MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co robić po ukąszeniu kleszcza? Sprawdź, kiedy należy jechać do szpitala i brać antybiotyk

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ugryzienie kleszcza często budzi niepotrzebną panikę. Wiele osób zastanawia się, czy z kleszczem jechać do szpitala czy iść do lekarza i jak szybko powinno się przyjąć antybiotyk. Zobacz, co powinno niepokoić po ugryzieniu kleszcza i czy rzeczywiście trzeba brać antybiotyk po każdym ugryzieniu kleszcza.

Spis treści

Co zrobić po ukąszeniu przez kleszcza?

Znalazłeś kleszcza na skórze swojej lub dziecka i nie wiesz, co robić? Spokojnie. W większości przypadków możesz usunąć go samodzielnie. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz lub nie możesz tego zrobić udaj do się przychodzi POZ lub na dyżur w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej.

Lekarz lub pielęgniarka, wykorzystując specjalne narzędzia usuną pajęczaka i zdezynfekują miejsce po ukąszeniu.

Nigdy nie należy niczym smarować ani dezynfekować miejsca ugryzienia przed usunięciem kleszcza z ciała.
Nigdy nie należy niczym smarować ani dezynfekować miejsca ugryzienia przed usunięciem kleszcza z ciała. rbkomar/GettyImages

Czy z kleszczem jechać do szpitala?

Jechanie z wbitym kleszczem do szpitala nie jest najlepszym pomysłem. Jak podaje Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia:

Przychodnia lub ambulatorium podstawowej opieki zdrowotnej nie powinno odsyłać pacjentów wymagających usunięcia kleszcza do SOR – oddziału przeznaczonego do zabezpieczania pomocy pacjentom po urazach lub w stanie zagrożenia życia.

Jeśli okaże się, że kleszcz jest trudny do usunięcia i stan pacjenta wymaga interwencji chirurga, lekarz POZ wystawi skierowanie do poradni chirurgicznej z dopiskiem „pilne”, co powinno ułatwić pacjentowi uzyskanie natychmiastowej pomocy specjalisty.

Czytaj też: Kleszcz się urwał przy próbie wyjęcia go? Wykonaj tę czynność jak najszybciej. Unikniesz zakażenia

Jedynie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy np. pacjent z osłabioną odpornością wymaga natychmiastowego podania antybiotyku po ugryzieniu kleszcze i nie ma możliwości uzyskania pomocy w innej placówce medycznej, może udać się na SOR.

Czy zawsze trzeba iść do lekarza po ukąszeniu kleszcza?

Po ugryzieniu kleszcze należy przede wszystkim obserwować miejsce ukąszenia i swoje samopoczucie. Jeśli na skórze nie pojawiły się zmiany zapalne ani rumień, a my czujemy się dobrze, nie ma powodu do wizyty u lekarza.

Jeśli jednak w ciągu 7 dni od ukąszenia na skórze pojawi się charakterystyczna zmiana (okrągła, jaśniejsza w środku o zaczerwienionych brzegach), należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania.

Jak szybko trzeba podać antybiotyk po ukąszeniu kleszcza?

Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego:

Nie zaleca się profilaktycznego podawania antybiotyku po ukłuciu przez kleszcza. Można zastosować 1-2 dawki antybiotyku w przypadku pokłucia przez wiele kleszczy. Szczepienie jest skuteczną formą ochrony przed zakażeniem wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (KZM).

Antybiotyk powinien być podany, jeśli po ugryzieniu przez kleszcza pojawiły się pierwsze objawy charakterystyczne dla boreliozy, takie jak:

  • rumień wędrujący,
  • gorączka,
  • zmęczenie,
  • bóle głowy,
  • uczucie rozbicia.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródła:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co robić po ukąszeniu kleszcza? Sprawdź, kiedy należy jechać do szpitala i brać antybiotyk - Strona Zdrowia