MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cieszyn na starych zdjęciach... i to w kolorze! Zobaczcie, jak niesamowicie wyglądało miasto nad Olzą

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Cieszyn kiedyś. Zapraszamy na spacer w przeszłość. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Cieszyn kiedyś. Zapraszamy na spacer w przeszłość. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Zbiory/Narodowe Archiwum Cyfrowe
W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego znaleźliśmy kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć Cieszyna sprzed kilku dekad i postanowiliśmy nadać im trochę koloru. Zapraszamy Was na wyjątkowy spacer po Cieszynie, zwiedzimy m.in. cieszyński Rynek, ulicę Głęboką, a także inne zakamarki miasta. Kliknij w galerię.

Cieszyn na archiwalnych fotografiach. Pokolorowaliśmy stare czarno-białe zdjęcia, które znaleźliśmy w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego

Archiwalne zdjęcia zabierają nas w podróż do przeszłości. Cieszyn wygląda na nich jakby znajomo, jednak jest to dziś miasto inne niż przed laty. Przez kolejne dekady zmieniło się sporo - na ma już niektórych budynków, które widoczne są na starych fotografiach, za to w ich miejsce powstały nowe, albo dopiero powstają. Są też i takie części miasta, o których wydaje się, że można śmiało powiedzieć - „wyglądają tak samo wczoraj, jak i dziś”. Poznajecie je?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Dzięki zbiorom Narodowego Archiwum Cyfrowego możemy wybrać się na spacer w przeszłość. Zobaczyć Cieszyn kiedyś - to jak wyglądał. Możemy spojrzeć na ulice, które nadal są, choć zmieniły nazwy, a także takie, które w całości lub w części zostały przebudowane. Odwiedzić cieszyński Rynek z charakterystycznym ratuszem, zatrzymać się na ulicy Głębokiej, czy Wzgórzu Zamkowym z rotundą św. Mikołaja.

Cieszyn nazywany jest Małym Wiedniem

Warto podkreślić, że to nawiązanie do Wiednia jest nieprzypadkowe. Otóż znanym wiedeńskim architektem, który odcisnął swe piętno w cieszyńskiej późnoklasycystycznej architekturze był Józef Kornhäusel.

Niektóre z budynków nadających miastu charakter Wiednia znajdziemy na zamieszczonych pokolorowanych fotografiach. Niektóre z nich przedstawiają także życie codzienne cieszyniaków - spotkania na ulicy, wystawę pszczelarską.

Zapraszamy na sentymentalny spacer pod dawnym Cieszynie...

Cieszyn kiedyś. Zapraszamy na spacer w przeszłość. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Cieszyn na starych zdjęciach... i to w kolorze! Zobaczcie, j...

Historia Cieszyna

Według legendy miasto Cieszyn zostało założone w 810 r. przez trzech synów króla polskiego Leszka III. W rzeczywistości powstało ono w X w. jako gród broniący południowej granicy państwa polskiego.

Od ok. 1290 r. Cieszyn był stolicą samodzielnego księstwa cieszyńskiego, potem powstałego na bazie księstwa regionu – Śląska Cieszyńskiego. Od czasów reformacji jest miastem zróżnicowanym pod względem religijnym, o mieszanym składzie narodowościowym.

Spór o przynależność terytorialną Śląska Cieszyńskiego doprowadził do podziału miasta w 1920 r. Leżące na lewym brzegu Olzy przedmieścia weszły w skład Czechosłowacji i utworzyły nowe miasto. Od tego momentu jednolity dotąd organizm rozwija się jako dwa graniczne miasta przedzielone rzeką Olzą: Cieszyn i Czeski Cieszyn.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera