Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa dla medyków. Poznajcie tegorocznych stypendystów. To właśnie oni chcą związać się z naszym miastem na dłużej

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Studentki i studenci kierunku lekarskiego uczelni z Łodzi, Katowic, Lublina i Kielc, a także studentki pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie zostali tegorocznymi stypendystkami programu „Częstochowa dla Medyków”. W sumie umowy podpisało dziewięć osób. Wszyscy zadeklarowali, że przynajmniej na trzy lata - po zakończeniu edukacji - zwiążą się z naszym miastem i będą pracować w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie.

„Częstochowa dla medyków” to program, który działa od kilku lat

Program „Częstochowa dla medyków” ma zachęcić przyszłych lekarzy i pielęgniarki, aby związali się z naszym miastem i podjęli pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym. Placówka - podobnie jak wiele innych związanych ze służbą zdrowia - boryka się z brakami kadry medycznej. Problem - przynajmniej w niewielkim stopniu - ma rozwiązać realizacja programu stypendialnego.

- W programie "Częstochowa dla Medyków" chodzi o to, aby z jednej strony pomóc młodym ludziom, którzy uczą się na kierunkach medycznych, a z drugiej, aby odpowiedzieć na potrzeby naszych mieszkanek i mieszkańców, którzy potrzebują lekarzy i pielęgniarek - zauważa prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego też zachęcamy młodych ludzi, którzy są na ostatnich latach studiów, aby związali swoją przyszłość z Częstochową i podjęli pracę w Miejskim Szpitalu Zespolonym. W zamian oferujemy stypendia i wiele innych gratyfikacji - dodaje.

O stypendium mogą ubiegać się studentki i studenci VI roku kierunku lekarskiego, którzy po zakończeniu kształcenia (nie później niż w ciągu 18 miesięcy) zobowiążą się pracować (przynajmniej przez 3 lata) w publicznym podmiocie leczniczym, dla którego miasto jest organem założycielskim. O stypendium mogą starać się także studentki i studenci ostatniego roku kierunku pielęgniarskiego I i II stopnia, ale - w przypadku pielęgniarek i pielęgniarzy - tylko uczelni z terenu Częstochowy. Stypendium mogą tu otrzymać osoby, które po uzyskaniu prawa do wykonywania zawodu w ciągu maksimum 3 miesięcy zdecydują się na pracę w częstochowskim szpitalu miejskim przez okres co najmniej 3 lat.

Przyszli medycy i pielęgniarki/pielęgniarze muszą mieć też odpowiednie oceny. Jednym z warunków jest bowiem zaliczenie poprzedniego roku studiów w terminie i uzyskanie stosownej średniej – w przypadku kierunku lekarskiego to 3,5, a pielęgniarskiego 4,0.

Stypendium dla studentów i studentek pielęgniarstwa wynosi 1 tys. zł miesięcznie, a dla studentów i studentek kierunku lekarskiego 2 tys. zł i jest przyznawane na okres 9 miesięcy (czyli tyle, ile trwa rok akademicki).

- Ci, którzy zgłaszają się do programu, rzeczywiście dążą do tego, aby pracować w naszym szpitalu - przyznaje Anna Tymoshenko, kierownik Centrum Obsługi Inwestora w Biurze Ładu Korporacyjnego UM w Częstochowie.

Rekordowa liczba stypendystów w programie "Częstochowa dla medyków"

W tym roku jest rekordowa liczba stypendystów, którzy chcą z naszym miastem związać swoją najbliższą zawodową przyszłość. Stypendia otrzyma 9 osób – w tym studentki i studenci kierunku lekarskiego uczelni z Łodzi, Katowic, Lublina i Kielc, a także trzy studentki pielęgniarstwa Wyższej Szkoły Zarządzania w Częstochowie.

- To bardzo duże wsparcie dla studentów, którzy chcą pracować w zawodzie i dążą do wyznaczonego celu. Jeśli ktoś ma sprecyzowane wymagania i oczekiwania, to tak szybka decyzja o podjęciu pracy w danym mieście, nie jest żadną przeszkodą - twierdzi Angelika Radłowska, studentka pielęgniarstwa i tegoroczna stypendystka.

Tegoroczni stypendyści programu „Częstochowa dla medyków”:

Kierunek lekarski:
1. Maria Antos - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
2. Grzegorz Łyko - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
3. Monika Ordon - Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
4. Aleksander Polus - Uniwersytet Medyczny w Łodzi
5. Marzena Swojnóg - Uniwersytet Medyczny w Łodzi
6. Dominika Oleksiejuk - Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Kierunek pielęgniarski:
7. Angelika Radłowska - Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie - studia I stopnia
8. Paula Pabiś - Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie – studia magisterskie
9. Anna Kierach - Wyższa Szkoła Zarządzania w Częstochowie - studia magisterskie.

W minionych latach - od 2019 r. - z programu skorzystało w sumie 17 osób.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera