Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn: film o historii miasta kręciło BBC

Katarzyna Koczwara
David Reynolds na Wieży Piastowskiej. W tle Czeski Cieszyn
David Reynolds na Wieży Piastowskiej. W tle Czeski Cieszyn Dorota Havlíková
Nad Olzę zawitała ekipa brytyjskiej stacji BBC 2. Na setną rocznicę wybuchu I wojny światowej filmowcy kręcą trzyodcinkowy serial dokumentalny "Long Shadow" . Do Cieszyna przyjechał wybitny brytyjski historyk, David Reynolds. Filmowców interesowała codzienność mieszkańców miasta po jego brutalnym podziale. Wtedy nagle utracono dostęp do zakładów pracy, które znalazły się nie tylko w innym mieście, ale i państwie.

Serialpowstaje w kilku krajach. Przedmiotem zainteresowania filmowców jest pojawienie się nowych form państwowych po I wojnie światowej i kwestia współistnienia narodów europejskich.

Burmistrz Czeskiego Cieszyna cieszy się z wizyty filmowców. - To dla nas zaszczyt. Cieszyn, jego przekształcenie w ciągu ostatniego prawie wieku współżycia i współpracy, teraz aktywny wspólny rozwój po otwarciu granic, to ciekawy temat nie tylko dla historyków. W tym miesiącu gościliśmy delegację geografów, byli także studenci z Unii Europejskiej. Chcieli poznać dobre praktyki działań transgranicznych w zakresie współpracy euroregionów - mówi Vit Slováček.

Na Wieży Piastowskiej z widokiem na Czeski Cieszyn David Reynolds mówił między innymi o przebiegu konferencji pokojowej w Paryżu. A również o współżyciu Czechów i Polaków po podziale Cieszyna w kontekście przyjaznego współżycia w Unii Europejskiej.

Do 1918 roku teren dzisiejszego Czeskiego Cieszyna stanowił całość z obszarem administracyjnie należącym do Cieszyna i znajdował się w granicach Księstwa Cieszyńskiego. Dzieje miasta liczy się od 1920 roku, kiedy doszło do podziału Cieszyna między Polskę a ówczesną Czechosłowację. Oba te państwa rościły sobie prawa do Śląska Cieszyńskiego po upadku monarchii austro-węgierskiej. Rdzeniem Czeskiego Cieszyna było historyczne przedmieście Saska Kępa, miejsce założone przez księcia Alberta Sasko-Cieszyńskiego pod koniec XVIII wieku, które rozwinęło się po wybudowaniu w II połowie XIX wieku dworca kolejowego.

Większość zabytków znajduje się na obszarze Starego Miasta, należącego do polskiego Cieszyna. Obecnie Czeski Cieszyn jest miastem wielonarodowym, gdzie mieszkańcy zadeklarowali narodowość czeską, polską i słowa

*Elka rusza w Parku Śląskim WYBIERZ PATRONÓW GONDOLI
*Plaże nudystów na Śląsku i woj. śląskim: LISTA i ZDJĘCIA
*Wampiry z Gliwic miały kocie twarze ZOBACZ ZDJĘCIA i USTALENIA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!