MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Boże Ciało na Lipinach - piękna, wielobarwna procesja tradycyjnie przeszła ulicami dzielnicy Świętochłowic. Zobacz ZDJĘCIA

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
W tym roku na 30 maja przypada obchodzona w Kościele Katolickim Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. Tradycyjnie ulicami wielu polskich miast przechodzą procesje. Najsłynniejsza odbywa się na Śląsku, a dokładniej na Lipinach, w dzielnicy Świętochłowic. Co świadczy o jej wyjątkowości? Powodów jest kilka m.in. wierni, którzy uczestniczą w niej mając na sobie tradycyjne śląskie stroje. Za sprawą ołtarzy pełnych kwiatów, obrazów i figur oraz dzięki przyozdobionym oknom i fragmentom ulic, Lipiny na Boże Ciało przechodzą niezwykłą przemianę.

Boże Ciało na Lipinach - piękna procesja przeszła ulicami Świętochłowic

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało, każdego roku przyciąga wielu wiernych Kościoła Katolickiego, którzy w idąc ulicami miast za Najświętszym Sakramentem okazują swoje przywiązanie do wiary.

- Dla mnie jest to wyraz mojej czci i uwielbienia dla Jezusa. To bardzo ważne - mówi pani Dorota, mieszkanka Lipin.

Boże Ciało na Lipinach - zobacz ZDJĘCIA procesji

Procesja Bożego Ciała na Lipinach, dzięki swojej wyjątkowej oprawie, od wielu lat przyciąga do Świętochłowic dziesiątki fotografów. Przyciągają ich tu m.in. wierni, którzy podczas procesji mają na sobie tradycyjne śląskie stroje. Niezwykle fotograficzny jest również kontrast między barwnym korowodem, ołtarzami pełnymi kwiatów i różnorakich ozdób, a nieco zaniedbanymi kamienicami. Obrzęd uwieczniony na zdjęciach wielu fotografów szybko rozsławił Lipiny na całą Polskę. Popularność procesji dla większości mieszkańców dzielnicy "efektem ubocznym" ich starań i pielęgnowania swoich tradycji.

- To jest tylko zewnętrzny przejaw kultu. Popularność tego wydarzenia nie bardzo nas interesuje. Nie robimy tego, by rozsławiać Lipiny na całą Polskę, to nie o to chodzi. To wyraz czci dla Jezusa – dodaje pani Grażyna.

Procesja wyruszyła po zakończeniu pierwszej dzisiejszej mszy, chwile przed godziną 9.00, z kościoła parafii p.w św. Augustyna. Trasa procesji Bożego Ciała na Lipinach tradycyjnie przeszła ulicami: Chorzowską, Bukową, Barlickiego, Okrzei, Świdra, Oświęcimską, Żelazną, Sądową, Moniuszki, aż do ulicy Pieczki 11, gdzie została odprawiona następna msza święta. Na trasie znalazły się cztery ołtarze, które od wczesnego ranka budowali mieszkańcy i mieszkanki Lipin. Choć w Boże Ciało na Lipinach najważniejszy jest wymiar religijny, to niektórzy przyznają, że chcą też w ten sposób odmienić wizerunek Lipin.

- Cały czas ktoś mówi, że tu zabijają. Straszy się nowych księży, tylko że co jakiś z nowych księży odchodzi, wspomina parafię z rozżaleniem i przyznaje, że to były jakieś mity. W każdym mieście coś jest, w Katowicach, na Bobrku na przykład, tam dopiero się dzieje. To wszystko były hutnicze, górnicze osiedla z tradycjami - mówi pani Ewa.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni