MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czas na rewolucję w podatku od spadków i darowizn? Teraz ma być ogromny wzrost kwoty wolnej. Ile ma wynosić? [1.02.2023]

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Obecnie jeżeli dziecko otrzyma od rodziców darowiznę lub spadek, np. samochód warty więcej niż 9637 zł i zapomni o obowiązku złożenia informacji do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy, to  niestety wartość tego spadku przekraczająca kwotę 9 637 zł będzie opodatkowana. W mojej ocenie dla pierwszej grupy opodatkowanie i formalności związane ze zgłaszaniem darowizn i spadków powinny zostać zniesione.
Obecnie jeżeli dziecko otrzyma od rodziców darowiznę lub spadek, np. samochód warty więcej niż 9637 zł i zapomni o obowiązku złożenia informacji do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy, to niestety wartość tego spadku przekraczająca kwotę 9 637 zł będzie opodatkowana. W mojej ocenie dla pierwszej grupy opodatkowanie i formalności związane ze zgłaszaniem darowizn i spadków powinny zostać zniesione. Piotr Krzyżanowski / Polska Press
Fiskus podczas kontroli podatkowej ze względów formalnych obciąża podatkiem od darowizn nawet członków najbliższej rodziny, choć takie darowizny bezlimitowo są wolne od podatku. Tymczasem ustawodawca chce przepisy liberalizować - projekt ustawy zakłada radykalne zwiększenie kwot wolnych od podatku spadkowego i przy darowiznach, nawet od członków dalszej rodziny i osób obcych.

Spis treści

Przekazywanie majątku, zwłaszcza między bliskimi, to już codzienność. Po kilku dekadach normalności - wcześniej własność prywatna przez niemal pół wieku była źle widziana - zaczęliśmy gromadzić dorobek tradycyjnie przekazywany między pokoleniami. To oczywiste, że jak przy każdej innej okazji fiskus wyciąga rękę po swoją "działkę" - jednak nie powinien robić tego nachalnie i w sposób mocno uszczuplający dorobek życia kolejnego pokolenia.

Podatek od spadków i darowizn wciąż budzi kontrowersje, zwłaszcza w kontekście ścigania obdarowanych przez skarbówkę. Co i raz głośno jest o kłopotach nowożeńców w kontekście podatku od darowizn z prezentów ślubnych.

Jak urząd skarbowy kontroluje spadki i darowizny, kiedy ściąga zaległy podatek?

Okazuje się jednak, że nie tylko. Mimo, że w kręgu najbliższej rodziny od spadków i darowizn jest zwolnienie z podatku, bez żadnych limitów, to skarbówka potrafi nakładać podatek, jeśli tylko niedopełniony jest tylko jakiś element formalny.

W przypadku gotówki jest to konieczność przekazania pieniędzy na konto obdarowanego członka rodziny. Jak doradcy podatkowi powiedzieli „Rzeczpospolitej”, podatkiem obłożono osoby, które odebrały od rodziców kwoty „ do ręki”, mimo że od razu wpłaciły je (same) na własne konto. Podobna sankcja spotkała inną osobę, która zamiast przelać pieniądze na konto najbliższego członka rodziny, od razu przekazała je na konto dewelopera (darowizna była na kupno mieszkania).

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadku lu darowiny, na czym polega kwota wolna w tym podatku

Takie działania administracji skarbowej idą pod prąd intencji ustawodawcy, o czym najlepiej świadczy fakt projekt ustawy łagodzącej podatek od spadków i darowizn, zwłaszcza w kontekście kwoty wolnej.

TOP6. NAJCHĘTNIEJ CZYTANE DZIŚ. Kliknij i przeczytaj!

Informuje o tym Piotr Juszczyk, Główny Doradca Podatkowy w firmie inFakt.

- Już niedługo kwoty darowizn i spadków wolne od podatku mogą znacząco wzrosnąć. Tak wynika z poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw w celu likwidowania zbędnych barier administracyjnych i prawnych - mówi Piotr Juszczyk.

Wszystko o zasadach prawa: podatek od spadków i darowizn

Obecnie w przypadku darowizn i spadków obowiązują trzy tzw. grupy podatkowe, które obejmują różne kategorie osób i w których różne są kwoty wolne od podatku..

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Podatek od spadków i darowizn: poznaj trzy grupy pokrewieństwa

W pierwszej grupie jest najbliższa rodzina: rodzice i dzieci. Darowizny w tej grupie są co do zasady zwolnione z opodatkowania. Trzeba natomiast w nieprzekraczalnym terminie sześciu miesięcy zgłosić do urzędu skarbowego otrzymanie każdej darowizny, której wartość przekracza 9637 zł. Według poselskiego projektu kwota ta ma zostać podniesiona niemal czterokrotnie – do 36 120 zł.

W drugiej grupie podatkowej, która obejmuje dalszą rodzinę, jak np. wujków czy ciocie, wartość darowizny zwolnionej z podatku wynosi 7276 zł. Nowa kwota proponowana w projekcie ustawy to 27 090 zł.

W trzeciej grupie znajdują się wszyscy pozostali darczyńcy i spadkodawcy. Kwota wolna w ich przypadku wynosi obecnie 4 902 zł. Według projektu po zmianach ma to być 18 060 zł.

Zmiany dobre, ale czy wystarczające?

Proponowane zmiany są korzystne dla podatników, ale powstaje pytanie, czy kwota wolna dla pierwszej grupy podatkowej w ogóle powinna być określana?

- Obecnie jeżeli dziecko otrzyma od rodziców darowiznę lub spadek, np. samochód warty więcej niż 9637 zł i zapomni o obowiązku złożenia informacji do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy, to niestety wartość tego spadku przekraczająca kwotę 9637 zł będzie opodatkowana. W mojej ocenie dla pierwszej grupy opodatkowanie i formalności związane ze zgłaszaniem darowizn i spadków powinny zostać zniesione - uważa Piotr Juszczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czas na rewolucję w podatku od spadków i darowizn? Teraz ma być ogromny wzrost kwoty wolnej. Ile ma wynosić? [1.02.2023] - Strefa Biznesu

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni