MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej ma nowy aparat RTG. To istotne doposażenie dziecięcej placówki

KL
Nowy sprzęt w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej
Nowy sprzęt w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej
W Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej uruchomiono nowoczesny, cyfrowy aparat RTG, który umożliwia zaawansowaną diagnostykę radiologiczną oraz znacząco skraca czas wykonywania badania.

Nowy sprzęt w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej

Nowy aparat RTG trafił do pracowni diagnostyki obrazowej i zastąpił urządzenie z roku 2016. Jego koszt – wraz z konieczną modernizacją pracowni – wyniósł niespełna 1,6 mln zł. Inwestycja zrealizowana została w ramach „Projektu strategicznego mającego na celu zwiększenie efektywności i jakości świadczeń zdrowotnych udzielanym pacjentom do 18. roku życia oraz poprawy bezpieczeństwa oraz dostępności do usług medycznych poprzez likwidację barier architektonicznych organizacyjnych i komunikacyjnych”, który uzyskał pozytywną opinię ministra zdrowia. Projekt ten obejmował również zakup ramienia C RTG dla potrzeb bloku operacyjnego (to urządzenie pracuje w szpitalu już od kilku miesięcy) za kwotę 500 tys. zł.

Jak poinformował szpital, tak istotne doposażenie dziecięcej placówki medycznej było możliwe dzięki Funduszowi Prewencyjnemu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń – dofinansowanie w wysokości 999 500 zł, dotacji z budżetu Powiatu Bielskiego – 350 tys. zł, dotacji z Urzędu Miasta Bielska-Białej – 50 tys. zł i 9 gmin z terenu powiatu bielskiego: Czechowic-Dziedzic, Bestwiny, Wilamowic, Kóz, Porąbki, Jaworza, Jasienicy, Buczkowic i Wilkowic w łącznej kwocie 323,5 tys. zł, a także wsparciu Fundacji na rzecz Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej „Razem dla Dzieci” – 80 tys. zł. Pozostała część funduszy, czyli niecałe 296 tys. zł pochodziła ze środków własnych szpitala.

- Skutecznie pozyskujemy pieniądze zewnętrzne, jednak często trzeba jeszcze sporo dołożyć. Cieszę się, że trafiam na zrozumienie u prezydenta miasta oraz naszych burmistrzów i wójtów w tym temacie. To jedyna taka placówka na południu województwa dla dzieci, troszczyć o nią musimy się wspólnie – mówi starosta bielski Andrzej Płonka.

Dzięki zastosowaniu nowego, cyfrowego aparatu RTG skrócił się czas wykonywania badania, a otrzymywane obrazy zapewniają wysoką jakość diagnostyczną. Co ważne, sprzęt ten służy nie tylko do zwykłego obrazowania, ale daje także możliwość robienia zdjęć rentgenowskich z jednoczesnym podglądem.

Dodatkowo, nowym aparatem można również wykonywać rentgenowskie badania fluoroskopowe (skopia), czyli takie, w których pacjentowi podaje się kontrast do określonego narządu w celu uwidocznienia zmian chorobowych. Bardzo istotne jest także to, że urządzenie minimalizuje potrzebę manewrowania pacjentem podczas badania, co zwiększa jego komfort i ogranicza ból. Poza tym nowy sprzęt RTG wyposażony jest w bezprzewodowy, wyjmowany detektor, co daje możliwość wykonywania zdjęć poza stołem diagnostycznym, na przykład pacjentom na łóżku lub na wózku inwalidzkim.

- Szpital pediatryczny zapewnia pomoc i opiekę medyczną małym pacjentom nie tylko z miasta Bielska-Białej i z powiatu bielskiego, lecz także z powiatu żywieckiego, cieszyńskigo, pszczyńskiego oraz sąsiednich powiatów małopolskich. Dodatkowo w okresie letnim i zimowym trafia do nas duża liczba wypoczywających w Beskidach młodych turystów z wszystkich rejonów Polski. Znaczna część tych przypadków to urazy i wypadki. Stąd dzienna liczba ekspozycji RTG wynosi u nas około 200-250 zdjęć. Nowoczesny aparat RTG był więc naszej pracowni diagnostyki obrazowej wyjątkowo potrzebny, tym bardziej że poprzednio używane urządzenie ulegało częstym awariom – podkreśla Katarzyna Czauderna, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni