Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COP24 w Katowicach: Greenpeace wzywa Michała Kurtykę do wzięcia większej odpowiedzialności za negocjacje prowadzone podczas szczytu

PD
Michal Kurtyka. Jako prezydenta COP24, Greenpeace wzywa go do wzięcia większej odpowiedzialności za negocjacje prowadzone podczas szczytu klimatycznego ONZ
Michal Kurtyka. Jako prezydenta COP24, Greenpeace wzywa go do wzięcia większej odpowiedzialności za negocjacje prowadzone podczas szczytu klimatycznego ONZ Lucyna Nenow
Greenpeace wzywa prezydenta COP24 Michała Kurtykę do wzięcia większej odpowiedzialności za negocjacje prowadzone podczas szczytu klimatycznego. Apel dotyczy „stworzenia przestrzeni negocjacyjnej dla delegatów blisko 200 krajów, którzy przyjechali do Katowic, by podjąć decyzje o dalszych krokach na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska, uważa, że polska prezydencja na czele z Michałem Kurtyką nadal „nie podźwignęła się po serii wizerunkowych wpadek w pierwszym tygodniu trwania szczytu”.

- To ostatni moment, w którym prezydent COP24 może przekuć w sukces tak wielkie przedsięwzięcie jakim jest organizacja szczytu klimatycznego. Sukcesu tego typu konferencji nie mierzy się liczbą delegatów czy nazwisk znanych osób, które wzięły w niej udział. Prezydent Kurtyka może przejść do historii jako człowiek, który zmienił losy świata - o ile uda mu się sprawnie przeprowadzić proces negocjacji tak, by efektem końcowym były ambitne działania na rzecz ochrony klimatu i ochrony ludzi - powiedział Bohdan Pękacki, dyrektor Greenpeace Polska.

W niedzielę 9 grudnia wieczorem aktywiści Greenpeace wyświetlili na dachu katowickiego Spodka, w którym trwają obrady szczytu klimatycznego, hasła wzywające światowych przywódców do działania

Projekcja Greenpeace na Spodku: polityk mówi, lider działa. ...

Apel zbiegł się w czasie z podpisaniem memorandum, w którym świat nauki mówi jednym głosem z kościołem katolickim. Przedstawiciele Polskiej Akademii Nauk, Papieskiej Akademii Nauk i Narodowego Centrum Badań Naukowych w Paryżu (CRNS) podpisali dokument, w którym wzywają delegatów szczytu klimatycznego COP24 do podjęcia ambitnych działań na rzecz klimatu.

Jednocześnie, od krajów Unii Europejskiej oczekują działań na rzecz odejścia od spalania węgla do 2030 roku i rozwoju odnawialnych źródeł energii. Na konferencji obecny był prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak.

- W lipcu tego roku Michał Kurtyka mówił w Watykanie, że szczyt klimatyczny w Katowicach nie będzie tylko konferencją techniczną, na której mają zostać ustalone kroki realizacji porozumienia paryskiego, ale będzie miał także wydźwięk moralny. Nie jesteśmy pewni czy prezydent COP24 wciąż pamięta swoje słowa - podsumował Pękacki.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

COP24 w Katowicach: Jakie są cele Szczytu Klimatycznego?

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo