Co teraz pyli? Co pyli w czerwcu? Trawy, babka, szczaw, pokrzywa... Kalendarz pylenia roślin 2019 CZERWIEC

owZaktualizowano 
Co teraz pyli? Co pyli w czerwcu? Trawy, brzoza, pokrzywa... Kalendarz pylenia roślin 2019 CZERWIEC
Co teraz pyli? Sprawdź, co pyli w czerwcu dzięki kalendarzowi pylenia na 2019 rok. Lato właśnie rozkręca się na dobre, co dla alergików oznacza katar, duszności, łzawienie oczu czy wysypkę. Sprawdziliśmy, co teraz pyli i w których regionach kraju mogą pojawić się w najbliższym czasie silne alergeny. Sprawdź, co teraz pyli w czerwcu - czy są to trawy, a może masz uczulenie na pokrzywę? Sprawdź kalendarz pylenia roślin dla Śląska, Pomorza, Lubelszczyzny i pozostałych regionów kraju. Kalendarz pylenia roślin 2019 czerwiec pokazuje, które rośliny będą najbardziej dokuczać alergikom, powodując katar, stany zapalne spojówek czy nawet trudności z oddychaniem.

Kalendarz pylenia roślin 2019 czerwiec

W czerwcu nadal alergicy mają bardzo trudne dni. Nie dość, że narażeni jesteśmy na przeciągi, co wzmaga zachorowalność na przeziebienia, to dodatkowo powoduje to nieograniczone krążenie pyłków. Na katar sienny, zaczerwienione spojówki, obolałe zatoki czy nawet reakcje skórne mogą skarżyć się szczególnie osoby reagujące na pylenie traw.

Kalendarz pylenia roślin 2019 na czerwiec to uciężliwośc dla alergików. Dokuczliwe będą szczególnie pyłki traw, babki, pokrzywy, szczawiu.

Kalendarz pylenia roślin 2019 czerwiec (zależnie od regionu):

 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa

Idzie wiosna! Sprawdź, co Cię może uczulić [Kalendarz pyleni...

Kalendarz pylenia roślin 2019 maj

Obok kwietnia, maj to drugi bardzo trudny okres dla alergików. Kalendarz pylenia w Polsce jest wypełniony po brzegi. Zależnie od regionu natężenie pyłków może być różne. Na katar sienny, zaczerwienione spojówki, obolałe zatoki czy nawet reakcje skórne mogą skarżyć się szczególnie osoby reagujące na pylenie traw.

Kalendarz pylenia roślin 2019 maj nie przynosi dobrych wieści alergikom. Dokuczliwe będą szczególnie pyłki traw, babki i szczawiu.

Kalendarz pylenia roślin 2019 w maju w pierwszym regionie kraju obejmuje pyłki dębu, babki, szczawiu i pokrzywy. Od poprzedniego miesiąca pylą już trawy, w maju się to nasila. Ulgę odczuwają natomiast osoby uczulone na pyłki topoli i brzozy. Podobnie sytuacja wygląda w maju w drugim i trzecim regionie.

W maju 2019 kalendarz pyleń łaskawy jest jeszcze tylko dla mieszkańców północno-wschodniej Polski oraz gór. Tu, gdzie jest najchłodniej, w maju pylić może jeszcze brzoza, a w połowie miesiąca dołączą do niej trawy oraz dęby.

Kalendarz pylenia roślin 2019 maj (zależnie od regionu):

 • dąb
 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa

Idzie wiosna! Sprawdź, co Cię może uczulić [Kalendarz pyleni...

Kalendarz pylenia roślin 2019

Nie istnieje jeden, wspólny kalendarz pylenia roślin w Polsce. Wynika to z różnic w klimacie w poszczególnych częściach kraju. Im cieplej, tym szybciej rośliny zaczynają kwitnąć, a w konsekwencji - pylić. Polskę można podzielić na 4 regiony:

 1. region 1 to zachodnia część kraju
 2. region 2 obejmuje sporą część Polski zachodniej i południowej
 3. region 3 to kolejny pas, obejmujący cały pozostały teren prócz Suwalszczyzny
 4. region 4 to północno-wschodnia część kraju oraz tereny górskie

Kalendarz pylenia roślin 2019 w Polsce z podziałem na regiony

Kalendarz pylenia roślin 2019 - REGION 1
Jako pierwsze dojrzewają rośliny w zachodniej części kraju. To pas wzdłuż granicy z Niemcami, obejmujący Zieloną Górę, Wrocław i zachodnią część województwa śląskiego.
Kalendarz pylenia roślin 2019

Kalendarz pylenia roślin 2019 - REGION 2
Kolejne regiony kraju, w których alergicy skarżą się na pyłki, to okolice Szczecina, Poznania, Łodzi, Śląsk oraz Podkarpacie.
Kalendarz pylenia roślin 2019

Kalendarz pylenia roślin 2019 - REGION 3
W następnych dniach kwitnąć zaczynają rośliny na wybrzeżu i we wschodniej części Polski. Wtedy przychodzi czas na reakcje alergiczne u mieszkańców Gdańska, Warszawy czy Lublina.
Kalendarz pylenia roślin 2019

Kalendarz pylenia roślin 2019 - REGION 4
Na koniec regiony, gdzie jest najzimniej, najdłużej utrzymuje się śnieg, więc pylenie roślin jest opóźnione, czyli północny zachód z Suwałkami oraz regiony górskie.
Kalendarz pylenia roślin 2019

Kalendarz pylenia roślin 2019 czerwiec

Czerwiec, czyli początek lata, to pięknie kwitnące rośliny i silne dolegliwości u osób cierpiących na alergie na pyłki różnych roślin. Niemal w całej Polsce kalendarz pyleń 2019 na czerwiec jest identyczny. Alergikom w całym kraju nadal doskwierać będą w dużym stopniu pyłki traw.

Uciążliwe będą również pyłki pochodzące z kwitnącego szczawiu i babki. Na terenach górzystych dopiero w czerwcu zaczyna się okres kwitnienia pokrzywy, więc stężenie pyłków w pierwszej części miesiąca nie powinno być wysokie, ale osoby bardziej wrażliwe mogą mieć katar sienny, zaczerwienione spojówki, a nawet problemy z oddychaniem.

Kalendarz pylenia roślin 2019 czerwiec (zależnie od regionu):

 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa

Kalendarz pylenia roślin 2019 lipiec

Rozkoszowanie się urokami lata nie jest łatwe dla alergików. Kalendarz pylenia roślin 2019 w lipcu jest dosłownie przepełniony alergenami. Osoby borykające się z alergią na pyłki w lipcu zazwyczaj dostrzegają apogeum dolegliwości.

Dzieje się tak w każdym z regionów kraju. Kalendarz pyleń 2019 w lipcu jest podobny w każdej części kraju. Nadal najbardziej dokuczliwe są pyłki traw, których wszędzie jest pełno. I choć przebywanie w pobliżu koszonych traw zazwyczaj powoduje u alergików wzmożone objawy, trzeba je wytrzymać. To właśnie koszenie zapobiega rozprzestrzenianiu się alergenów.

Trawy to jednak nie wszystko. Kalendarz pyleń 2019 w lipcu nadal przewiduje wysokie stężenie alergenów babki, szczawiu czy pokrzywy. W górach nie pojawią się jeszcze pyłki bylicy, ale można się ich spodziewać w pozostałej części kraju w drugiej połowie miesiąca.

Kalendarz pylenia roślin 2019 lipiec (zależnie od regionu):

 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa
 • bylica

Kalendarz pylenia roślin 2019 sierpień

Sierpień nie będzie łaskawy dla alergików. Kalendarz pyleń 2019 na sierpień przewiduje duże stężenia wszystkich najpopularniejszych alergenów. Alergikom będą doskwierać pyłki niezależnie od regionu Polski, w jakim będą przebywać. W sierpniu w zasadzie w każdej części kraju rośliny będą w środkowym bądź schyłkowym stadium pylenia.

W sierpniu kalendarz pyleń 2019 przewiduje nadal wysokie stężenie pyłków traw i babki. Dokuczliwe mogą być również pyłki pokrzywy i bylicy. Natomiast szczaw, choć nadal będzie pylić w pierwszej połowie miesiąca, pod koniec sierpniu powinien dać nieco wytchnienia alergikom. Wszystko zależy również od pogody - im więcej deszczowych, chłodnych dni, tym mniej alergenów będzie unosić się w powietrzu.

Kalendarz pylenia roślin 2019 sierpień (zależnie od regionu):

 • trawy
 • babka
 • szczaw
 • pokrzywa
 • bylica

Kalendarz pylenia roślin 2019 wrzesień

Dla wielu alergików dziewiąty miesiąc to wreszcie odrobina wytchnienia. Koniec wakacji to jednak nie koniec pylenia. Zgodnie z kalendarzem pylenia roślin 2019 we wrześniu w pierwszym, najcieplejszym regionie kraju, cierpieć będą już tylko osoby uczulone na pyłki traw i bylicy. Podobnie w drugim i trzecim regionie, choć tu mogą być jeszcze odczuwalne skutki działania pyłków pokrzywy.

Co teraz pyli? Co pyli w czerwcu? Trawy, babka, szczaw, pokr...

Największego stężenia pyłków we wrześniu 2019 według kalendarza pyleń możemy spodziewać się w czwartym, najzimniejszym regionie kraju. To miejscowości górskie oraz północny-wschód z Suwałkami i Białymstokiem, gdzie najpóźniej rozpoczynają się kolejne pory roku.

Kalendarz pylenia roślin 2019 wrzesień (zależnie od regionu):

 • trawy
 • babka
 • pokrzywa
 • bylica

Kalendarz pylenia roślin 2019 marzec

Wraz z początkiem wiosny coraz więcej czasu spędzamy na dworze. Marzec jest już na tyle ciepłym miesiącem, że kwitnąć zaczynają drzewa.

Budząca się do życia wygląda pięknie, ale alergikom sen z powiek spędza pytanie: Co teraz pyli?

Kalendarz pylenia w marcu 2019 to przede wszystkim olcha, którą spotkać można poza centrami dużych miast właściwie wszędzie, drzewo to szczególnie upodobało sobie podmokłe, leśne tereny. Tam, gdzie jest nieco chłodniej, czyli w gęstych lasach oraz na Podlasiu, marzec to szczyt pylenia leszczyny. W cieplejszych regionach z kolei w marcu możemy odczuć skutki pylenia topoli. Najsłabszym z pojawiających się w kalendarzu pylenia na marzec 2019 alergenem są pyłki wierzby, choć i ta potrafi potrafi przysporzyć niektórym alergikom sporo nieprzyjemnych dolegliwości.

Kalendarz pylenia roślin 2019 marzec (zależnie od regionu):

 • olcha
 • leszczyna
 • topola
 • wierzba

Kalendarz pylenia roślin 2019 kwiecień

Przy wysokich temperaturach, czyli w warunkach sprzyjających kwitnieniu roślin, brzoza zaczyna pylić już pod koniec marca, ale w kwietniu pylenie jest najbardziej intensywne. Tam, gdzie jest nico chłodniej, czyli na Suwalszczyźnie oraz w górach pylenie brzozy odczuć można w drugiej połowie miesiąca.

Sprawdź: Długoterminowa prognoza pogody na Wielkanoc 2019

U osób uczulonych na pyłki brzozy występować mogą katar, zatkany czy swędzący nos, zaczerwienione czy łzawiące oczy. Dość łatwo stwierdzić, czy jesteśmy uczuleni na pyłki, czy to wiosenne przeziębienie. Jeśli dolegliwości zmniejszają się lub ustępują, gdy pada deszcz, albo wchodzimy na dłużej do klimatyzowanego pomieszczenia, niemal na pewno możemy stwierdzić, ze jest to uczulenie na brzozę.

Kalendarz pylenia roślin 2019 kwiecień (zależnie od regionu):

 • brzoza
 • topola
 • wierzba

To może cię zainteresować

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 26

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
olla

te maski antysmogowe są rzeczywiście bardzo skuteczne i do tego wygodnie się je reguluje i nosi

m
melma

jeśli chodzi o maski antysmogowe to również polecam Broyx. Jako jedyne na rynku posidają certyfikat CE, więc jest potwierdzona skuteczność a nie ściema

G
Gość

na dłuższe spacery zakładam maskę Broyx. Doskonale filtrują pyłki, dzięki czemu mogę w końcu swobodnie cieszyć się pogodą

K
Karolina

Mam swoją specjalną aplikację Apsik i w niej mam zaznaczone co kiedy będzie piliło, fajny pomocnik dla osób co mają skłonności do alergii

P
Palinolog aerobiolog

No tak. Jak w googlu sprawdzilem to wiekszosc kalendarzy ma podps jaki Osrodek dostarczyl dane do kalwndarza i jest data aktualizacji. Ale mozliwe ze dziennikarze a moze graficy DZ wedruja po calym kraju i zbieraja probki powietrza a pozniej sektetarz redakcji je pod mikroskopem ocenia. Nie mozna od razu podejrzewac ze nie szanują praw autorskich lub że jest im wszytsko jedno czy czytelnik DZ ma dane z 2019 czy z 2016 roku. W końcu to tylko banalny katar a wierszowka skazowana. Przykra sprawa.

J
Janusz Nacz

A wiecie ze w kazdym roku pylenie przebiega troche inaczej, dlatego na kalendarzach pochodzących z wiarygodnych źródeł (czyli od ich tworcow czyli botanikow a nie grafików) jest zawsze podpis i data aktualizacji kalendarza. U Was od lat ten sam stary nieaktualnu kalendarz.

Smutne

a
amator

jeszcze ta strona jest w sieci ?
Czy nikt nie nadzoruje komentarzy . Co robi sekretarz redakcji? nie wstydzicie się zamieszczać wprowadzające w błąd treści. r

K
Kolejarz

Kto to pisał? Bełkot i masa niezgodnych z prawdą informacji.

R
Rozczaarowny zakichany

Masakra Panie Redaktorze trzeba zatrudnic konsultanta medycznego lub zrezygnować z zajmowania się tematem na którym się nie znacie. To lekceważenie problemu chorych z alergią. Same diobre chęci są nie wsytarczą gdy wiedzy brak.

L
Lekarz

Kalsndarz stary dane niektualne zobaczcie aktualny na stronie PTA
pta.med.pl
Dlaczego wprowadzacie czytelnikow w błąd. Skad wiecie ze ba Suwlalszczyźnie brzoza bedzie pylić w drugiej połowie kwietnia. Prognozy pylenia sa na stronie alergen.info.pl w aplikacji apsik.eu . prognozapylenia.pl . ZadnegoAle.pl

T
Trol

Coterazpyli
Nie korzystaj jak sa dane niepodpisane to se ktos wymysla
Kto to robi i dlaczego sie wtydzi swojego nazwiska ciekawe czy to biolog chyba nie czy lekarz chyba nie to kto sluzarz czy kucharz nie urazajac tych zawodow

A
Anka

Nie ma czegoś takiego jak kalendarz pylenia na konkretny rok bo to nie prognoza ani horoskop tylko dane retrospektywne. Na 2019 moga byc prognozy przeczytajcie w serwisie alergologiczbym OBAS na alergen.info.pl

a
alergik

To co mnie jako pacjenta cierpiącego na uczulenie na pyłki najbardziej denerwuje to właśnie takie jak ten nierzetelne materiały. Jak można udzielać rado pacjentom nie mając zielonego pojęcia o tym o czym się pisze. Co robi Naczelny , co robi Sekretarz, czy tylko Was pogania . Tekst pełen nieścisłości, żal wam kilkuset złotych na korektę lekarza alergologa lub nawet rodzinnego. Może jakiś lekarz by nawet za darmo to sprawdził. Przed kilku laty pamiętam niezle teksty o alergii w DzZ, a teraz. Wiem, ze trzeba oszczędzać ale takie dziennikarstwo Was daleko nie zaprowadzi , piszcie felietony na bardziej neutralne tematy. Wstyd.

A
A Wievzi

kto to pisala . jak czytam ze babaka będzie uciążliwa w 2019 roku to mam wraznie ze autor nikgdy nie spotkal osoby z alergia pylkowa . babka chyba w domu ale to cenzura by chyba nie przepuscila. Nigdy jak w Polsce sa od 30 lat prowadzone badania aerobiplogiczne nie odnotowano wysokiego stezenia babki. No ale wierszowka zaliczona. Teraz autor napisze pewnie o budownictwie a potem o motoryzacji. Suepr profesionalne dziennikarstwo. Usuncie ten tekst bo wstyd. Kiedy DZ byl rzstelnym dziennkiem.
Andrzej Wieczorkiewicz

E
Ewa K

Aktualne dane o stezenou pylku sa w aplikacjach ktorych adresy sa na stronie OBAS tzn. alergen.info.pl
Komunikaty i kalendarze MUSZĄ być podpisane. W przeviwnym razie jest to licencja poetica. W DZ zapewne pracuja lekarze alerholodzy i botanicy stad taka znajomosc tematu. Powodzenia

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3