Czarna pszczoła ponownie w Polsce. Zadrzechnię fioletową widziano w 2020 w Polsce. Gatunek ten w naszym kraju uważano za wymarły

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Zadrzechnię fioletową rozpoznamy po czarnym ciele i fioletowych skrzydłach
Zadrzechnię fioletową rozpoznamy po czarnym ciele i fioletowych skrzydłach Obraz Radfotosonn z Pixabay
W tym roku w Polsce ponownie zaobserwowano zadrzechnię fioletową, czyli największa polską pszczołę. Inaczej nazywana jest czarną pszczołą. Owad ma czarny korpus i ciemnofioletowe skrzydła. W 2002 roku w Polsce gatunek ten uważany był za wymarły. Kilka lat później ponownie zaobserwowano zadrzechnię w naszym kraju. Z powodu zmian klimatycznych - ocieplania się klimatu - możliwe, że gatunek ten będzie w Polsce widziany coraz częściej. Dziś wciąż jest rzadkością, by zobaczyć tego owada.

Czarna pszczoła w Polsce

W Polsce potwierdzono obecność zadrzechni fioletowej (Xylocopa violacea), potocznie nazywanej też czarną pszczołą. Jak podaje stowarzyszenie Natura i Człowiek z roku 2020 otrzymali już dwa zgłoszenia rzadko występującej zadrzechni fioletowej, czyli największej polskiej pszczoły. W minionym roku stowarzyszenie to miało informacje o 159 nowych stanowiskach zadrzechni.

W Polsce jeszcze w roku 2002 zadrzechnie fioletowe zostały uznane za gatunek wymarły. Czarna pszczoła, to największa pszczoła, którą można ponownie spotkać w naszym kraju. Jej ponowne pojawienie się w 2005 roku naszym kraju to bardzo dobra wiadomość. Gatunek ten w Polsce od 2014 roku objęty został częściową ochroną gatunkową. Ktoś z Was widział w tym roku tę czarną pszczołę?

- Zadrzechnia fioletowa w Polsce jest rzadko spotykana. Pszczoła ta nie tworzy społeczności. Jedna samica samotnie zakłada małe gniazdo. Z wyglądu zadrzechnia może przypominać trzmiela, ale jest zdecydowanie mniej włochata. Potocznie nazywana jest "czarną pszczołą", bo ma ciemne, fioletowe ubarwienie. Zadrzechnia fioletowa preferuje ciepłe i suche miejsca. Nie buduje gwiazd w pobliżu osiedli i skupisk ludzkich. Woli suche, rolnicze tereny. Nie jest ona agresywna. W związku z ocieplaniem się klimatu można przypuszczać, że będzie to gatunek widziany w Polsce coraz częściej - zaznacza dr hab. Łukasz Depa, profesor Uniwersytetu Śląskiego z Wydziału Nauk Przyrodniczych.

Nie przegapcie

Zadrzechnia fioletowa pod ochroną. Pszczołę tę rozpoznamy po czarnym ciele i fioletowych skrzydłach

- W Polsce zadrzechnia fioletowa jest objęta ochroną. Uważano, że jest to gatunek wymarły w Polsce, ale od jakiegoś czasu znowu można go zaobserwować. W naszym kraju chroniona też jest modliszka, której populacja w ostatnim radykalnie wzrosła. Modliszki spotkamy też na Górnym i Dolnym Śląsku. Przyczyną takiego wzrostu czy rozprzestrzeniania się gatunków owadów są m.in. zmiany klimatu - dodaje profesor Łukasz Depa z Uniwersytetu Śląskiego.

Wymarłe gatunki. Te zwierzęta zniknęły bezpowrotnie. Niektór...

Zadrzechnia fioletowa:

  • ma wie pary połyskujących na fioletowo skrzydeł,
  • ciało owada jest czarne,
  • zadrzechnie mierzą ok. 3 cm - są większe od trzmiela, ale mniej włochate

Internet się śmieje

Zadrzechnia fioletowa drążą korytarze w próchniejącym drewnie np. czereśni. To dowód na to dlaczego należy pozostawiać nieścięte stare drzewa. Czarne pszczoły upodobały sobie schronienie w starych, spróchniałych konarach i suchych pniach. Wycinka takich drzew i coraz mniej suchych terenów sprawia prowadzi do wyginięcia tego gatunku. Ocieplanie się klimatu w Polsce może wpłynąć na to, że coraz częściej będziemy widzieć zadrzechnie w naszym kraju.

W Polsce przez pewien czas nie odnotowywano przepadku pojawienia się zadrzechni fioletowej. To jednak nie oznaczało, że temu gatunkowi groziło wyginięcie. Czarne pszczoły były często widywane w innych krajach świata. Gatunek tej pszczoły występuje m.in. w ciepłych rejonach Europy, a także w Chinach, Iranie, północnych Indiach, czy także w Finlandii, Szwecji, a Ukrainie, w Algierii i Tunezji.

Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Dlaczego są takie ważne? Zobaczcie na kolejnych zdjęciach:

20 maja: Światowy Dzień Pszczół. Ludzkość bez nich zginie WI...

- Na świecie jest ponad 1 mln znanych gatunków owadów. W rzeczywistości może być ich jednak zdecydowanie więcej. Najwięcej owadów występuje w krajach o klimacie tropikalnym. Z powodu działalności człowieka m.in. wycinania lasów Amazonii, w ciągu dnia może jednak ginąć setki czy tysiące gatunków owadów. W Polsce szacuje się, że występuje ok. 25-30 tys. gatunków owadów - mówi dr hab. Łukasz Depa, profesor Uniwersytetu Śląskiego z Wydziału Nauk Przyrodniczych.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie