Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co jeść i pić w upały? Zrezygnuj z piwa, jedz arbuzy [PORADNIK]

Monika Krężel
Kiedy temperatura sięga 30 st. C, powinniśmy odstawić tzw. bomby dietetyczne, bo sprawiają, że stajemy się ociężali, spada nasza koncentracja, a organizm się męczy - radzi Dorota Zdąbłarz-Mrozek, dietetyk medyczny z Instytutu FRAIS w Katowicach. CO JEŚĆ I PIĆ W UPAŁY?

Na czarnej liście znajdują się m.in. smażone mięso, sery podpuszczkowe, tłuste przetwory mleczne, a także chipsy, warzywa strączkowe, a nawet mrożone koktajle przygotowane z dużej ilości jogurtu lub mleka. Zamiast tego sięgnijmy po produkty sezonowe - arbuz, pomidory i maliny. - Wszystko, co smażone, zamieńmy na grillowane lub gotowane. Wprowadźmy do diety warzywa, na przykład gotowaną kukurydzę, brokuły i kalafior - radzi Dorota Zdąbłarz-Mrozek, dietetyk medyczny z Instytutu FRAIS w Katowicach.

ZOBACZ KONIECZNIE:
DŁUGOTERMINOWA PROGNOZA POGODY NA SIERPIEŃ 2013

Wysoka temperatura nie sprzyja szybkiemu spalaniu kalorii. Letnia dieta, zwłaszcza w ekstremalnie ciepłe dni, powinna być lekka i bogata w warzywa oraz owoce. - W pierwszej kolejności powinniśmy zrezygnować ze wszystkich smażonych potraw. Z diety eliminujemy także popularne latem fast foody - kebaby, hamburgery i hot-dogi. To bomby kaloryczne, które będziemy bardzo długo i ciężko trawić. Do diety możemy natomiast wprowadzić produkty zastępcze, np. zamiast smażonego kurczaka - grillowany, zamiast ryb obtoczonych w panierce - ryby gotowane na parze lub gotowane w wodzie, owoce morza - mówi Dorota Zdąbłarz-Mrozek.

Liczmy także kalorie. Przy tak wysokich temperaturach nasz organizm potrzebuje ich mniej. Jeśli nie możemy się ich doliczyć, zastąpmy tradycyjne dla nas dania tymi, które bazują na warzywach.

- Mogą być surowe, gotowane w wodzie, smażone lub grillowane. Komponujmy z nich sałatki. Możemy zjeść je również "na ciepło" - zgrillujmy bakłażana lub cukinię. Tradycyjne sosy do sałatek, np. jogurtowy lub vinegrette, zamieńmy na kilka kropli oliwy z oliwek lub świeżo wyciskany sok z cytryny - mówi dietetyczka.

Nie zapominajmy także o napojach. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, dzieci, a także osób cierpiących na wie-le chorób, np. cukrzycę lub dolegliwości układu krążenia. Dziennie powinniśmy wypijać minimum 2-3 litry niegazowanej wo-
dy. Każdy wzrost temperatury naszego ciała o jeden stopień, wymaga wypicia co najmniej 500 mililitrów wody. Jeśli chcemy zatrzymać wodę na dłuższy czas w organizmie, pamiętajmy, aby pić nie tylko czystą wodę - warto zaopatrzyć się również w wodę smakową oraz soki owocowe, gdyż zawarty w nich cukier zatrzymuje wodę w organizmie i nie pozwala na zbyt szybkie pozbywanie się cennego płynu z organizmu.

Dodatkowo soki owocowe uzupełnią nasz organizm w niezbędne witaminy oraz składniki mineralne, które tak łatwo tracimy w czasie upałów. Odstawmy piwo. Pamiętajmy, że napoje alkoholowe są nie tylko źródłem "pustych kalorii", ale także odwadniają nasz organizm.
Oprac. MOKR



*Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
*Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!