MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest zgoda na budowę obwodnicy Kroczyc w ciągu DK 78 w pow. zawierciańskim. Ponad 9 km nowej trasy ułatwi dotarcie na Jurę. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Marek Wójcik, wojewoda śląski wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji budowy obwodnicy Kroczyc w ciągu DK 78. Nowa obwodnica, która ma być oddana w 2026 roku, ma być oparciem nie tylko dla mieszkańców i tranzytu, ale także dla jurajskiego ruchu turystycznego. Jakie są szczegóły tej inwestycji?

Wojewoda śląski wydał zezwolenie na realizację inwestycji budowy obwodnicy Kroczyc

Obwodnica Kroczyc będzie jednojezdniową drogą o długości ok. 9,1 km oraz przedłużeniem powstającej obwodnicy Poręby i Zawiercie. Przebiegać będzie po nowym śladzie, po terenie, na którym aktualnie znajdują się głównie pola uprawne. Jej realizacja wynika między innymi z konieczności dostosowania całego ciągu DK 78 do przenoszenia obciążeń 11,5 tony na oś. Wraz z jezdnią główną powstanie infrastruktura towarzysząca drodze, w tym dwa skrzyżowania typu rondo, a także obiekty inżynieryjne.

-Do najważniejszych obiektów inżynieryjnych, które powstaną w ramach budowy obwodnicy to: przejście dla zwierząt nad szlakiem ich migracji, cztery wiadukty drogowe. Powstaną także drogi dojazdowe, ciągi piesze, pieszo-rowerowe, zjazdy, kanały technologiczne, oświetlenia drogowe, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego - przekazuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

Normy i standardy środowiskowe zostaną zapewnione dzięki wybudowaniu urządzeń ochrony środowiska, wspomnianych wcześniej przejść dla zwierząt dużych i średnich, a także przepustów ramowych pełniących funkcję przejść dla zwierząt małych.

-Powstaną również ekrany akustyczne, przeciwolśnieniowe, ogrodzenia ochronno-naprowadzające dla płazów, system odwodnienia drogi krajowej i jezdni dodatkowych wraz ze zbiornikami retencyjnymi i urządzeniami podczyszczającymi wody opadowe i roztopowe przejmowane z pasa drogowego. Całość zwieńczy nasadzenie zieleni ochronnej i naprowadzającej - przekazuje Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA o. Katowice.

W ogłoszonym przetargu na budowę, zgłosiło się piętnastu chętnych. Wśród nich ośmiu mieści się w kwocie prawie 178 mln zł, jaką GDDKiA zamierza przeznaczyć na jej realizację. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności do podpisania umowy na realizację inwestycji, to nastąpi to na przełomie II i III kwartału br.

-Wielu mieszkańców gminy Kroczyce oczekiwało na tę inwestycję przez wiele lat, myślę że ponad 20. Mam głębokie przekonanie, że wyrażę tutaj opinię większości mieszkańców gminy, że jest to inwestycja pożądana, związana także z obsługą ruchu turystycznego, ponieważ Kroczyce są gminą turystyczną - mówi Ewa Kaziród-Kula, sekretarz gminy Kroczyce.

Zobaczcie zdjęcia z jurajskiej gminy Kroczyce oraz z budowy obwodnicy Poręby i Zawiercia

DK 78 to droga o dużym znaczeniu dla ruchu tranzytowego. Jest to jedyna droga krajowa, która łączy tę część województwa śląskiego z województwem świętokrzyskim. Dlatego na odcinku DK 78 w powiecie zawierciańskim GDDKiA przygotowuje do realizacji kolejne dwie obwodnice: Pradeł, Szczekocin i Goleniów oraz prawie 6-kilometrowy odcinek Pradła - Irządze, zlokalizowany pomiędzy dwiema planowanymi obwodnicami. Inwestycje zaplanowano do realizacji w latach 2025-2027. W niedawnym czasie uzyskano także zezwolenie na budowę obwodnicy Pradeł. Wszystkie inwestycje na DK78 pomiędzy Siewierzem i Szczekocinami, pozwolą wybudować blisko 50 km nowego przebiegu drogi.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera