Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców” w Częstochowie. Ruszyła zbiórka podpisów

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
„Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców” w Częstochowie. Ruszyła zbiórka podpisów
„Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców” w Częstochowie. Ruszyła zbiórka podpisów GCz
W Częstochowie ruszyła zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców". W praktyce chodzi o wprowadzenie takich przepisów, które umożliwią rodzicom większą kontrolę nad treściami prezentowanymi w placówkach oświatowych. W efekcie nie każda organizacja będzie mogła wejść - bez zgody rady rodziców i dyrektora szkoły - na teren danej placówki.

- 24 marca marszałek Sejmu Elżbieta Witek zainicjowała w Sejmie debatę "Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców" mającą na celu omówienie kwestii bezpieczeństwa dzieci w kontekście współczesnych zagrożeń i problemów, a także realne w tym względzie wsparcie rodziców - przypomniał wiceminister Szymon Giżyński. - W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortów edukacji i nauki, rodziny i polityki społecznej oraz zdrowia, a także kilkudziesięciu specjalistów z instytucji, organizacji i placówek oświatowych zajmujących się bezpieczeństwem dzieci - zagrożeniami płynącymi z internetu, przemocą i uzależnieniami - dodał.

Jedną z pierwszych inicjatyw jest powstanie Komitetu Obywatelskiego zbierającego podpisy pod nowelizacją ustawy Prawo oświatowe.

- Główne założenia tego projektu to między innymi fakt, że przed wydaniem zgody o dopuszczenie organizacji społecznej do działania na terenie danej placówki, dyrektor będzie zobligowany do uzyskania szczegółowych informacji o jej planowanej aktywności na terenie szkoły. To z kolei będzie weryfikowane właśnie przez dyrektora, jak i radę szkoły oraz radę rodziców. Ta ostatnia będzie miała możliwość kontrolować organizacje pozarządowe, które prowadzą działalność na terenie szkoły bądź placówki oświatowo-wychowawczej oraz monitorować działalność wspomnianej organizacji, a także informować rodziców o wynikach kontroli. Poza tym wzmocniona zostanie rola rodziców w zakresie uczestnictwa ich dziecka w zajęciach prowadzonych przez organizacje działające na terenie szkoły. Udział w zajęciach będzie możliwy po uzyskaniu pisemnej zgody rodziców, a w przypadku ucznia pełnoletniego jego samego - wyjaśnił wiceminister Szymon Giżyński.

Co to oznacza w praktyce? Fakt, że nie każda organizacja będzie mogła wejść - bez zgody rady rodziców i dyrektora szkoły - na teren placówki. Zdaniem inicjatorów kampanii nie może być tak, że każdy, komu wydaje się, że może pracować z młodzieżą, może rzeczywiście wejść do szkoły.

- W ten sposób chcemy chronić dziecko w czasie pobytu w szkole. W ramach kampanii zbierania podpisów chcemy uświadomić, jak ważna jest rola szkoły i rola rodzica w kształtowaniu i bezpieczeństwa, ale i jego podejścia do rzeczywistości cywilizacyjnej - zauważył senator Ryszard Majer.

Projekt ma dać prawo rodzicom, aby decydowali jak ich dziecko będzie wychowywane w szkole. Będą też mieli wpływ na treści, które są prezentowane w placówkach oświatowych. Przewidziano w nim także wyłączenie możliwości działania stowarzyszeń i organizacji, które chcą na terenie przedszkoli i szkół podstawowych "promować zagadnienia związane z seksualizacją dzieci". Według autorów projektu elementy edukacji seksualnej dzieci i młodzieży powinny być nauczane przez wykwalifikowane w tym zakresie kadry nauczycielskie, bez udziału podmiotów zewnętrznych.

- Rodzice będą musieli wydawać zgody na prowadzenie zajęć w szkołach przez organizacje pozarządowe. Chodzi o to, aby zajęcia tego typu prowadziły wyspecjalizowane podmioty, które trudnią się tym zawodowo, a nie przypadkowo - podkreślał Paweł Ruksza, radny PiS.

Ponadto projekt przewiduje, że opinia rady szkoły i rady rodziców nie będzie wymagana w przypadku zajęć organizowanych i prowadzonych: w ramach zadań zleconych z zakresu administracji rządowej; w ramach zadań realizowanych przez Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom; przez organizację harcerską objętą Honorowym Protektoratem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przez Polski Czerwony Krzyż działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej pod nadzorem Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa ma wejść w życie 1 września 2023 r.

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera