Nasza Loteria

Czeka cię zakup opału? Nie daj się oszukać! Jak sprawdzić jakość węgla? Zadbaj o swój piec i portfel. 5 rad, jak wybrać dobry węgiel

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Wartość opałowa jest kluczowym kryterium przy zakupie węgla, zazwyczaj podawanym w jednostkach MJ/kg. Zakres wartości opałowej węgli może być dość szeroki i zależy od rodzaju węgla. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom węgli i ich wartościom opałowym:Węgiel brunatny: Węgiel brunatny ma zazwyczaj niższą wartość opałową i wynosi około 10 MJ/kg. Jest to mniej wydajny rodzaj węgla.Niskokaloryczny węgiel kamienny: Ten rodzaj węgla charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 17-19 MJ/kg.Średniokaloryczne węgle kamienne: Węgle te mają wartość opałową w zakresie 20-25 MJ/kg.Wysokokaloryczne węgle kamienne: Najbardziej wydajne, te węgle osiągają wartość opałową na poziomie 25-30 MJ/kg.Porównując to z wartością opałową węgla liściastego, która wynosi około 14 MJ/kg, widać, że węgle kamienne mogą być znacznie bardziej wydajne pod względem energii, którą można uzyskać ze spalania jednostki paliwa. Warto również zrozumieć podziały węgli kamiennych na różne typy, które różnią się właściwościami i kulturą spalania:Typ 31 - płomienny: Jest to najmniej wydajny typ węgla kamiennego, z wartością opałową wynoszącą od 20 do 26 MJ/kg. Jest stosunkowo mało problematyczny w spalaniu, ale również mniej wydajny niż inne typy.Typ 32 - gazowo-płomienny: Ten rodzaj węgla ma wartość opałową wynoszącą od 26 do 29 MJ/kg. Jest obecnie najczęściej spotykany i uważany za najlepszy do użytku w domowych kotłach, ponieważ jest stosunkowo łatwy w spalaniu.Typ 33 - gazowy: To węgiel o wartości opałowej wynoszącej od 29 do 31 MJ/kg, co czyni go bardzo wydajnym. Jednak jest trudny w spalaniu i może pozostawiać koks, który pali się dłużej. Może także mocno się spiekać, co jest jego charakterystyczną cechą.Typ 34 i 35 - węgle koksujące: Te węgle są wykorzystywane głównie do produkcji koksu w przemyśle i nie są typowym wyborem do użytku domowego.
Wartość opałowa jest kluczowym kryterium przy zakupie węgla, zazwyczaj podawanym w jednostkach MJ/kg. Zakres wartości opałowej węgli może być dość szeroki i zależy od rodzaju węgla. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom węgli i ich wartościom opałowym:Węgiel brunatny: Węgiel brunatny ma zazwyczaj niższą wartość opałową i wynosi około 10 MJ/kg. Jest to mniej wydajny rodzaj węgla.Niskokaloryczny węgiel kamienny: Ten rodzaj węgla charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 17-19 MJ/kg.Średniokaloryczne węgle kamienne: Węgle te mają wartość opałową w zakresie 20-25 MJ/kg.Wysokokaloryczne węgle kamienne: Najbardziej wydajne, te węgle osiągają wartość opałową na poziomie 25-30 MJ/kg.Porównując to z wartością opałową węgla liściastego, która wynosi około 14 MJ/kg, widać, że węgle kamienne mogą być znacznie bardziej wydajne pod względem energii, którą można uzyskać ze spalania jednostki paliwa. Warto również zrozumieć podziały węgli kamiennych na różne typy, które różnią się właściwościami i kulturą spalania:Typ 31 - płomienny: Jest to najmniej wydajny typ węgla kamiennego, z wartością opałową wynoszącą od 20 do 26 MJ/kg. Jest stosunkowo mało problematyczny w spalaniu, ale również mniej wydajny niż inne typy.Typ 32 - gazowo-płomienny: Ten rodzaj węgla ma wartość opałową wynoszącą od 26 do 29 MJ/kg. Jest obecnie najczęściej spotykany i uważany za najlepszy do użytku w domowych kotłach, ponieważ jest stosunkowo łatwy w spalaniu.Typ 33 - gazowy: To węgiel o wartości opałowej wynoszącej od 29 do 31 MJ/kg, co czyni go bardzo wydajnym. Jednak jest trudny w spalaniu i może pozostawiać koks, który pali się dłużej. Może także mocno się spiekać, co jest jego charakterystyczną cechą.Typ 34 i 35 - węgle koksujące: Te węgle są wykorzystywane głównie do produkcji koksu w przemyśle i nie są typowym wyborem do użytku domowego. pixabay
Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią nieunikniony zakup opału do ogrzewania naszych domów. Dla wielu z nas jest to coroczny rytuał, który wiąże się z wyborem odpowiedniego węgla. Jednak wybór ten może być trudny i przynoszący wiele dylematów. Jaki rodzaj węgla wybrać? Jak sprawdzić jego jakość? Jak nie dać się oszukać przez sprzedawców? To pytania, na które warto znać odpowiedzi, aby zadbać nie tylko o nasz komfort, ale także o portfel. Sprawdź jak wybrać dobry węgiel i uniknąć pułapek związanych z zakupem opału.

