej sytuacji powinniśmy otworzyć okno i przewietrzyć mieszkanie. Ale jeśli wskazania czujnika się nie zmienią, to wtedy koniecznie należy zadzwonić po pomoc, ponieważ to znak, że czad jest w naszym domu.

Tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny

Zima to okres, kiedy tlenek węgla zbiera swoje śmiertelne żniwo. Do tragedii doszło m.in. w miniony piątek w Zabrzu. Tam mimo akcji reanimacyjnej, w wyniku zatrucia się czadem zmarła 13-letnia dziewczynka.

Do groźnego zatrucia doszło także w niedzielę w Imielinie. Tam poszkodowanych zostało siedem osób, mieszkających w domu jednorodzinnym. Najgorszy był stan 64-letniego mężczyzny, który śmigłowcem został przetransportowany do szpitala w Sosnowcu.

Bądź ostrożny. Zeszłej zimy zatruło się ponad 2 tys. osób

Straż pożarna co roku, zwłaszcza w okresie zimowym prowadzi działania, które mają na celu uświadomienie zagrożenia jakim jest tlenek węgla.

Tylko w zeszłym sezonie w całej Polsce doszło do niemal 4 tysiące zdarzeń związanych z pojawieniem się tlenku węgla. Zatruło się ponad 2,2 tysiąca osób, a 61 zmarło.

Tlenek węgla jest nazywany "cichym zabójcą", ponieważ jest bez barwy, zapachu i smaku. I stanowi śmiertelne zagrożenie dla człowieka.

Kiedy dostanie się do organizmu, wówczas uniemożliwia krwi prawidłowe rozprowadzenia tlenu, a to z kolei może prowadzić do uszkodzenia mózgu i narządów wewnętrznych.

Objawami zatrucia się czadem są: bóle głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem (w tym przyspieszony i nieregularny oddech), senność oraz nudności. Osoba, która podtruła się tlenkiem węgla jest znużona, osłabiona i traci zdolność oceny zagrożenia, przez co nie ucieka z pomieszczenia, gdzie pojawiło się stężenie tego trującego gazu.

Kiedy znajdziesz osobę, która prawdopodobnie zatruła się czadem, to po pierwsze otwórz okna i drzwi, aby wywietrzyć pomieszczenie, a osobę, która mogła podtruć się tlenkiem węgla wynieś jak najszybciej na świeże powietrze. Potem rozluźnij jej ubranie (pasek, guziki), ale nie rozbieraj, aby nie przemarzła.


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!