MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarzasty ostro o sprawie kopalni na Jurze: "Ten rząd ma w d... ochronę środowiska i ludzi". Złożył interpelację

Wiktoria Żesławska
Wiktoria Żesławska
Włodzimierz Czarzasty złożył interpelację w sprawie kopalni na Jurze.
Włodzimierz Czarzasty złożył interpelację w sprawie kopalni na Jurze. Archiwum DZ
Coraz głośniej robi się wokół wydanej decyzji Ministra Środowiska i Klimatu w sprawie kopalni na Jurze. Pomimo zapewnień poprzedniego ministra, firma Rathdowney otrzymała koncesję na poszukiwania rud cynku i ołowiu aż do 2025 roku. Mieszkańcy, włodarze gmin są w szoku i nie chcą na to pozwolić. Interwencję podjął także Włodzimierz Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty o kopalni na Jurze

Podczas wrześniowego otwarcia biura poselskiego Włodzimierza Czarzastego w Zawierciu, wicemarszałek podkreślał, iż chce pomagać mieszkańcom w ważnych dla nich sprawach. Mówił, że dobrze zna kwestię kopalni i wie, jak bardzo obawiają się jej mieszkańcy Zawiercia i sąsiadujących miast. Obiecywał, że będzie pomagał, by ta inwestycja w Zawierciu nie powstała. Zaraz po przedłużeniu koncesji firmie Rathdowney, zaczął interweniować. A jak skomentował samą decyzję?

- Spodziewałem się tej decyzji, bo to jest rząd który ma w d... ochronę środowiska i ludzi - powiedział Czarzasty.

Musisz to wiedzieć

Złożył interpelację poselską

Wicemarszałek, wraz z grupą posłów z ramienia lewicy, w czwartek 5 listopada złożył interpelację do Ministra Klimatu i Środowiska. W treści interpelacji podkreśla, iż w tej sprawie odbyło się wiele protestów, które organizowano na terenie powiatu zawierciańskiego przeciwko tej inwestycji, zaledwie kilka miesięcy temu. Przypomina, o obietnicy, jaką złożył ówczesny Minister Środowiska, zapewniając, że żadna z koncesji nie zostanie przedłużona kanadyjskiej firmie rathdowney.

- Przed wyborami prezydenckimi do Ogrodzieńca przyjechał Minister Środowiska Michał Woś. Minister przekonywał zaniepokojonych mieszkańców, że kopalnia nie powstanie. „Koncesje poszukiwawcze i ich zakończenie powodują, że nie powstają żadne nowe roszczenia, natomiast koncesje, które ew. przedsiębiorca posiada, żeby doprowadzić do powstania kopalni, to nie zrobi tego bez zgody samorządów, więc de facto mieszkańców” – przekonywał wówczas minister Woś - czytamy w interpelacji.

W związku z wieloma argumentami przeciwko tej inwestycji, Włodzimierz Czarzasty zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska z następującymi pytaniami.

  1. Co wpłynęło na decyzję resortu w sprawie przedłużenia firmie Rathdowney Polska koncesję na poszukiwanie i rozpoznanie rud cynku i ołowiu na obszarze obejmującym części złóż rud ZN=PB Zawiercie I i Marciszów?
  2. Czy Ministerstwo Środowiska uwzględniło, przy podejmowania decyzji, negatywne opinie mieszkańców Powiatu Zawierciańskiego?
  3. Czy Ministerstwo Środowiska uwzględniło, przy podejmowania decyzji, negatywne opinie organów władzy samorządowej?

O kolejnych krokach w tej sprawie, będziemy państwa informować na bieżąco.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera