Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej uczniów z Ukrainy w szkołach w Dąbrowie Górniczej i Będzinie. Mogą też liczyć na bezpłatne zajęcia pozalekcyjne

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Coraz więcej dzieci z Ukrainy trafia do Polski i naszych szkół oraz przedszkoli.
Coraz więcej dzieci z Ukrainy trafia do Polski i naszych szkół oraz przedszkoli. Polska Press
Minister MEiN Przemysław Czarnek poinformował w środę 16 marca, że do polskich szkół zapisanych zostało już 54 tysięcy dzieci z Ukrainy. Coraz więcej dzieci uchodźców zza naszej wschodniej granicy znajduje także miejsce w placówkach edukacyjnych w Dąbrowie Górniczej i Będzinie.

Z każdym dniem przybywa dzieci, które będą uczyć się w będzińskich szkołach i przedszkolach. Uczniów z Ukrainy, przyjętych do szkół podstawowych prowadzonych przez miasto Będzin po 24 lutego br, jest już 85 uczniów (stan na dzień 15 marca godz. 12). Najwięcej dzieci uchodźców jest obecnie w SP nr 10 - 26 uczniów, w SP nr 4 - 14 uczniów i w SP nr 11 - 11 uczniów. Dzieci z Ukrainy przyjęte do będzińskich przedszkoli prowadzonych przez Miasto Będzin po 24 lutego br. jest natomiast 21 (stan na dzień 15 marca godz. 12. Najwięcej dzieci jest w PM nr 6 - 6 dzieci.

- W będzińskich placówkach są ponadto dzieci z obywatelstwem ukraińskim przyjęte przed wybuchem wojny: w szkołach - 16 i w przedszkolach – 6. Łącznie w szkołach podstawowych mamy w Będzinie - 101 Ukraińców, a w przedszkolach – 27 – informuje Kinga Wesołowska-Bodzek, rzecznik prasowa Urzędu Miejskiego w Będzinie.

W Będzinie dzieci z Ukrainy uczą się wspólnie z innymi uczniami we wszystkich będzińskich szkołach. Mają opiekę pedagogów, psychologów. Przygotowane zostały dla nich zajęcia wyrównawcze, a także nauka języka polskiego.

Dzieci i młodzież z Ukrainy, przebywające w powiecie będzińskim, mogą też bezpłatnie uczestniczyć w zajęciach plastycznych i tanecznych w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Będzinie.

Nie przeocz

Harmonogram zajęć :

  • Zajęcia plastyczne – poniedziałek od 15:30 do 17:30  ; środa od 16:00 do 17:30
  • Zajęcia taneczne  – wtorek od 16:00 do 18:00
  • Zajęcia plastyczne – grafika artystyczna – czwartek od 14:30  do 16:30 

W Dąbrowie Górniczej (stan na 14 marca) zapisanych do dąbrowskich placówek oświatowych jest 125 dzieci. W szkołach średnich znalazło się 10 uczniów, w szkołach podstawowych – 87, a w przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych 28

- Najwięcej dzieci zapisało się do SP 10, SP 29, SP 18 i SP 12. Ponadto odbywają się także zajęcia opiekuńczo – świetlicowe, adaptacyjne prowadzone w czterech dąbrowskich szkołach oraz w MOPT – mówi Marta Bobrowska-Juroff, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Dąbrowa Górnicza przyjęła m.in. uczniów wraz z wychowawcami i opiekunami z Charkowa. Trafili do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej przy ulicy Swobodnej. To grupa ze zbombardowanego Charkowskiego Specjalnego Szkoleniowo-Wychowawczego Kompleksu im. Władimira Korolenki. W pierwszym transporcie do dąbrowskiego SOSW przyjechało 20 osób: dziesięcioro dzieci, dwoje opiekunów oraz trzy rodziny z dziećmi. Także słabo widzące i niewidome. Potem dołączyła druga grupa (w sobotę 5 marca). To 59 osób, 23 dzieci i 36 pracowników szkoły. Wśród nich był także dyrektor Alexander Biełousow, ranny w czasie kolejnego bombardowania szkoły w Charkowie.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera