MKTG SR - pasek na kartach artykułów

5 malowniczych tras na wiosenną wędrówkę po Beskidzie Żywieckim. Te szlaki warto wybrać na spacer. Nasza LISTA – znacie je wszystkie?

KL
Wielka Rycerzowa
Wielka Rycerzowa KL
Mamy dla Was pięć malowniczych tras doskonałych na wiosenną wędrówkę po Beskidzie Żywieckim. W naszym zestawieniu oczywiście nie mogło zabraknąć Babiej Góry i Pilska, ale na Żywiecczyznę warto się wybrać, żeby odkryć nowe albo przypomnieć sobie lekko „zakurzone” szlaki turystyczne. Dotrzemy nimi na Wielką Rycerzową, Wielką Raczę czy Rysiankę. Poniżej przedstawiamy opisy wybranych tras w Beskidzie Żywieckim.

Weekend w górach. Trasy na wiosenny spacer po Beskidzie Żywieckim

Bezsprzecznie w Beskidach jest mnóstwo malowniczych szlaków turystycznych, które warto na nowo odkrywać o każdej porze roku. Większość sprawdzi się świetnie jako dobra propozycja na spokojny wiosenny spacer z rodziną czy ze znajomymi. Oto nasze pięć propozycji tras w Beskidzie Żywieckim – kolejność od najwyższego do najniższego szczytu.

Szlak: Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Babia Góra

Na Babią Górę, najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego, prowadzi czerwony szlak z Przełęczy Krowiarek, który uchodzi za najczęściej wybierany przez turystów. Niedaleko wejścia na trasę znajduje się parking. Charakterystyczne dla tego szlaku są tzw. leśne schodki. Jest sporo miejsc widokowych, w górnych partiach szlak przebiega pośród kosodrzewiny. Według danych pochodzących ze strony mapyturystyczne.pl, długość trasy Przełęcz Krowiarki – Sokolica – Babia Góra wynosi 4,6 km, szacowany czas wejścia to 2 godz. 24 minuty. Babia Góra wznosi się na wysokość 1725 m n.p.m.

Babia Góra
Babia Góra Paweł Kurczonek/Polska Press

Szlak: Korbielów – Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko

Pilsko jest drugim najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim. Jego główny wierzchołek znajduje się po słowackiej stronie. Popularna trasa z polskiej strony prowadzi z Korbielowa. Żółty szlak wiedzie od parkingu przy ulicy Leśnej. Należy się kierować wzdłuż potoku Buczynka, następnie granią Czarny Groń wejdziemy na Halę Miziową, gdzie znajduje się schronisko. Ostatnim wymagającym fragmentem jest podejście na szczyt. Mapa turystyczna podaje, że trasa Korbielów – Schronisko na Hali Miziowej – Pilsko wynosi 6,8 km. To przekłada się na wejście w granicach 3 godz. 22 minut. Pilsko mierzy 1557 m n.p.m.

Pilsko
Pilsko Pixabay

Szlak z Żabnicy Skałki na Rysiankę

Rysianka to jeden z najpiękniejszych zakątków Beskidu Żywieckiego. Warto wybrać się na ten szczyt z Żabnicy Skałki, przechodząc przez urokliwą Halę Pawlusią (1184 m n.p.m.). Trasa oznaczona jest kolorem zielonym. Początkowo szlak prowadzi drogą asfaltową, potem – po przejściu drewnianego mostka – zaczyna się leśna droga. Dość wąska, ale też urokliwa, która prowadzi na piękną górską polanę. Stamtąd zostaje już tylko ostatni fragment na Rysiankę. Długość trasy z Żabnicy Skałki na Rysiankę – według mapy turystycznej – wynosi 6,4 km. Szacowany czas wejścia to 2 godz. 45 minut. Rysianka wznosi się na 1322 m n.p.m.

Rysianka
Rysianka Piotr Szymański/Polska Press

Szlak z Rycerki Kolonii na Wielką Raczę

Wielka Racza to kolejny z wysokich szczytów Beskidu Żywieckiego. Popularny szlak żółty prowadzi z Rycerki Kolonii, gdzie znajduje się parkingu. Trasa nie wymaga solidnej kondycji, jednak prawie cały czas łagodnie się wspina. Początkowo prowadzi szerokim pasem, za to im dalej, tym głębiej w las. Piękne widoki towarzyszą nam niemal przez cały spacer, na szczycie znajduje się rozległa polana, schronisko oraz platforma widokowa. Według informacji z mapy turystycznej, długość trasy z Rycerki Kolonii na Wielką Raczę wynosi 5,9 km. Szacowany czas wejścia to 2 godz. 25 minut. Wielka Racza sięga 1236 m n.p.m.

Wielka Racza
Wielka Racza KL

Szlak: Soblówka – Hala Rycerzowa – Wielka Rycerzowa

Wielka Rycerzowa to piąta propozycja. Szczyt kusi pięknymi widokami i bardzo klimatycznym schroniskiem. Warto wybrać się na Wielką Rycerzową żółtym szlakiem z Soblówki, który uznawany jest za szlak bardziej widokowy niż czarny, prowadzący również z tej miejscowości. Wybierając żółty szlak od parkingu asfaltową uliczką przejdziemy do szerokiej leśnej drogi. Potem będzie już stromo. Po dotarciu do Hali Rycerzowej, nie sposób przegapić stojącej na niej bacówki. Trochę wyżej znajduje się natomiast szczyt Wielkiej Rycerzowej. Długość trasy z Soblówki na Wielką Rycerzową – według mapy turystycznej – wynosi 5,3 km. Szacowany czas wejścia to 2 godz. 19 minut. Wielka Rycerzowa wznosi się na wysokość 1226 m n.p.m.

Wielka Rycerzowa
Wielka Rycerzowa KL

Co oznaczają kolory szlaków?

Zdarza się, że niektórzy turyści błędnie odczytują kolory szlaków, a nawet przypisują do nich poziomy trudności. Tu wyjaśniamy, co oznaczają kolejne znaczniki.

Szlak główny jest zawsze oznaczony kolorem czerwonym np. Główny Szlak Beskidzki. Taki szlak zwykle jest poprowadzony przez najbardziej spektakularne, a także najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca danego regionu (w górach zwykle przez najwyższe kulminacje danego pasma).

Kolor niebieski wyznacza szlaki pokonujące duże odległości – dalekobieżne. Z kolei kolorem żółtym znakuje się krótkie szlaki łącznikowe, czasami też dojściowe.

Kolor zielony oznacza szlak doprowadzający do charakterystycznych miejsc. A kolor czarny wyznacza krótki szlak dojściowy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni