MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Kilkaset drzew zostało wyciętych przy alei Marszałkowskiej. Inwestor uzyskał zgodę miasta

Bartłomiej Romanek
Przy alei Marszałkowskiej w Częstochowie wycięto kilkaset osóbZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przy alei Marszałkowskiej w Częstochowie wycięto kilkaset osóbZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Kilkaset drzew zostało wyciętych przy alei Marszałkowskiej w Częstochowie. Drzewa wycięto za zgodą miasta w ramach wydanej decyzji o warunkach zabudowy. W tym miejscu ma powstać osiedle bliźniaków. Miasto podkreśla, że w decyzji o warunkach zabudowy znalazło się sformułowanie o ograniczeniu wycinki do minimum, a inwestor ma dokonać nowych nasadzeń.

Około dwustu drzew (w tym dwa o obwodzie pnia powyżej 2 metrów) zostało wyciętych przy alei Marszałkowskiej w Częstochowie. Drzewa wyciął prywatny inwestor, który w tym miejscu zamierza wybudować osiedle 24 bliźniaków. Według naszych informacji pod topór mogło iść nawet 600 drzew.

Działka, na której rosną drzewa sąsiaduje z Lasem Aniołowskim. Mieszkańcy są rozczarowani, że wycięto tak wiele drzew. - Kolejny fragment lasu został wycięty. Szkoda, bo mamy coraz mniej terenów zielonych. Kiedyś był to wiele zwierzyny, były sarny i lisy, ale ich liczba zmalała po otwarciu alei Marszałkowskiej. Teraz, po wycięciu tych drzew, będzie jeszcze gorzej - mówi nam rowerzysta, którego spotkaliśmy przy terenie wycinki.

Zgodę na wycinkę wydał Urząd Miasta w Częstochowie. Dlaczego?

- Warunki zabudowy zostały wydane, ponieważ potencjalny inwestor spełnił wszelkie wymogi związane ze złożonym wnioskiem. Decyzja administracyjna nie ma charakteru uznaniowego. Zapisy studium zagospodarowania są wiążące jedynie przy sporządzaniu miejscowego planu, ale nie w postępowaniu o warunki zabudowy. Co więcej, oparcie się na tych zapisach przez organ prowadzący i odmowa decyzji - zdaniem Wydziału Adm. Arch.-Budowlanej UM - skutkowałoby uchyleniem takiej rozstrzygnięcia przez SKO; studium nie jest prawem miejscowym - tłumaczy Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

W warunkach zabudowy znalazło się sformułowanie dotyczące ograniczenia wycinek drzew do niezbędnego minimum. Miasto przypomina, że to tereny prywatne, nie będące formalnie terenem leśnym.

Pozwolenie na budowę (z listopada 2020) dotyczy zespołu budynków mieszkalnych jednorodzinnych dwulokalowych w zabudowie
bliźniaczej (24 budynki) i jednego budynku mieszkalnego jednorodzinnego dwulokalowego wolnostojącego wraz z realizacją instalacji i infrastrukturą towarzyszącą

Wykonawca ma dokonać nasadzeń

Decyzja zezwalająca na usunięcie drzew rosnących na terenie planowanej/prowadzonej inwestycji (z grudnia 2020 r.) dotyczy 197 sztuk drzew (w tym tylko 2 drzewa o obwodzie pnia powyżej 2 metrów), za które naliczona została opłata w wysokości 563 tys. zł.

Kara została odroczona na okres 3 lat od dnia upływu terminu wskazującego w zezwoleniu na wykonanie nasadzeń zastępczych. W ramach tych nasadzeń pojawi się 487 sztuk drzew ozdobnych liściastych o obwodach pni 12-14 cm (mierzonych na wysokości 100 cm): na terenie inwestycji do 30.10 2022 r. ma zostać nasadzone 202 drzewa; na terenie zieleni miejskiej - do 30.10 2021 r. - 285 drzew.

Za usunięcie pozostałych, mniejszych drzew nie podlegających opłacie ma pojawić się 4,2 tys. m kw. powierzchni krzewów ozdobnych - z czego blisko 200 m kw. na terenie objętym inwestycją (do 20.10.2022) oraz 4 tys. m kw. na terenach zieleni miejskiej (do 20.10.2021).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni