Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co zawiera duże jasne [EKSPERT PODPOWIADA]

Iwona Zapart
W środku lata zamieściliście ciekawy materiał dotyczący sprzedaży piwa - na co kupujący powinien zwracać uwagę. Chciałbym wiedzieć, czy producenci piw mają obowiązek podawać skład piwa na etykiecie? Pozwoliłoby to - przed degustacją - zorientować się, co jest w konkretnym piwie i co decyduje o jego smaku lub co może konsumentowi szkodzić. Czytelnika z Sosnowca

Ma pan rację, przywiązując wagę do tego, co producenci piw zamieszczają na etykiecie. Ale przepisy mówią, że nie mają oni obowiązku podawać składu piwa na etykiecie. Mają natomiast obowiązek (tak samo jak producenci pozostałych produktów spożywczych) informować o zawartych w nim alergenach. W przypadku piwa jest to słód jęczmienny, a dokładnie - zawarty w nim gluten.

Jeśli producent - zamiast pełnego składu - podaje tylko informację „Zawiera słód jęczmienny”, to nie znaczy, że w piwie nie ma chmielu i drożdży. Są na pewno, ale piwo zawiera też inne dodatki, którymi producent woli się nie chwalić, skoro nie ma takiej konieczności. Lepiej zatem kupować piwa, na których producent podaje pełny skład.

Radzę też zwrócić uwagę na to, czy było pasteryzowane. Lepsze jest niepasteryzowane, bo pasteryzacja zabija smak. Ale jeśli piwo niepasteryzowane ma długą datę ważności (kilka miesięcy, rok) znaczy, że było filtrowane, co wcale nie jest lepsze od pasteryzacji. Prawidłowo przeprowadzona pasteryzacja ma znikomy wpływ na właściwości piwa. Ale prawidłowa pasteryzacja kosztuje, a w dobie cięcia kosztów, oszczędza się na wszystkim. Na pasteryzacji pewnie też.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!