Spis treści

Zaczęły się dni, a wraz z nim konieczność zakupu opału do ogrzewania naszych domów. Jeśli zależy nam na cieple i wydajnym ogrzewaniu, wybór odpowiedniego rodzaju węgla jest kluczowy. Ubiegłoroczna sytuacja spowodowała, że na rynku pojawiło się wiele niesprawdzonych źródeł, z których można kupić potrzebną ilość opału w niższej cenie. Jak to jednak ma się do jakości? Mamy dla Was pięć istotnych wskazówek, które pomogą dokonać mądrego wyboru węgla.

Sprawdź!

Jak rozpoznać dobry węgiel? Kluczowe cechy przy wyborze opału

Niestety, nie jest możliwe, by ocenić wszystkie istotne parametry węgla "na oko", ale wygląd może dostarczyć pewnych wskazówek. Jednak najważniejszym kryterium przy wyborze węgla jest jego wartość opałowa. Kiedy rozważasz zakup węgla od nieznanego dostawcy, ważne jest, aby upewnić się, że posiada on certyfikat informujący o kluczowych parametrach opału, zgodnie z obowiązującymi przepisami. To element, na którym warto się skupić podczas zakupu węgla. Najważniejszą informacją dla konsumenta jest kaloryczność opału, która wskazuje, ile energii możemy uzyskać ze spalania danej jednostki paliwa.

Prócz tego, warto jeszcze zwrócić uwagę na:

 • Uziarnienie, czyli granulacja – może nie jest złą lub dobrą cechą węgla, musi być jednak dostosowana do specyfiki pieca, który posiadamy. W instrukcji obsługi powinny znajdować się wszystkie informacje.
 • Spiekalność – skłonność do tworzenia się zbitych brył paliwa. Mogą one doprowadzić do zablokowania podajnika.
 • Zawartość popiołu – przyjmuje się, że w węglu dobrej jakości zawartość popiołu nie przekracza 10%.
 • Zawartość siarki - niska zawartość siarki nie tylko minimalizuje negatywny wpływ na środowisko, ale również chroni kocioł i przewody kominowe przed korozją. Dobre jakości paliwo powinno mieć w swoim składzie mniej niż 0,6% siarki.

Kolor i struktura dobrego węgla

Polskie węgle kamiennie o niskiej kaloryczności często charakteryzują się szaro-czarnym kolorem oraz warstwową strukturą, co sprawia, że łatwo się kruszą. Z kolei wysokiej jakości węgle prezentują się bardziej smołowato-czarnie i mają wyraźny połysk, co jest oznaką ich wyższej kaloryczności. W przypadku tych węgli struktura może być mniej warstwowa, a ich twardość jest znacząco większa. Niektóre z nich mogą wydawać się niemal jak kamienie o bardzo dużej gęstości, które są trudne do rozbicia. Ostateczną próbą, która może pomóc w odróżnieniu wysokiej jakości węgla od mniej wartościowego, jest upuszczenie go na ziemię.

Kamienie w węglu

W bryłach węgla nie powinny być widoczne białe pasy, to przero­sty kamie­nia. Warto zrozumieć, że zakup takiego opału może skutkować płaceniem za kamień, a nie za właściwy węgiel. Kamień, ze względu na swoją twardość, może nie ulec rozpadowi pod wpływem temperatury i stwarzać ryzyko zablokowania rusztu ruchomego w kotle.

Wilgotność opału

Słabej jakości, nisko kaloryczny węgiel może wydawać się atrakcyjny wizualnie, szczególnie kiedy jest mokry, przypominając lepszy polski opał. Jednak dopiero po wyschnięciu ujawnia swój właściwy brunatno-szary kolor. Ten rodzaj węgla, charakteryzujący się niską jakością, ma tendencję do zachowywania się jak gąbka, absorbuje wodę, co skutkuje wilgotnością przekraczającą 25%. Taki opał może stwarzać wiele problemów, ponieważ podczas zimy może zamarznąć, a wilgoć w piecu przyspiesza proces jego korozji.

Wartość opałowa

Wartość opałowa jest kluczowym kryterium przy zakupie węgla, zazwyczaj podawanym w jednostkach MJ/kg. Zakres wartości opałowej węgli może być dość szeroki i zależy od rodzaju węgla. Przyjrzyjmy się bliżej różnym rodzajom węgli i ich wartościom opałowym:

 1. Węgiel brunatny: Węgiel brunatny ma zazwyczaj niższą wartość opałową i wynosi około 10 MJ/kg. Jest to mniej wydajny rodzaj węgla.
 2. Niskokaloryczny węgiel kamienny: Ten rodzaj węgla charakteryzuje się wartością opałową na poziomie 17-19 MJ/kg.
 3. Średniokaloryczne węgle kamienne: Węgle te mają wartość opałową w zakresie 20-25 MJ/kg.
 4. Wysokokaloryczne węgle kamienne: Najbardziej wydajne, te węgle osiągają wartość opałową na poziomie 25-30 MJ/kg.

Porównując to z wartością opałową węgla liściastego, która wynosi około 14 MJ/kg, widać, że węgle kamienne mogą być znacznie bardziej wydajne pod względem energii, którą można uzyskać ze spalania jednostki paliwa. Warto również zrozumieć podziały węgli kamiennych na różne typy, które różnią się właściwościami i kulturą spalania:

 • Typ 31 - płomienny: Jest to najmniej wydajny typ węgla kamiennego, z wartością opałową wynoszącą od 20 do 26 MJ/kg. Jest stosunkowo mało problematyczny w spalaniu, ale również mniej wydajny niż inne typy.
 • Typ 32 - gazowo-płomienny: Ten rodzaj węgla ma wartość opałową wynoszącą od 26 do 29 MJ/kg. Jest obecnie najczęściej spotykany i uważany za najlepszy do użytku w domowych kotłach, ponieważ jest stosunkowo łatwy w spalaniu.
 • Typ 33 - gazowy: To węgiel o wartości opałowej wynoszącej od 29 do 31 MJ/kg, co czyni go bardzo wydajnym. Jednak jest trudny w spalaniu i może pozostawiać koks, który pali się dłużej. Może także mocno się spiekać, co jest jego charakterystyczną cechą.
 • Typ 34 i 35 - węgle koksujące: Te węgle są wykorzystywane głównie do produkcji koksu w przemyśle i nie są typowym wyborem do użytku domowego.

Jakie znaczenie ma pochodzenie węgla?

Węgle polskie: To najczęściej węgle kamiennie różnych typów i jakości. O ile jest to rzeczywiście uczciwy polski węgiel, głównym problemem może być duża zawartość kamienia lub znaczna spiekalność. Jednak ogólnie rzecz biorąc, węgle polskie oferują różne możliwości i dostępne są w różnych jakościach.

Węgle czeskie: Węgle czeskie są często określane jako "młody węgiel", stanowiący pewien kompromis między węglem brunatnym a kamiennym. Kiedy są suche, mają wyraźny brunatny odcień. Wartość opałowa tego rodzaju węgla wynosi zazwyczaj 19-21 MJ/kg. Warto zaznaczyć, że ten typ węgla łatwo absorbuje wilgoć i spala się błyskawicznie, nie tworząc koki, ale przy braku dostatecznej ilości powietrza może generować duże ilości dymu.

Węgiel rosyjski i zza wschodniej granicy: W przypadku węgli z Rosji lub innych krajów wschodnich, trudno jest dokładnie przewidzieć jakość dostarczanego opału, ponieważ pochodzi on z różnych źródeł, takich jak Białoruś, Kazachstan czy Syberia. Chociaż zazwyczaj jest tańszy od węgla polskiego, jakość może znacząco się różnić. Dlatego przy zakupie węgla z tych regionów warto być ostrożnym i dobrze zbadać źródło i jakość opału, aby uniknąć potencjalnych problemów związanych z jego spalaniem i wpływem na piec.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Igma
Dziwię się sprzedawcą opału.

Oszukać można tylko raz.

Klient nie przyjdzie nigdy więcej.
X
X
Jak nie dać się oszukać na węglu? 15.10 nie przespać szansy, aby coś się zmieniło.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni