Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa da pieniądze na renowację prywatnych kamienic [WYRZUĆMY SZPETNE SZYLDY]

Janusz Strzelczyk
Częstochowa: Akcja DZ pod hasłem Wyrzućmy szpetne szyldy przynosi pierwsze efekty
Częstochowa: Akcja DZ pod hasłem Wyrzućmy szpetne szyldy przynosi pierwsze efekty Janusz Strzelczyk
Radni podzielili 168 tys. złotych dotacji, z budżetu miasta, do remontów obiektów zabytkowych między kościół ewangelicki, parafię św. Zygmunta oraz budynek koło pałacyku Hantkego, w którym siedzibę ma centrum rehabilitacyjne "Zdrowie".

Miasto dotuje remonty prywatnych obiektów od roku 2005. Zwykle pieniądze z dotacji wydawane są na odnowienie elewacji. Dotując, miasto zastrzega sobie wpływ na wygląd i rozmieszczenie ewentualnych reklam. Efekty są widoczne. Przy reprezentacyjnej ulicy Częstochowy, alei Najświętszej Maryi Panny, która przechodzi generalny remont i zmienia wygląd, mniej jest reklamowych koszmarków.

CZYTAJ KONIECZNIE O AKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO:
WYRZUĆMY SZPETNE SZYLDY

Wpływ na wygląd reklam to niejedyny warunek miasta. Urzędnicy chcieliby, aby na odnowionych zabytkach, do których remontu dołożyło miasto, był ślad, że miało w tym udział. Na budynkach miałyby być umieszczane tabliczki, że zostały wyremontowane z pomocą miasta. Za odnową elewacji często idzie też remont lokali w kamienicy. Na więcej niż odnowienie elewacji za dotacje nie starcza. Spytaliśmy fachowców, co można zrobić za 168 tys. złotych.

- Można postawić dom jednorodzinny, o powierzchni do 140 m kw., w stanie surowym, bez dachu - mówi Zbigniew Bigosiński, z Budokart SC Przedsiębiorstwo Budowlane w Częstochowie. - Dzielenie tej kwoty wystarczy na drobne naprawy, odnowienie elewacji. - W tym roku złożono sześć wniosków - informuje Sylwia Bielecka z Biura Prasowego Urzędu Miasta. - Trzy nie spełniały warunków formalnych: w dwóch przypadkach zadecydowały nieuregulowane kwestie własnościowe, w trzecim nie dołączono żadnej dokumentacji, na co pieniądze miałyby być przeznaczone.

Od 2005 roku, gdy weszły przepisy umożliwiające wspieranie takich inwestycji, Częstochowa wydała ponad 1,6 mln złotych. W tym roku jest najmniej pieniędzy. W poprzednich latach było to od 200 do 300 tys. zł.

Jakie warunki

Warunkiem otrzymania pomocy jest przedstawienie planu remontu.

Musi być nadzór konserwatora zabytków podczas prac remontowych i przy ich odbiorze, zobowiązanie do udostępnienia obiektu turystom. Dotacja może być udzielona w wysokości do 50 proc. nakładów koniecznych na wykonanie prac, chyba że zabytek ma wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową - wówczas dotacja może być w wysokości do 100 proc. kosztów.


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!