MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Miasto dotuje lokalne szkoły wyższe. Na co pójdą środki?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Częstochowa. Miasto dotuje lokalne szkoły wyższe. Na co pójdą środki?
Częstochowa. Miasto dotuje lokalne szkoły wyższe. Na co pójdą środki? arc UMC
W sumie 220 tysięcy złotych na promocję rekrutacji, doposażenie laboratoriów, niezbędny sprzęt czy otwarte projekty edukacyjne przekaże w tym roku miasto Uniwersytetowi Jana Długosza oraz Politechnice Częstochowskiej.

Dotacje są efektem konkretnych wniosków i potrzeb zgłaszanych przez uczelnie. W latach 2015-2023 w ramach programu ,,Akademicka Częstochowa” przekazano publicznym częstochowskim szkołom wyższym łącznie blisko 1,7 mln zł dotacji.

- Nasze uczelnie są coraz silniejsze i lepiej postrzegane na mapie ośrodków akademickich w kraju – przekonuje prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk - Dlatego w ramach programu „Akademicka Częstochowa” staramy się też przekonywać młodych ludzi, żeby rozważyli studia w na którejś z częstochowskich uczelni, gdzie jest obecnie wiele kierunków, które jeszcze niedawno były niedostępne w naszym mieście.

17 kwietnia w Urzędzie Miasta Częstochowy Rektor Uniwersytetu Jana Długosza prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska oraz Rektor Politechniki Częstochowskiej prof. dr hab. inż. Norbert Sczygiol podpisali z prezydentem Częstochowy pierwsze tegoroczne umowy w ramach „Akademickiej”, dotyczące właśnie promocji rekrutacji w roku akademickim 2024/25 pod hasłem „Studiuj w Częstochowie”. W spotkaniu wzięła udział także Anna Tymoshenko - kierowniczka Centrum Obsługi Inwestora Urzędu Miasta.

Prezydent w trakcie spotkania dziękował obu Rektorom za dotychczasową współpracę na linii biznes-nauka–samorząd: - Jest ona niezbędna w celu przygotowania i skutecznego kształcenia młodych ludzi w tych kierunkach, które są potrzebne częstochowskiemu biznesowi i na lokalnym rynku pracy.

W minionych latach miejskie dofinansowanie było kierowane na bardzo rożne zadania, np. na nowy parking UJD przy ul. Zbierskiego, niezbędny zwłaszcza ze względu na osoby z niepełnosprawnościami, laboratorium grafiki komputerowej dla adeptów budownictwa czy nowe oprogramowanie dla Wydziału Zarządzania Politechniki, na którym ćwiczy się nowoczesną księgowość. Były też dotacje m.in. na słynnego łazika marsjańskiego, pikniki rodzinne promujące przedmioty ścisłe czy Częstochowski Uniwersytet Młodego Odkrywcy i Częstochowski Uniwersytet Młodzieżowy.

W tym roku obie częstochowskie uczelnie publiczne otrzymają od miasta w sumie 220 tys. zł (w zeszłym roku było to 116 tys. zł). 120 tys. zł zostanie przekazane na zadania majątkowe, a 100 tys. zł - na działania promocyjne.

Kolejne tegoroczne umowy, które zostaną podpisane w najbliższym czasie, dotyczą m.in.

  • uruchomienia Centrum Wideokonferencyjnego Uniwersytetu Jana Długosza w celu realizacji otwartych wykładów i warsztatów,
  • I etapu wdrożenia Karty Absolwenta UJD,
  • utworzenia laboratorium komputerowego dla nowego kierunku „Budownictwo z wykorzystaniem Automatyki i Robotyki” w Politechnice Częstochowskiej,
  • zakupu lampy szczelinowej dla potrzeb politechnicznego laboratorium,
  • doposażenia sprzętowego Akademickiego Centrum Kultury,
  • akcji „Edukacja dla każdego”
  • organizacji Dnia Zielonej Logistyki
  • „Rowerowej Politechniki”, czyli uzupełnienia akademickiej infrastruktury rowerowej.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera