MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wycinka drzew przy Parku Śląskim - stowarzyszenia ze Śląska apelują do sieci ALDI o rezygnację z budowy sklepu w miejscu wycinki

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Aktywiści ze Śląska nie dają za wygraną w sprawie historycznych terenów po WPKiW, które obecnie leżą już poza granicami Parku Śląskiego. W połowie kwietnia właściciele tych działek wycieli stąd ponad 1000 drzew, a do Urzędu Miasta Chorzów trafił wniosek o pozwolenie na budowę obejmujący obiekt handlowy i cztery aparthotele. Społecznicy wysłali do polskiego oddziału koncernu ALDI pismo, w którym apelują o wstrzymanie wszelkich decyzji związanych z ewentualnymi inwestycjami przy ul. Targowej w Chorzowie do czasu wyjaśnienia okoliczności wycinki i wcześniejszych operacji administracyjnych przez właściwe służby. Dostali już odpowiedź.

Wycinka w otulinie Parku Śląskiego

W połowie kwietnia z otuliny Parku Śląskiego, przy al. Targowej w Chorzowie, usunięto ponad tysiąc drzew. Wycinka i jej okoliczności były na tyle kontrowersyjne, że wywołały spory protest, w którym wzięli udział mieszkańcy Chorzowa i miast ościennych, aktywiści z różnych śląskich grup oraz politycy. O tej głośnej sprawie pisaliśmy wielokrotnie, między innymi w poniższym artykule.

Sprawą zajęła się też prokuratura.

- We wnioskach wskazała na możliwość zatajenia przed organem rzeczywistego celu usunięcia drzew, który mógł być związany z prowadzeniem działalności gospodarczej - tłumaczył Aleksander Duda, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Przypomnijmy, w tym samym dniu, gdy ruszyła wycinka zgłoszona przez osoby fizyczne, do Urzędu Miasta Chorzów trafił wniosek o pozwolenie na budowę obejmujący obiekt handlowy i cztery aparthotele. Według wstępnych ustaleń strony społecznej, o których podczas protestu mówiła Agnieszka Stępień z Rady Miasta Chorzów, w obiekcie handlowym miałby działać sklep ALDI.

Społecznicy wysłali uwagi do koncernu ALDI

Choć drzewa zostały już wycięte, a teren kilka lat temu w większości został sprzedany przez miasto Chorzów deweloperom, to śląscy aktywiści zaangażowani w ochronę przyrody nie dają za wygraną. Tym razem wysłali pismo do polskiego oddziału koncernu ALDI. Poniżej udostępniamy jego treść.

- Jako grupa społeczna zaangażowana w działalność mającą na celu zrównoważony rozwój Katowic i regionu, zwracamy się z wnioskiem o wstrzymanie wszelkich decyzji koncernu ALDI związanych z ewentualnym zaangażowaniem inwestycyjnym przy ul. Targowej w Chorzowie (Park Śląski) do czasu, aż właściwe służby wyjaśnią okoliczności, zarówno bezprecedensowej wycinki 1.265 drzew, jak i wcześniejszych operacji administracyjnych i gospodarczych z tym terenem związanych (okoliczności nabycia działek, okoliczności i powody wydawania decyzji administracyjnych jak pozwolenie na budowę itp.) - przekonują społecznicy.

"Zobaczymy na ile dbałość o ekologię przekłada się na decyzje inwestycyjno-finansowe"

Pisma do koncernu skierowały m.in. Stowarzyszenie Prawo-Ekologia-Zdrowie, Stowarzyszenie Chorzów Pozytywnie, Stowarzyszenie Nasz Park oraz Klub Myśli Ekologicznej.

- Wiemy, że już wszystkie firmy i koncerny deklarują dbałość o ekologię, miłość do matki Ziemi i przyrody. Dziś właściwie wszyscy mają to na ustach, a ta sytuacja jest właśnie takim "sprawdzam", na ile mamy te hasła na ustach, a na ile też w sercu i w głowie. Zobaczymy na ile dbałość o ekologię przekłada się na decyzje inwestycyjno-finansowe i które wartości są ważniejsze - mówi Barbara Wojtaszek, prezes Klubu Myśli Ekologicznej.

Apel strony społecznej nie pozostał bez odzewu.

- Dziękujemy za Państwa zgłoszenie w tej sprawie – każdy taki głos jest dla nas bardzo ważny i podlega weryfikacji ze strony wielu działów. W poruszanym temacie musimy podkreślić, że w zakres wycinki wchodzą grunty, których ALDI nie jest właścicielem. Nie byliśmy również wnioskodawcą zgód na wycinkę, nie jesteśmy w żaden sposób stroną toczącego się postępowania. Z uwagi na to, nie jesteśmy podmiotem, który powinien się wypowiadać w tej sprawie - czytamy w odpowiedzi sieci na apel śląskich stowarzyszeń.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni