MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy ze Śląska jadą do Warszawy. W stolicy będą protestować przeciwko Zielonemu Ładowi. To ogólnopolski protest "Solidarności"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Protest rolników w stolicy nie będzie pierwszym zorganizowanym przez nich przeciwko Zielonemu Ładowi.
Protest rolników w stolicy nie będzie pierwszym zorganizowanym przez nich przeciwko Zielonemu Ładowi. arc. Polska Press
Nawet kilkadziesiąt tysięcy protestujących - jak szacują organizatorzy - może zjechać się do Warszawy. Dzisiaj w stolicy odbędzie się protest przeciwko Zielonemu Ładowi. Protestować będą przeciwko niemu związkowcy "Solidarności", także "Solidarności" Rolniczej. Do Warszawy pojechali także związkowcy ze Śląska. - To są rozwiązania, które są niekorzystne dla polskich obywateli - mówi o założeniach Zielonego Ładu, Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności". - Będziemy jechać z tym głównym przesłaniem, że nie może tak być - zapowiadał jeszcze przed wyjazdem do stolicy.

Związkowcy ze Śląska jadą do Warszawy. Protestować przeciwko Zielonemu Ładowi. Nie tylko dotyczącemu rolnictwa

Związkowcy z całego kraju, związani nie tylko z rolnictwem - choć przedstawiciele tej branży również wezmą w nim udział - będą protestować przeciwko Zielonemu Ładowi. Protest związkowców odbędzie się dzisiaj w Warszawie. Jego organizatorem jest NSZZ "Solidarność". Sprzeciwiać się propozycjom formułowanym w ramach Zielonego Ładu będą też wspomniani rolnicy, zrzeszeni w "S".

W proteście w stolicy wezmą też udział związkowcy ze Śląska. Swoją obecność na nim zapowiedziała Śląsko-Dąbrowska "Solidarność". W dniu protestu niemal od rana w mediach społecznościowych krążyły zdjęcia jadących "na Warszawę" autokarów.

Jak wskazuje Dominik Kolorz, przewodniczący "S" na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim, w trakcie protestu w Warszawie, jego uczestnicy będą się sprzeciwiać nie tylko Zielonemu Ładowi, który ma uderzyć w rolnictwo. Szef Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności" przyznaje, że zakres zapisów Zielonego Ładu, który chcą oprotestować związkowcy jest o wiele większy.

Dominik Kolorz o propozycjach w Zielonym Ładzie: "To są rozwiązania, które są niekorzystne dla polskich obywateli. Będziemy jechać z tym głównym przesłaniem, że nie może tak być"

- Hasło jest jedno: "nie" dla takich sformułowań, nie dla takich dyrektyw Zielonego Ładu. Nie tylko dotyczących rolnictwa, ale generalnie rzecz biorąc każdego polskiego obywatela - mówi Dominik Kolorz, który przekonuje, że zapisy w Zielonym Ładzie uderzą w każdego obywatela.

- To są rozwiązania, które są niekorzystne dla polskich obywateli. Będziemy jechać z tym głównym przesłaniem, że nie może tak być - zapowiadał jeszcze przed protestem, szef Śląsko-Dąbrowskiej "S".

Jako przykłady niekorzystnych rozwiązań, Dominik Kolorz wskazuje między innymi na system ETS2, czy dyrektywę budynkową. - Będziemy płacić podatki za efektywność energetyczną od wszystkiego. Od chałupy począwszy aż na transporcie skończywszy - zauważa Dominik Kolorz.

Protestujący z Placu Zamkowego przejdą pod Sejm. Chcą protestować prawie cały dzień! Związkowcy zaczną zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum

Zaplanowany na 10 maja protest w Warszawie będzie się odbywał pod hasłem "Precz z Zielonym Ładem". Ma się on rozpocząć w samo południe, o godz. 12:00. Związkowcy mają protestować niemal cały dzień, aż do godz. 22:00.

W ramach protestu zaplanowano przejście jego uczestników z Placu Zamkowego, na którym mają się oni zgromadzić, na ul. Wiejską, pod Sejm. Związkowcy przemarszem zablokują część ulic w Warszawie. Ich droga spod Zamku Królewskiego pod siedzibę Parlamentu ma prowadzić Krakowskim Przedmieściem, ul. Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi i placem Trzech Krzyży.

Jak dokładnie będzie przebiegał protest? Tego dokładnie nie wiadomo. Na pewno można się spodziewać manifestacji na różne sposoby niezadowolenia z planowanych w Zielonym Ładzie rozwiązań, o czym zresztą wspominają jego organizatorzy.

Jednocześnie wiadomo, że w trakcie protestu ma rozpocząć się zbiórka podpisów, których celem jest doprowadzenie do ogólnopolskiego referendum, w którym to miałaby zapaść decyzja do odrzucenia lub poparcia tej wersji polityki klimatycznej.

Podczas EKG rolnicy protestowali w Katowicach

Protest związkowców w Warszawie 10 maja będzie już kolejnym, który odbędzie się w stolicy w związku z Zielonym Ładem. Wcześniej w Warszawie pod koniec lutego protestowali rolnicy. Ci zaprotestować zdecydowali się także niedawno w Katowicach.

Podczas odbywającego się tam XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG), rolnicy wyszli na ulice w pobliżu Międzynarodowego Centrum Kongresowego, gdzie miał on miejsce. Protestowało kilkadziesiąt osób. Ich protest był podyktowany obecnością na EKG premiera Donalda Tuska oraz przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera